A novemberben alakult Zirci Söndörgető Néptáncegyüttes tagjai a tánctanuláson kívül a hasonló érdeklődésű csoportokkal való kapcsolatfelvételt, a közös programok szervezését, és a közös fejlődést is fontosnak tartják.
Az első kapcsolatépítő programjuk február utolsó hétvégéjén, a felvidéki Kéménden volt. A Múlttal a Jövőért Egyesület meghívására három csoport tartott közös néptáncos, ismerkedő hétvégét - a házigazda Bokréta Néptáncegyüttes, és a Lippert Ferenc által vezetett két csoport, a Tési Árvalányhaj Néptáncegyüttes, és a Zirci Söndörgető Néptáncegyüttes.
Jarábek Zoltán, a Múlttal a Jövőért Egyesület vezetője köszöntőjében elmondta – A legfontosabb az, hogy megtartsuk egymással a kapcsolatot, együtt védjük és őrizzük hagyományainkat. Egymásban megerősítsük, másoknak pedig büszkén meg is tudjuk mutatni közös értékeinket.
Az első nap tánccal telt. A bakonyiak a kéméndi táncot tanulták a helyiektől, a kéméndiek pedig bakonyi táncot a vendégeiktől. Az estet közös lakomával és hajnalig tartó vidám hangulatú táncházzal zárták.
Volter Tamás, a Bokréta Néptáncegyüttes művészeti vezetője, néptánc oktatója szenvedéllyel beszélt a táncról, a tánc tanításáról:
A tánc maga az érzelem . A ritmus és a szívdobogásunk együtt említhető, a néptánc üteme pedig mindannyiunkban ott van. Ha nem csak a néptánc lépéseit tanuljuk meg, hanem képesek vagyunk érezni mindazt, amit a néptánc ad, akkor olyan világ nyílik meg előttünk, amiben valóban kiteljesedhetünk. A tánccal együtt azt is célom megtanítani, hogy hogyan hozzuk a felszínre azt, akik legbelül vagyunk, hogyan fejezhetjük ki érzelmeinket szavak nélkül, hogyan küzdhetjük le azokat a gátlásainkat, amik nem engedik, hogy megmutassuk a bennünk rejlő kulturális örökségünket. Mindezt tisztelettel, alázattal és becsülettel lehet és kell is tanítani. Úgy, ahogyan ezt egykori tanáraim tanították nekem is.
Közös tánctanulás egy pillanata
Második nap a kéméndi Garammenti kurtaszoknyás hatfalvak leggazdagabb tájházának látogatásával indult, ahol különleges gyűjteményt ismerhettek meg.
A Garam alsó folyása mentén elterülő hat falut, Bényt, Kéméndet, Kisgyarmatot, Garampáldot, Kőhídgyarmatot és Bartot magában foglaló kisebb táji csoportot nevezik Garammenti kurtaszoknyás hatfalvak. A hat faluban kialakult kurtaszoknyás szoknyaviseletről kapták gyűjtőnevüket.
A megőrzött ruhadarabokat, bútorokat, írásos hagyatékot nagy becsben tartják fent. A gazdag gyűjteményről Baranyai-Bankházy Angelika gyűjteménykezelő és Juliska néni , a Tájház Polgári Társulás tagja tartott vezetést.
Fotón: a Bokréta Néptáncegyüttes tagjai kurtaszoknyás viseletben.
A nők a derekuk alá csípőpárnát erősítenek, s erre a párnára akasztják rá az akár egy tucatnyi, térd fölött végződő ráncos szoknyát, mégpedig úgy, hogy a legalsó szoknyához képest a többi egy-egy centiméterrel rövidebb. Fotó: Tájház Kéménd
Fotón: a zirci és a tési táncosok
Fotót készítette: Szaturi Ádám