"Elvarázsolt világra lel Budapesttől körülbelül 4-5 órányi autóútra, aki Stájerország északi részén az Ennstali Alpokba érkezik. Ausztria legfiatalabb, és egyben harmadik legnagyobb nemzeti parkjában ugyanis a vad mészkőfalak szurdokokkal és vízesésekkel keresztezve merednek az égbe, a monumentális hegyláncolat kalandos gerincei alatt pedig szelíden terülnek el az alpesi lankák."
Ez az idézet az Origo Indulási oldalának frissen megjelent bejegyzéséből származik: Elvarázsolt világ nem is olyan messze Magyarországtól. Ezt a remek leírást, összefoglalót ajánljuk minden, a turizmus bármely ága (gyalogos, kerékpáros, hegymászós, evezős) és a páratlan természet iránt érdeklődőnek.
A Gesäuse Nemzeti Park honlapja itt, magyar nyelvű ismertetője és a kép forrása: itt.
A Gesäuse Nemzeti Park területén fekvő települések egyike és a nemzeti park kapuja a településrészekkel együtt 5000 lakosú Admont (németül itt), amely talán a bencés rendi apátsága (magyarul itt) által a legismertebb is.
Kevesen tudják, hogy Zirc és Admont kapcsolatban állnak egymással. Zirc németországi testvérvárosa, Pohlheim több mint negyven éve áll testvérvárosi kapcsolatban Admonttal. Admont neve első említésének 1150. évfordulója alkalmából 2009. szeptemberében rendezett ünnepséget összekötötték a Pohlheim és Admont közötti testvérvárosi kapcsolat 40. (valamint a Berlini Fal leomlása 20.) évfordulójának megünneplésével. Az ünnepségre Pohlheim további két testvérvárosa, az egykori NDK-beli (ma természetesen ugyancsak németországi) Strehla és Zirc is meghívót kapott. Zircet 43 tagú küldöttség képviselte.
A látogatás során a vendégeknek többször is volt alkalmuk volt megcsodálni a nemzeti park szépségeit. A második napon a nemzeti park Alpesi Hegyimentő Szolgálata tartott izgalmas mentési bemutatót, az ötödik napon a park fő folyójának, az Ennsnek a völgyében túráztunk, a végén megtekintettük a park látogatóközpontját. Az elutazás előtti napon felbuszoztunk a 2196 méter magas Kalbling lábánál épült Oberst Klinke menedékházhoz, ahol a magyar társaság feljebb kapaszkodott a fenyők-kúszófenyők-sziklák között, a többi náció inkább az étteremben kávézva gyönyörködött a tájban.
Zirc és Admont kapcsolata, találkozásai nem szakadtak meg. A következő évben Admont delegációja is részt vett a Pohlheim és Zirc közötti testvérvárosi kapcsolat 20. évfordulója alkalmából rendezett zirci ünnepségsorozaton. Az ezt követő évek néhány eseményéről a Zircinfo itt, itt, itt, itt, itt és itt számolt be.
Aki zirciként a Gesäuse Nemzeti Parkba, Admontba látogat, biztos lehet benne, hogy szíves fogadtatásban lesz része, és minden segítséget megkap ahhoz, hogy eligazodjon és jól érezze magát.
Nemzeti park-képek a 2009-es admonti látogatásról
Az Alpesi Hegyimentő Szolgálat éles gyakorlata, egyúttal bemutatója. A "sérült" (nem baba, hanem élő ember) a fal közepén kiugró kis párkányon fekszik. A mentéshez a csapat felkapaszkodott a fal tetejére, ott rögzítette a köteleket, majd egyikük leereszkedik a sérülthöz (ahol éles helyzetben ellátja a sérülést, stabilizálja a sérült állapotát). Majd hátára veszi a sérültet és tovább ereszkedik a kötélen a fal aljáig, ahol a csapat egy másik tagja várja.
A "sérültet" még át kell juttatni a Johnsbach-patakon, hogy tovább lehessen szállítani.
A "sérült" megékezik az innenső partra, ahol már várja a mentő. Időközben a mentőcsapat többi tagja is leereszkedett a sziklafalról. A látványos, és végig esőben végrehajtott gyakorlat végén a nézők nagy tapssal fejezték ki tetszésüket, és a hegyimentők támogatására szánt adományok is jócskán kerültek a kihelyezett urnába.
Admont településrészébe, Johnsbachba sétál fel a csapat, ...
...ahol a Szent Egyed plébániatemplom kertjében különleges, szomorú látványosság várja a látogatót.
1810 óta ez a hegymászók temetője. A szerencsétlenül járt vagy eltűnt hegymászók nevét, haláluk, eltűnésük időpontját jelző táblák között egy magyar névre is bukkanunk: Tóth Csaba Szombathelyről 2003-ban járt szerencsétlenül.
Kilátás a templomkertből
Az Enns völgye
Az Oberst Klinke menedékház felé az utánozhatatlanul zöld alpesi rétek és legelők között vezet az út
A menedékház parkolójából szinte kézzelfogható közelségben a csúcs,...
...de még kemény emelkedő vezet közvetlenül a lábához is.
A törpefenyők zónájának lakója, a zerge
Innen már a szikla oldalában folytatódik tovább a meredek ösvény a csúcsra. Se idő, se felszerelés, úgy hogy irány vissza a menedékház. Lefelé talán még nehezebb...
Fényképek: a zirci küldöttség résztvevői (Kukoda Judit, KoósG (2, 3))
Hogyan jutunk oda:
Bármelyik útvonaltervező 3-4 útvonalat is kínál: Győr-Bécs-Amstetten, Győr-Hegyeshalom-Bécsújhely, Szombathely-Hartberg-Grác. A kép a Körmend-Grác útvonalat ábrázolja, amely 350 km és pihenőkkel 5 órát tart.
Linkek a korábbi magashegységi élménybeszámolókhoz és ajánlásokhoz:
Medvék és pásztorkutyák Erdélyben: http://zirc.blog.hu/2014/11/23/magashegysegi_elmenyek_medvek_es_pasztorkutyak_erdelyben
A Maros és az Olt forrása Erdélyben: http://zirc.blog.hu/2014/11/20/magashegysegi_elmenyek_a_maros-forras_es_az_olt-forras
A Hohe Wand Alsó- Ausztriában: http://zirc.blog.hu/2014/11/04/magashegysegi_elmenyek_a_hohe_wand_also-ausztriaban
A Medve-szurdok és a Hochlantsch: http://zirc.blog.hu/2013/10/14/magashegysegi_elmenyek_a_medve-szurdok_es_a_hochlantsch
A Magas-Tátra Szlovákiában: http://zirc.blog.hu/2013/05/28/magashegysegi_elmenyek_tavaszveg_a_magas-tatraban
Szlovénia, a Triglav-csúcs: http://zirc.blog.hu/2012/10/12/magashegysegi_kihivasok_szlovenia_teteje_a_triglav-csucs
A Lengyel-Tátra, Zakopane: http://zirc.blog.hu/2011/11/17/holtszezon_a_siparadicsomban_zakopane
A Rax-Schneeberg Ausztriában: http://zirc.blog.hu/2011/10/31/magashegysegi_elmenyek
Ezek a helyek térképen:
Koós Gábor