2012 nyara óta kísérjük figyelemmel a Zircről Borzavárra vezető út melletti, ún. Hoffer-földekre tervezett kőbánya engedélyeztetési ügyeit. A 2012. augusztus-2013. február közötti időszak eseményeit a „Bánya pedig lesz!” - a kőbánya-ügy újabb fejleményei - +5. kiegészítés bejegyzésben, a 2013. szeptember-2014. április közötti időszak eseményeit a Bánya pedig lesz? - a kőbánya-ügy legújabb fejleményei - +4. kiegészítés bejegyzésben és előzményeiben idézhetjük fel.
A Közép-dunántúli Környezetvédelmi és Természetvédelmi Felügyelőség (KDKTF, Felügyelőség) legutóbb 2014. áprilisában utasította el a bányát nyitni szándékozó Tulajdonosok kérelmét (30942/14. iktatószámú határozat). A döntésről akkor ezt írtuk:
„Vajon ezzel véget ér a zirci kőbánya-ügy?
...szinte biztosan nem ér véget. Arra kell számítani, hogy az immár kettőre szaporodott kérelmező (az eredeti kérelmező KOBOX MO Kft és a legutóbbi eljárásba bekapcsolódott "Dolomit 2002" Kft) ismét megfellebbezi az elutasító határozatot, és hogy ha az Országos Környezetvédelmi és Természetvédelmi Főfelügyelőség (OKTF, Főfelügyelőség), mint másodfokú hatóság helyt ad a fellebbezésnek, kezdődhet az egész előzetes vizsgálati eljárás elölről. Immár ötödszörre. És még akárhányszor újra és újra.”
És valóban.
2014. szeptember 2-án a „Zirc külterületén tervezett mészkőbányászati tevékenység végzésének előzetes vizsgálati eljárása tárgyában ismételten eljárás indult.” (a KDKTF 65221/14 iktatószámú közleménye). Azért indulhatott, mert a másodfokon eljáró OKTF (Főfelügyelőség) megsemmisítette a Felügyelőség első fokú elutasító határozatát (14/3542-15/2014. számú végzés), és a Felügyelőséget új eljárásra utasította.
Az első fokú elutasító határozat megsemmisítésének fő oka, hogy a Főfelügyelőség indoklása szerint nem kellően bizonyítottak, illetve alátámasztottak a határozatban felsorolt táj- és természetvédelmi kizáró okok.
A Tulajdonosok által az elutasító határozat ellen benyújtott fellebbezés részleteit még nem ismerjük, de kérelmezni fogjuk az iratbetekintést. Az előzmények ismeretében azonban feltételezhető, hogy az általuk a korábbi eljárásokban már benyújtott előzetes vizsgálati dokumentációt változatlan tartalommal nyújtották be ez alkalommal is, vagyis részükről új érv, ismeret, szempont a bányanyitás környezet- és természetvédelmi „megfelelősége” tekintetében nem merült fel. Sokkal inkább valószínű, hogy ez már a jogászok harca: hol tudnak újabb és újabb támadási felületet találni az elutasítás – ma már egyetlen – alapját jelentő táj- és természetvédelmi szempontokon.
A környezetvédelmi engedély sorsa tehát – ahogy már előzőleg is – a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság (BfNPI) kezében van: az összes többi hatóság ugyanis, előírásokkal vagy anélkül, már megadta a hozzájárulását:
- a Népegészségügyi Szakigazgatási Szerv,
- a Növény- és talajvédelmi Igazgatóság,
- a Járási Földhivatal,
- az Erdészeti Igazgatóság,
- a Zirci Közös Önkormányzati Hivatal jegyzője Borzavár tekintetében,
- a Zirci Közös Önkormányzati Hivatal jegyzője Zirc tekintetében,
- a Közép-Dunavölgyi Vízügyi Hatóság.
