Tegnaptól, október 1-től megbízott vezérigazgató irányítja az állami médiát, miután az eddigi vezérigazgató, Vaszily Miklós a Mészáros Lőrinc médiabirodalmához tartozó az Echo TV élére váltott.
Az új vezérigazgató Papp Dániel, aki e megbízatása mellett megtartotta eddigi tartalomszolgáltatási igazgatói posztját is. A Kúria szerint "erőteljes vélemény"-nek tekinthető "hírhamisító" jelző egy 2011-es ügyből fakad. Az emiatt indított per 2015-ben, a Kúria döntésével zárult le jogerősen. Pappnak azonban volt egy másik hamisítási ügye is, amelyből azonban nem lett per.
Normális országban egy ilyen eset is az újságírói pályafutás végét jelenti, de úgy tűnik, a Nemzeti Együttműködés Rendszerében előfeltétel a szakmai felemelkedéshez. Papp karrierje ugyanis évek óta töretlenül ível felfelé, és nem biztos, hogy a mostani vezérigazgatói megbízatással elérte a csúcsát.
Az állami médiabirodalom

Magyarország Alaptörvénye
"IX. cikk
(2) Magyarország elismeri és védi a sajtó szabadságát és sokszínűségét, biztosítja a demokratikus közvélemény kialakulásához szükséges szabad tájékoztatás feltételeit."
Na, ez konkrétan egyik elemében sem teljesül.
- Ami az állami médiát (MTVA) illeti, az a kormány, ezen keresztül a Fidesz politikájának szócsöve, egyik legfontosabb propagandaeszköze. Az állami médiában egy Magyarország van: a Fidesz Magyarországa.
- Ami a nem állami médiát illeti:
- Van a Fidesz körül kiépült, formailag piaci alapon működő, valójában piaci alapon életképtelen médiumok serege. Az ő túlélésük döntően az állam kegyein - állami hirdetéseken, megrendeléseken - múlik, és azon, hogy nincsenek "tiltólistán" az üzleti hirdetők felé. Az alábbi kép korábbi, hiányoznak róla fontos elemek (pl. a Retro Rádió, a veszprémi Napló, a veol.hu, stb).
Az ezeket a médiumokat birtokló, a Fidesz bűvkörébe tartozó, rajta keresztül a magyar és európai adófizetők pénzéből meggazdagodott oligarchák folyamatosan vásárolják fel a még elérhető, többé-kevésbé független médiumokat (a néhány megmaradt helyi rádiót, helyi tévéket) és terelik be a politikai fősodorba.
Ennek a hatalmas konglomerátumnak a kézben tartására, egységes szellemű irányítására a múlt héten bejegyezték a "Közép-Európai Sajtó és Média Alapítványt".
"Az alapítvány célja - egyebek mellett - a bírósági irat szerint: a magyar tömegtájékoztatás részét képező nyomtatott sajtó, rádió, tv, online felületeinek értékteremtő, valamint a magyar nemzeti öntudat erősödését szolgáló tevékenységét elősegítse. Mindehhez kapcsolódóan elsődleges cél az Alaptörvény IX. és XI. cikkeiben foglalt alapvető értékek biztosítása. Így különösen a magyar helyi (megyei, városi, lokális) sajtó támogatása, a helyi közösségek minél teljesebb értékű tájékoztatása érdekében végzett terjesztésük és közösségépítő munkájuk fenntartása."
Különösen cinikus az Alaptörvény IX. cikkére hivatkozás, amelynek második bekezdéséről fentebb már szó volt.
Jól nézünk ki, ha elkezdik "támogatni" az Stúdió KB-t és a Zirc és Vidékét, és cserébe "csak" annyit kérnek majd, hogy a Képújságban 24 órában pörögjön a legújabb nemzeti konzultáció óriásplakátja, ugyanez az újságban egész oldalas hirdetésként. Mert ez is egyik módja a settenkedő befolyásszerzésnek. Emlékezzünk rá, amikor ingyenessé tették az MTI híreinek egy részét, a helyi, régiós rádiók attól kezdve csak azokat adták, független hírek után nem törték magukat. De nem is kell settenkedni: egyszerűen jön majd az alapítvány, felvásárolja a két helyi médiumot, a város megszabadul évi sok millió kiadástól, és mindenki örülni fog. Magyarország elismeri a sajtó szabadságát és sokszínűségét.
- A nem állami média - darabszámot is, a társadalom széles körének elérését, és a médiumok elérhetőségét tekintve is - szinte elenyésző része a ma még független média. Ezek gyakorlatilag naponta küzdenek a túlélésért, mert hivatalosan el nem ismert, azonban a gyakorlatban tökéletesen működő tiltólistán vannak. A gazdasági élet szereplői nem hirdetnek náluk, mert azt kockáztatják, hogy kiesnek a politika kegyeiből, és búcsút mondhatnak az állami megrendeléseknek. Az előfizetői díjakból, eladási árbevételekből senki nem tud megélni.
Ezeket a médiumokat folyamatosan támadja a hatalom, és minden eszközt megragad az ellehetetlenítésükre (lásd pl. Népszabadság, a 80 éves Magyar Nemzet), vagy felvásárlásukra és a rendszerhű médiába betagozásukra (lásd pl. Hír TV).
Alig két hetes ügy, hogy váratlan tulajdonosváltással indult alig félreérthető támadás a legnagyobb, legolvasottabb, komoly nyereséget hozó Index hírportál függetlensége ellen.
A független médiumok ma csak olvasóiknak, szimpatizánsaiknak támogatásaiból, adományaiból tudnak fennmaradni; tegnap már az Index is támogatási akciót indított.
Na, ezeknek a tényeknek a fényében tessék értelmezni Szájer József fideszes EP-képviselő augusztusi kijelentését: "fenntartom, hogy továbbra is baloldali túlsúly tapasztalható".
Mivel - az országos helyzettel megegyezően - a zirci médiafogyasztók döntő többsége is az állami médiából (vagy a Fidesz körüli médiabirodalom széles körben elérhető tévéiből, rádióiból és újságjaiból) tájékozódik, nap mint nap meggyőződhetnek arról, hogy adóforintjaik a legjobb kezekben vannak, amíg olyan médiavezérek irányítanak, mint Papp Dániel. Továbbá az M1, M2, M3, M4, M5, Duna, Duna World tévécsatornák híreinek nézésekor, a Kossuth, Petőfi, Bartók, Dankó híreinek hallgatásakor, a Médiaklikk.hu és a Híradó.hu híreinek olvasásakor is tudják, hogy az évi nyolcvanmilliárd forintot, amibe az állami média az adófizetőknek kerül, csak a legtisztább forrásból származó információkra, csak az igazat, a színtiszta igazat közlő tudósításokra költik. Ja, és természetesen a demokratikus közvélemény kialakulásához szükséges szabad tájékoztatásra.
Koós Gábor