A Hohe Wand ("Magas Fal") a Gutensteini Alpok egy kb. 8 km hosszú és kb. 2,5 km széles mészkőfennsíkja Bécsújhely (Wiener Neustadt) közelében, átlagosan 1000 m tengerszint feletti magasságban. A hegységet felépítő kőzet a felső-triászban (220 millió évvel ezelőtt) keletkezett. Legmagasabb pontja a Plackles (1132 m). Nevét a dél-délkeleti oldal meredek sziklafalairól kapta. Rengeteg leírás, információ van róla az interneten (pl. itt), magyarul is, pl.: itt és itt, és képek itt.
A fennsík közúti megközelíthetőségére 1932-ben építettek utat 11 hónapi munkával. Az út a hegylábnál vezető közútból ágazik ki Stollhof és Maiersdorf között (ez a díjfizető kapu, a "Mautstelle"), és e cikk megírásának időpontjában csak a hét végén, valamint ünnepnapokon díjköteles.
Bár a hegység magassága nem indokolná, mégis magashegységi élményként adjuk közre. Ugyanis tényleg magashegységi élményeket kínál.
Amit a Hohe Wand nyújt
Először is, lenyűgöző látványt. Ahogy Bécsújhely felől Weikersdorfnál lekanyarodva az Emmerberg alatt kiérünk a szurdokból, magunk előtt látjuk az égbe nyúlónak tűnő sziklafalat, amelynek sem jobbra, sem balra nem látszik a vége.
Ezeket a felvételeket a tájékoztató táblákról készítettük, mert mi magunk nem tudtunk volna ilyen áttekintő képet készíteni. A felső a sziklafal bal, az alsó a jobb oldali szakaszát mutatja. Illesztőpontok pl. a Sonnenuhr-parkoló (P) és a Mautstraße (fizetős út) felirat.
Aztán a szinte számlálhatatlan kihívást. A Hohe Wand sziklafalain a gyalogos kapaszkodás, szikla- és hegymászás teljes skáláját megtalálják a sportkedvelők: 1000(!), legkülönbözőbb nehézségi fokú ösvény, út vezet fel a hegylábtól a fennsíkra. A különleges felszerelést, képességeket nem igénylő gyalogösvényektől a különleges kihívást jelentő vasalt és mászóutakig tart a kínálat. A legnehezebb vasalt mászóút, az 1999-ben létesített, azóta többször (legutóbb 2010-ben halálos baleset miatt) lezárt, majd újabb intézkedésekkel biztonságosabbá tett HTL-Steig az extrém sportok kedvelőit vonzza.
Egymásba érnek a sziklamászók a HTL vasalt mászóúton
Útitársunk a kiszállás közelében, két óra mászás után...
Ahogy a mászó élte meg:
HTL – STEIG (D-E)
Ausztria, Alsó – Ausztria, Maiersdorf
Gutensteiner Alpok, Hohe Wand, 1052 m
Ez alkalommal ezt a rendkívül izgalmas, ám nehéz klettersteig megmászását tűztem ki célul, melynek beszállását a Sonnenuhr parkolóból (Stollhof és Maiersdorf között induló, a Hohe Wand-ra vezető úton baloldalt) lehet a leggyorsabban megközelíteni. A leírások alapján fárasztó mászásra készültem …. de nem ennyire.
Tetszett, hogy a beszálló helyet egy viszonylag rövid kapaszkodással, előbb egy réten, majd a fal tövében húzódó erdős részen keresztül kb. 15 perc alatt el lehetett érni, s bár táblával sem a steig pontos iránya, sem a beszállási pont nincs jelölve, az egyéb infók alapján (falrajz, Skywalk kilátó) gyorsan megtaláltam az indulási oldalt. A kezdő fal lentről függőlegesnek, nagyon kitettnek és simának tűnt. És az is! Természetes fogások, lépések ugyan akadnak, de amik vannak csak cipőorra, ujjbegyre valók, sokszor távol egymástól, nagy átfogásokat követelve, nem egyszer pusztán a drótkötélre és a bakancstalp tapadására hagyatkozhattam. Az első szakasz, ami kb. 80 m magas, szinte teljesen függőleges. Pihenésre való párkány, vagy kiszögellés mindössze két helyen található, azonban kicsatolni (a biztosító drótkötélről a mászó szettet leválasztani) ezeken a helyeken sem lehet (nem érdemes.) A falon betámasztva, egyszerre legfeljebb egy kéz, vagy láb kilazítására van lehetőség.
Beszállás
Pihenő
Az első szakasz leküzdése után egy kis platón lehet „igazit” pihenni, amire szükségem is volt – vagy 20 percet csodáltam a panorámát (pontosabban ami látszott belőle) és próbáltam erőt gyűjteni a hátralévő részhez, ami tartogatott meglepetéseket. Bár a második szakasz az elsőhöz képest laza sétának tűnt, azért ott is meg kellett harcolni a feljutásért: a fogások, lépések stabilak, adják magukat, de a kitettség alaposan megfűszerezi izgalommal ezt a részt is. Itt már több lehetőség van pihenésre és mászás közben azért volt idő körbenézve csodálkozni is, amit az egyre felszálló köd biztosított. Innen már látható volt a Skywalk kilátó, aminek tövében az út véget ér.
