Az Orbán Viktorral 2015-ben szakító Simicska Lajos gazdasági birodalmának (kb. 60 cég) 2018. júliusában történt "visszafideszesítése" még nem fejeződött be, de médiavállalkozásai sorsának "rendezése", úgy tűnik, nem tűrt halasztást. A Simicskánál maradt Magyar Nemzet és a Lánchíd Rádió még áprilisban lehúzták a rolót, a 2013-ban, az alapításkor "polgárinak" beharangozott, de egyértelműen Fidesz-kötődésű, majd a G-napig fideszes hírcsatornaként működő Hír TV három éve vörös posztó a hatalom szemében. A G-nap után ugyanis ezek vezérkara "lelkiismereti okokra" hivatkozva "távozott" a szerkesztőségekből. A Hír TV új vezetése a csatorna G-nap utáni tartalmi-arculati megújulásáról ezt mondta:
"... szándékuk „lebontani azt a gettót, amit az előző vezetés épített a tévé köré”.[15] Tarr Péter a megújulás után a Kreatívnak adott interjúban azt mondta: „Korábban ez a televízió ezer szállal a kormánypártokhoz köthető médium volt. A kormány kommunikációjáért felelős emberek heti rendszerességgel jártak be eligazítani a vezérkart.”[16]"
Tegnap, augusztus elsején a Hír TV-nél tíz perc alatt megtörtént a fideszes hatalomátvétel. "Liszkay Gábor és Szikszai Péter megjelenésével egyértelművé vált, hogy a Hír TV tartalma gyökeresen megváltozik." (mf.hu)
Augusztus 2.:
"A mai nap újabb dolgozók mondtak fel a Hír TV-nél, többen pedig felmondásukat fontolgatják, mivel nem kívánnak együttműködni a régi-új vezetéssel, értesült a Privátbankár.hu. Sokan csak azért maradnak, mert nincs hova menniük, így egyelőre kénytelenek kivárni. „Kilencven százalék azonnal menne, ha tudna” – fogalmazott forrásunk.
Teljes sorcsere
Ez persze logikusnak tűnik abból a szempontból, hogy a Hír TV állománya jelentős változáson ment keresztül a 2015 februári G-nap, a Fidesszel való szakítás óta, azaz a kormánypárthoz hű újságírók az elmúlt három évben fokozatosan elhagyták a televíziót.
A legtöbben az Echo TV-hez mentek át, miközben számos újságíró érkezett kormánykritikus médiumoktól. Őket épp azért hozták a csatornához, hogy a hatalom korrupciógyanús ügyeivel foglalkozzanak. Nehezen képzelhető el, hogy ezek az újságírók önként beállnak majd az új, kormánybarát vezetés mögé."
A Fidesz-elit tort ül Simicska egykori médiabirodalmának romjai felett
Szerdán este már a Hír TV stúdiójában is elégedetten konstatálták kormánypárti politikusok és publicisták a csatorna „visszafoglalását”, de a hvg.hu úgy tudja, ezzel még nincs vége a „visszarendeződésnek”. (24.hu) Természetesen a tábor is azonnal rámozdul, ha látja az útmutató kezet (komment az mf.hu-ról):
Mit hoz nekünk a Hír TV újabb "irányváltása"?
Általános tendencia, hogy a Fidesz propagandagépezetének részévé váló média nézettsége/olvasottsága elkezd - gyakran meredeken - csökkenni (lásd pl. a Figyelőt, a megyei lapokat), új alapítású médiumnál pedig alig tud kitörni a jelentéktelenségből (888.hu, Magyar Idők). A propaganda sajtótermékek nem is auditáltatják a példányszámokat.
Ezzel szemben a propagandagépezetből kitört médiumok iránt gyorsan nő az érdeklődés, ilyen volt a Hír TV is 2015 után: a 2013-as (teljes népességre vonatkozó) 1-3%-os nézettségből 2015-ben hírműsorai "többször lekörözték az állami hírcsatorna, az M1 híradójának nézettségét".
A mai helyzet itt.
Azt hozza, hogy mostantól egy újabb, adófizetői pénzekből (állami hirdetésekből) százmilliókkal telepumpált csatorna önti majd ránk a propagandaminisztérium, a kormányzati tanácsadók, kormányzati "kutatóintézetek" boszorkánykonyháiban kotyvasztó spin doktorok agyunkra és testünkre szabott, gátlástalan termékeit.
Bruhaha
Magyarország Alaptörvénye
(2011. április 25.)
Szabadság és felelősség
IX. cikk
(1) Mindenkinek joga van a véleménynyilvánítás szabadságához.
(2) Magyarország elismeri és védi a sajtó szabadságát és sokszínűségét, biztosítja a demokratikus közvélemény kialakulásához szükséges szabad tájékoztatás feltételeit.
Ez különösen a nyolcvanmilliárdos állami - leánykori nevén: közszolgálati - média (M1, 2, 3, 4, 5, X tévék) és rádiók (Kossuth, Petőfi) műsorában érhető tetten. Meg persze a velejéig pártállami Médiatanács döntéseiben.
