"A bakonyi téli sportok. Síugrósánc épült a pintérhegyi erdőben, a sí élet kifejlesztését fontosnak tartották. Később, a Postásház megépítése után lehetőség volt szállást kapni a síelőknek. 1935. februárban országos síversenyt rendeztek, a sportolók lakhatásának megoldására a Bakony Egyesület segített a kiadó lakások, szobák közvetítésében." - részlet Cuhavölgyi Klára,"A Bakony Egyesület jegyzőkönyvei 1931-1944" című írásából
A Bakony Egyesület tagjai közül többen a Zirc és Vidéke szerkesztésében is részt vettek, így híreiket rendszeresen megjelentették a hetilapban. 1935-ben, éppen januárban jelent meg felhívásuk sítanfolyam és síverseny szervezéséről . A cikkekben olvashatunk röviden arról is, hogy a helyi adottságokat felismerése és a propagandán kívül milyen intézkedéseket tettek a síturizmus érdekében - 80 évvel ezelőtt.
"- Sítanfolyam Zircen. A Bakony Egyesület (1) és a M.T.E. Zirci Bakony Osztálya fennállása óta állandóan propagálja a Bakony téli sportra való alkalmasságát. Nem maradt meg azonban csupán a propagandánál, hanem a természeti adottságokon kívüli előfeltételeket is igyekezett biztosítani.
A síugrósánc létesítése, a téli lakás és ellátás megszervezése, Zircnek, mint turistaforgalmi helynek, ily célból csoportosan való olcsó megközelíthetése, szabad terepek biztosítása, a zirci hóviszonyok rádióban, újságokban való közlése stb. hidalták át a kezdet nehézségeit s tették lehetővé a téli sportok űzése céljából Zirc látogatását.
Ennek az előkészítő munkának a gyümölcse a győri téli sportolók rendszeres szombat-vasárnapi megérkezése. Az első komoly gyakorlati eredmények f. hó 11-én lehettünk tanui, amikor Vághó József százados vezetése alatt a jutasi altisztképző intézet 70 főnyi csoportja érkezett meg 4 síoktatóval. A csoport a Streibl-vendéglő (most Bagolyvár (2) - a szerk.) emeleti termeiben nyert elhelyezést, s ugyanott történik saját konyhájukról való étkeztetésük is. A megérkezés napján délután 2 órakor már megkezdődött a kiképzés a Három-hegyek feletti lankás legelőn. A négy egyhetes tanfolyam 28 napja teszi színesebbé, mozgalmasabbá és ami igen fontos, anyagilag is hasznosabbá Zircet. "
Örömmel tölt el bennünket ez az első lépés, amely Zirc téli sporthelykénti felfedezésének megindulását jelenti s hatásában, eredményeiben a jövőre fog teljesen kibontakozni. Szeretettel üdvözöljük Zircen Vághó József százados sporttanárt,. aki a Bakony s Zirc téli sportra való alkalmasságának első hivatott felismerője és megállapítója. E téren tapasztalatai, véle,énye a jövőre is kiható széleskörű fontossággal bírnak s komoly gyakorlati eredményeket jelentenek a Bakonynak.
Eredeti cikk:
Síverseny felhívás:
Forrás: Zirc és Vidéke, 1935. január 13. XXII.évfolyam 2.száma
A helyben "sípálya" vagy "sipi" néven emlegetett síugrósánc még sok éven keresztül szolgálta a téli sportot kedvelőket, versenyzőket, nyújtott helyszínt a sítáboroknak, s feledhetetlen szabadtéri élményeket a ma már felnőttkorú lakosságnak.
A vízmű felől is megközelíthető egy lesikló, melyet napjainkban is használnak a helyiek, Lineának nevezik. 2012-ben készült felvételünkön mutatjuk meg a pályát:
(1) A Bakony Egyesületről, és Zirc 80 évvel ezelőtti életéről bővebben Cuhavölgyi Klára, „ELMESÉLEM NEKED!”című pályázatra készült, "A Bakony Egyesület jegyzőkönyvei 1931-1944" című írásában olvashattok ITT.
(2) - Bagojvár : Nagykocsma : Strejbli-kocsma É. Zirc turistatérképe szerint ’barokk lakóház’. Az adatközlők szerint a ciszteri rend kolostora volt átmenetileg, majd kocsma lett belőle, a legnagyobb Zircen. Streibl a ciszteri uradalom ispánja volt. Forrás: Magyar Névarchívum
Copyright ©Zircinfo.
A zirc.blog.hu oldalon található fotók és szövegek nem kereskedelmi célra, változatlan formában és a forrás (zirc.blog.hu) megjelölésével szabadon felhasználhatók. Üzleti célból más on-line szolgáltatásokban vagy más médián sem egészben, sem pedig részeiben nem publikálhatók és nem terjeszthetők a Zircinfo előzetes engedélye nélkül.