A kilátóról figyel a család
A HTL harmadik és egyben utolsó szakasza kikerülhető, de mivel a cél nem volt túl távol, úgy döntöttem, ebbe is belemászom – itt jöttek a meglepetések. A viszonylag könnyen induló mászás kicsit odébb egy néha lépés nélküli falon keresztül bevisz a sziklafal alá, melyre a kilátót építették, a mászó út alatt nagy mélységgel. Itt volt pár vízátfolyás a falon, de szerencsére csak akkorák, amik átléphetők voltak, ill. köszönhetően a jó időnek és a fal délkeleti fekvésének (kora tavasztól késő őszig mászható), nem voltak lefagyva. Hiába a csupán C-D-s nehézségi fok, ekkorra már energiám a végét járta, így szép lassan, de biztosan, minden átfogást alaposan ellenőrizve jutottam ki a fennsíkra, ahol családom már várt.
Összegzés, gondolatok, tapasztalatok:
A leírások alapján a HTL-STEIG Ausztria egyik legnehezebb Klettersteig-je. Eddigi mászásaim előtt volt időm/lehetőségem felkészülni, ami ebben az esetben nem történt meg, így ez az út inkább volt megerőltető-mászás, mint élmény-mászás (azért így is élveztem). A teljes utat kb. 2,5 óra alatt sikerült megtenni (pihenőkkel).
Kezdő mászóknak: a falakon egymás kikerülésére nincs lehetőség, menekülő út (az utolsó szakasz előtti pihenőig) nincsen, visszaereszkedésre (másodlagos biztosítás és tapasztalt vezető nélkül – a kevés fogás/lépés miatt) nincs lehetőség. Szédülés-mentesség, tériszony-mentesség, magabiztos mászási tapasztalat elengedhetetlen, kimerítő út, célszerű párban mászni.
A mászás során a panoráma fantasztikus, de csak biztos fogás/lépés mellett érdemes gyönyörködni benne. Aki nem biztos magában, de tudni szeretné, milyen egy C-D-E-s falon mászni, javaslom, próbálja ki magát előbb Magyarország első vasalt mászóútjain, Cseszneken a vár alatt.
Aztán a családos programokat. A Hohe Wand lábánál és a fennsíkon több mint 100 km nagyon jól jelzett, biztonságos ösvény, túraút vezet a kilátópontokhoz, vadkarámokhoz, látványosságokhoz, vendéglőkhöz. A látogatásunkat közvetlenül megelőzően jött a hír egy tragikus családi balesetről a Hohe Wand-on. Ez is a fejünkben volt, amikor a fennsíkon sétáltunk, és figyeltünk is a gyerekekre. Azonban teljes biztonsággal állíthatjuk, hogy a kijelölt turistautakon semmilyen kockázattal nem kell számolni: arra figyeljünk, hogy csemetéink ne maradjanak felügyelet nélkül, és ne szaladgáljanak a fenyőerdők nem jelzett ösvényein a fal peremén.
A jelzett kilátóhelyek, a kilátóterasz (Skywalk), a sziklaösvény (Felsenpfad), a kilátótornyok felejthetetlen látványt és élményt nyújtanak.
A Skywalk kilátóterasz lentről,
és amikor fent vagyunk rajta. Most kicsit ködös, felhős még a völgy, de hamarosan elfújja a szél, felszívja a nap. Így is lélegzetelállító, amikor magunk alatt több száz méter semmit látunk.
A sziklaösvény (Felsenpfad) lenyűgöző sétaút
A vadasparkon belül állatsimogatót találunk. A vadas körtúra mellett gyermekes körtúrára mehetnek a családok, a gyerekek alig akarják otthagyni a játékokat.
Na, ki kér még?
A nyuszikhoz be is mehetünk
A vadaspark játszótere
A gyermek élményútvonal néhány megállója
Vadasparki képek: láma,
rénszarvas. Az egyetlen szarvasfajta, amelynél nőstény is agancsot visel.
A repülés szerelmesei siklóernyős és sárkányrepülős kedvteléseiknek hódolhatnak, nem csak szólóban, hanem tandemben is.
A fennsíkra autóval felmenőket jól kiépített parkolók fogadják, ahonnan a jól jelzett ösvényeken érhetik el a látványosságokat. Ha a magyar utazó vendéglőbe kívánkozik, tizennégy, igazi osztrák alpesi hangulatú fogadó várja, mint például a Kohlröserlhaus itt. De, őszintén szólva, a tíz euró feletti étlapi kínálat meghaladja a tervezett költségvetésünket.
A számos vendéglő egyike, a Kohlröslerhaus. Ezzel szemben találjuk a sziklaösvényt (Felsenpfad), a sziklafalba erősített tartókon nyugvó izgalmas sétautat.