(A kép illusztráció, de ehhez hasonló látványban lesz részünk. Forrása: Flickr)
Két bástya
Az előbb említett Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság mellett a kőbánya megnyitása útjában álló másik erős bástya lehet Zirc város képviselő-testülete, amely először elutasította (2010. május), majd támogatta (2010. november) a bányanyitást, végül kihátrált mögüle (2013. november-december, a részleteket lásd itt). Biztosra vehető, hogy most, hogy a Tulajdonosok újból benyújtották kérelmüket környezetvédelmi engedélyeztetés iránt, újabb offenzívát indítanak a zirci városvezetés felé annak érdekében, hogy egy településrendezési eljárás keretében tegyék lehetővé a külszíni bánya nyitását Zirc közigazgatási területén (amely ma nem lehetséges).
Két hét múlva, 2014. október 12-én új városvezetést választunk. Négy évvel ezelőtt, 2010-ben, ugyanilyen helyzet volt: az előző városvezetés májusban még elutasította, az októberben megválasztott új városvezetés már lehetővé tette a bányanyitást. Nincs kizárva, hogy megismétlődik az akkori helyzet: a most (választások előtt) még elzárkózó magatartás a választások után támogató magatartásba fordul át. Nincs kétség afelől, hogy ennek érdekében a döntéshozók a négy évvel ezelőttinél sokkal csábítóbb ajánlatot kaphatnak a bányanyitásban érdekelt felektől, és/vagy olyan politikai nyomást, amelynek nem tudnak ellenállni.
Ha azonban az elmúlt négy év rendszerátalakítási folyamatait átgondoljuk, létezik egy olyan forgatókönyv is, amely mindkét bástyát egy csapásra takarítja el a kőbánya megnyitásának útjából. A hatalom akaratérvényesítésének immár hétköznapi eszköze az olyan országgyűlési jogalkotás, amely személyre és esetre szóló törvényekkel küzdi le az útjába eső akadályokat. Készüljünk tehát arra is, hogy akár a természetvédelmi jogszabályok módosítása, akár az önkormányzatok (vagy csak a zirci önkormányzat!) cselekvési szabadságának újabb korlátozása révén egyszerűen elvonja a ma még hatáskörrel rendelkező szervezetek jogkörét, amellyel megakadályozhatnák ezt a tervet, amely helyrehozhatatlanul tönkreteszi a Bakonynak ezt a szegletét.
És akkor pedig már csak a civil kurázsi segíthet.
(A kép forrása: itt)
Mellékszál, de nem mellékes
A 2014. áprilisi, ezt megelőző bejegyzésben írtunk arról, hogy a Tulajdonosok rágalmazásért feljelentették e sorok szerzőjét (a feljelentés itt letölthető). A Zirci Járásbíróság a rágalmazás vétsége miatt folyamatban lévő büntetőeljárást – egy tárgyalás után – a 2014. június 26-án jogerőssé vált végzésében megszüntette. A végzés szövege letölthető itt.
Ez legyen biztatás azoknak az állampolgároknak, akik eddig csak azért nem merték nyilvánosan felvállalni egyet nem értésüket a kőbánya megnyitásával kapcsolatban, mert féltek. Amely félelem jogos és megalapozott, hiszen az egyén mindig kiszolgáltatott helyzetben van a – hozzá képest – szinte korlátlan pénzügyi és jogi eszközökkel rendelkező ellenérdekű felekkel (vállalkozásokkal, hatóságokkal, állami intézményekkel) szemben.
A petíció tovább él
2013. november 12-én petíciót indítottunk a tervezett zirci kőbánya ellen. A petíciót nem zártuk le, továbbra is várunk minden aláírást, támogatást, amíg be nem zárul minden jogi lehetőség a kőbánya megnyitása előtt!
Betekintési, észrevételezési lehetőség a most indult eljárásban
Ez a határidő október 6-án, hétfőn jár le. Éljen a lehetőséggel, aki fontosnak tartja ezt az ügyet!
Koós Gábor
Copyright ©Zircinfo.
A zirc.blog.hu oldalon található fotók és szövegek nem kereskedelmi célra, változatlan formában és a forrás (zirc.blog.hu) megjelölésével szabadon felhasználhatók. Üzleti célból más on-line szolgáltatásokban vagy más médián sem egészben, sem pedig részeiben nem publikálhatók és nem terjeszthetők a Zircinfo előzetes engedélye nélkül.