Örüljünk együtt, mert talpaink egymásra lépnek.
Már régóta egyszerűbb felsorolni, mi maradt mint független, vagy kormánykritikus média
Tévék:
ATV: Azért ne higgyünk a szemünknek, a csatorna tulajdonosai, a hitgyülis Németh Sándor és érdekeltségi körébe tartozó cégek csak azért működtethetik az ATV-t, mert "kölcsönösen előnyös viszonyt" sikerült kialakítani a hatalommal. Középtávon az várható, hogy az ATV lesz az egyetlen hazai, finom kormánykritikákat megfogalmazó tévé, amelyik komolyabb fideszes zaklatások nélkül működhet. Vele lehet demonstrálni a külföld előtt, hogy Magyarországon "sajtószabadság" van az elektronikus médiában.
RTL Klub: Magyarország piacvezető kereskedelmi csatornája. A Fidesz régóta feni rá a fogát ("sebaj, az oroszok, vagyis a Roszatom, majd megveszi neki"), egyelőre be kellett érnie a TV2-vel. Csak idő kérdése, mikor egyezik ki a Fidesz a tulajdonosaival, az RTL Group-pal, és mikor veszi meg sok százmilliárd adóforintunkért, csak hogy ne maradjon egyetlen itthon fogható tévécsatorna se, amelyik nem a kormány sikerét és nagyszerűségét zengi.
Rádiók:
Klubrádió: Földi sugárzással csak Budapest vételkörzetében fogható, mert 12 vidéki frekvenciáját a már fideszes médiahatóság már 2010-ben egy elképesztő pályázati indoklással elutasította (emiatt még ma is zajlik per, a korábbi per a cég javára dőlt el, most a kártérítés van napirenden). Máshol csak interneten.
Független rádió esetleg még létezhet más régiókban, azonban ezeknek is az lesz a sorsa, mint több más régiós rádiónak az utóbbi hónapokban, hogy a kedvelt, de elnémított Class FM frekvenciáit elnyerő, Vajna-közeli Retro Rádió a szóbeszéd szerint nem egészen úriemberi eszközökkel magába olvasztotta őket. A Retro Rádió rendkívül népszerű lett rövid idő alatt, ma még nyoma sincs politikának, azonban bármibe fogadhatunk, hogy ha a hallgatottsága elér egy bizonyos szintet, megjelennek benne a Fidesz propagandagépezetének szólamai. Ugyanaz a technika, mint a TV2-nél: dönteni a nagyon népszerű slágereket-filmeket, hogy aztán megfelelő időpontban beleágyazhassuk a saját politikai üzeneteinket.
Nyomtatott lapok
Népszava: A 140 éves múltú napilap túlélését talán csak az biztosítja, hogy kap kormány- és kormányközeli hirdetéseket. Ebben a tekintetben nagyon hasonlít az ATV helyzetére: a Népszavát is azért tartja el?/fenn? a kormányzat, hogy mutogathasson rá a hazai sajtószabadságot érő esetleges uniós kritikáknál. Őfelsége ellenzéke. Bírálhat, de van egy határ, amikor Állj-t parancsol a Gazda.
168 óra, Magyar Narancs, Élet és Irodalom, HVG, Hócipő: Előfizetésekből, és kis részben hirdetésekből élő heti-/kétheti lapok. A második Fidesz-kormány (2010) óta az egyébként politikailag semleges(ként magukat feltüntető) gazdasági szereplők is kivonultak a független és kormánykritikus nyomtatott lapok hirdetéseiből, és gyakorlatilag csak az állami és kormányközeli médiában hirdetnek, biztosítva azok fennmaradását a csekély érdeklődés ellenére is, mert piaci körülmények között nem élnének meg. Emiatt a független sajtó napi túléléséért küzd, és folyamatosan kéri az olvasók támogatását.
Internetes portálok, blogok
Index.hu: Hogy meddig él még, nem tudni. Gondoljunk csak az origo.hu beszántására, amikor a Magyar Telekom 2014-ben szimplán eladta fideszes oligarcháknak. De az Index ma még él és független.
444.hu, 24.hu, Kolozsvári szalonna, (a nyomtatott lapok blogjait itt nem soroljuk fel), az Átlátszó és al-lapjai.
Minden egyéb már a Fidesz és oligarchái kezében: az állami rádió és televízió, minden országos és regionális rádióadó, a második legnagyobb kereskedelmi tévé és kábelcsatornái, a megyei napilapok, a városi, kerületi, helyi önkormányzati újságok és tévék. Mindet a mi pénzünkből fizetik, mert a piacon egy sem él meg.
„A Fidesz Goebbels propaganda-kézikönyvét tartja az ágya mellett” (168 óra)
Van remény?
"Egy évtizedes szünet után idén újraindítja Romániának, illetve Bulgáriának szóló híradásait a Szabad Európa Rádió (SZER), a két ország médiakínálatának erősítése érdekében - jelentette be a SZER az MTI híre szerint."
"Elkaszálták a független magyar vidéki sajtó megerősítéséről szóló amerikai pályázatot" (444.hu)
Itt tartunk, erre számíthatunk.
Koós Gábor