A Hohe Wand Naturpark kiválóan szervezett élményközpont. Tájékoztatók több (köztük magyar) nyelven letölthetők itt. Az interneten található információkat érdemes alaposan, tanulmányozni, és úgy elindulni, hogy tudjuk, mit szeretnénk látni, megélni; ugyanis olyan bőséges a kínálat, hogy a helyszínen sok időt veszthetünk a tanakodással.
Megközelítés, költségek
Hohe Wand (amely nem csak egy földrajzi név, hanem a fennsíkon található település neve is) Zirctől 210 kilométerre van: akár a 82-es - M1 (díjmentes szakasz) - 85-ös - Sopron, akár például a Bakonybél - Pápa - Celldömölk - Sárvár - Sopron irányban megyünk. Egy napos útért nem veszünk autópálya matricát sem itthon, sem Ausztriában, tehát Soprontól a Klingenbach-Siegendorf-Drassburg-Wiener Neustadt-Weikersdorf-Stollhof útvonalon megyünk, Zirctől átlagos forgalmi viszonyok között három és fél óra alatt. Zircről reggel ötkor indultunk, és este hétkor voltunk itthon - a korai sötétedés miatt hosszabb programba délután már nem vágtunk bele.
A Hohe Wand Naturpark belépődíja jelképes, felnőtteknek 1,8 €, gyermekeknek 1 €. Hétvégén, ünnepnapokon, amikor útdíjat is kell fizetni, a belépődíjat a fizetős útvonal kezdeténél kell leróni ("Mautstelle"), egyébként a park különböző pontjain becsületkassza van elhelyezve, oda kell bedobni. Mi a legalsó parkolóban róttuk le a belépődíjat, mert ez akkor is így illik, ha nincs ott senki, aki ellenőrizze.
Tehát az igazán szerény belépődíjon kívül Ausztriában semmilyen más költségünk nem merül fel, mert enni-innivalót itthonról viszünk. Természetesen, ha az állatsimogatóban, vadasparkban etetni szeretnénk, és ehhez a takarmányautomatából ennivalót vételezünk, azért fizetni kell.
Jó tanácsok
Indulás előtt feltétlenül érdemes tájékozódni a várható időjárásról (pl. az osztrák időjárás előrejelzés oldalán: http://www.wetter.at/, a "Nach Ort suchen" mezőbe beírni, hogy Hohe Wand). A tartós köd, eső, stb. éppen a legizgalmasabb élményektől fosztja meg a látogatót.
Arra is számítani kell, hogy a Hohe Wand hétvégeken, ünnepnapokon, iskolaszünetben valószínűleg dugig tele van látogatókkal. Tehát érdemesebb hétköznapokat választani. Mi október utolsó napján voltunk, pénteki napon, és nem kellett nagyon kerülgetni a többi látogatót, jól elfértünk.
Összefoglaló
Az eddig magashegységi élményeink között voltak olyanok, ahová az ember egyszer elmegy, teljesíti, és másodszor nem megy el. A Hohe Wand nem ilyen. Ide tavasszal újból elmegyünk, mert ugyan láttuk a fő attrakciókat, de azért szívesen felkapaszkodnánk egy könnyű mászóúton is, amit juniorok is teljesíteni tudnak. A Hohe Wand többszörös magashegységi élményt kínál.
Linkek a korábbi élménybeszámolókhoz:
http://zirc.blog.hu/2013/10/14/magashegysegi_elmenyek_a_medve-szurdok_es_a_hochlantsch
http://zirc.blog.hu/2013/05/28/magashegysegi_elmenyek_tavaszveg_a_magas-tatraban
http://zirc.blog.hu/2012/10/12/magashegysegi_kihivasok_szlovenia_teteje_a_triglav-csucs
http://zirc.blog.hu/2011/11/17/holtszezon_a_siparadicsomban_zakopane
http://zirc.blog.hu/2011/10/31/magashegysegi_elmenyek
Eddig ezekről a helyekről számoltunk be magashegységi élményekről:
Szöveg és felvételek:
- vasalt út: Koós Máté
- többi: KoósG
Élmények: öt utazó
Tisztelt Olvasó! A ZIRCINFO arculatváltása következtében a korábban megjelent, itt hivatkozott bejegyzések zavaró, kevéssé olvasóbarát formában jelenhetnek meg, formázások és hivatkozások tűnhetnek el. Ezeket igyekszünk folyamatosan javítani, ez azonban hosszabb ideig is eltarthat.
Copyright ©Zircinfo.
A zirc.blog.hu oldalon található fotók és szövegek nem kereskedelmi célra, változatlan formában és a forrás (zirc.blog.hu) megjelölésével szabadon felhasználhatók. Üzleti célból más on-line szolgáltatásokban vagy más médián sem egészben, sem pedig részeiben nem publikálhatók és nem terjeszthetők a Zircinfo előzetes engedélye nélkül.