Az általunk csak idén "felfedezett" és ezen a héten ajánlott, de már két éves Csillagporos Vasparipa éjszakai túrákról a résztvevőktől csak jót hallottunk - még azoktól is, akik utolsóként, vasárnap reggel fél hatkor estek be a vinyei célba, rendesen átázva.
A Porva-Csesznek állomásról négy távon (7, 15, 25, 29 km) indított és Vinyébe érkező túrák családoknak és tapasztaltabb túrázóknak is kihívást és izgalmat jelentettek, nem elsősorban a távolság és a szintemelkedés, hanem az éjszaka miatt. Több mint kétszázan vágtunk neki a még este is nyomasztó hőségben.
A családos táv (7 km) óvodás korú kicsikkel is gond nélkül teljesíthető volt. Nagyobb gyerekekkel, vagy a kevésbé gyakorlott túrázók többnyire a 15 km-eset választották, a bevállalósok pedig a 25-29-esre mentek. Ez utóbbiakra várt a nagyobb megpróbáltatás: az éjjel egy óra után kezdődő, és még reggel is folyamatosan zuhogó esőben bizony sokan megáztak - szerencsére éjjel is viszonylag meleg volt.
A családos táv - attól függően, hogy a kicsik mennyit gyalogoltak, vagy mennyit kellett nyakban vinni őket - 2,5-3 óra, a 15 km-es 4-5 óra alatt teljesíthető volt, a hosszabb távok 6 óra felett, de voltak néhányan, akik valamilyen fedett helyre húzódva várták az eső elálltát, aztán látva, hogy hiába, beleindultak a zuhogásba.
A szervezésre nem lehetett panasz. Az induláshoz például lehozattak valamelyik vasútmúzeumból egy kézi hajtányt - régen a pályamesterek közlekedési eszköze volt -, és a porva-cseszneki mellékvágányon bárki kipróbálhatta, szakszerű felügyelet mellett.
Az útvonalat is gondosan jelezték: nem csak a turistajelzéssel nem jelzett szakaszokat szalagozták ki fényvisszaverő csíkokkal - ehhez kreatív megoldásként jólláthatósági mellényeket szabdaltak fel -, hanem a jelzett útvonalakra is, itt ritkábban, így is nagy segítségként, mert a turistajelzések néhány helyen már bizony nagyon megkoptak, és néha nem volt egyszerű észrevenni a fák törzsén a sötétben. A szalagozás viszont száz méterről is nagyon jól visszaverte a lámpák fényét.
Ahol érdemes lenne a jövő évi túrához fejleszteni, az az igazolólapok útvonalvázlatának a minősége, itt ugyanis a nyomvonalon és a mellé írt turistajelzés-információn kívül semmilyen kapcsolódó térképi információ nincs.
Végül egy nagyon tanulságos eset, amely egy régóta húzódó problémát tol megint előtérbe.
A túrakiírásban a leghosszabb táv 32 km-esként szerepelt. Induláskor látjuk, hogy ebből 29 km lett. A szervezők elmondták, hogy módosítani kellett a Porva-Csesznek állomás és Borzavár közötti szakaszt. Eredetileg a Cuha-szurdok-Csárda-völgy-Borzavár alsó faluvége útvonalat tervezték, de a Csárda-völgyben olyan nagy a bűz, hogy kénytelen voltak ezt kihagyni, és az útvonalat a Keskeny-dűlőn keresztül a felső faluvégre áttenni.
Már korábbi túrák alkalmával is megfigyeltük, hogy a Borzavár alsó faluvégétől a Cuha felé vezető Csárda-völgyi patak egy merő trágyaléfolyam, mert a tehenészeti telep szennyvize mindenfajta kezelés nélkül folyik bele. Mivel a pataknak a saját vízhozama nagyon csekély, ezért nincs víz, ami felhígítsa a trágyalevet. Informálisan érdeklődtünk, hogy vajon a környezetvédelmi hatóság tudja-e ezt, a válasz az volt, hogy néha ellenőrzik is, és minden rendben van.
(A ZircInfo 2012. január 19-én hozta a Kisalföld cikke alapján az Ismét erősen habzik a bakonyi Cuha-patak című írást. Ebben többek között ez olvasható: "A Cuha-patakban időről időre felbukkanó habzás valószínűleg természetes eredetű, de a pontos okát nem sikerült megfejteni az utóbbi években." Sokszor láttam már a Cuha habzását közvetlen közelről, és bár nem vagyok szakértője, majdnem fogadnék is, hogy ez mindig szerves eredetű, nagy mennyiségű szerves szennyeződés, azaz szennyvíz hatása, nem egyszerűen a vízbe került, természetes hulladékok - ágak, lombok, stb. - bomlásának eredménye.)
Mi nem gondoljuk, hogy ez így rendben van. A Cuha-szurdokba turisták ezreit várjuk, és jönnek is, de ha egyszer valaki megérzi a Csárda-völgy környékén és attól folyásirányban lefelé a trágyaszagot, nem biztos, hogy újra eljön, ezt viszont biztosan elmeséli másoknak. Itt tehát rögtön egy fontos tennivaló az ismét élénkülő turisztikai szervező tevékenységek feladatlistájára.
(Fényképek: KoósG.)
Előzmények:
- http://zirc.blog.hu/2012/07/25/ejszakai_turak_porva-csesznekrol_vinyebe_szombaton_julius_28-an
- http://zirc.blog.hu/2012/01/19/ismet_erosen_habzik_a_bakonyi_cuha_patak
Copyright ©Zircinfo.A szöveg nem kereskedelmi célra, változatlan formában és a forrás (zirc.blog.hu) megjelölésével szabadon felhasználható. Üzleti célból más on-line szolgáltatásokban vagy más médián sem egészben, sem pedig részeiben nem publikálhatók és nem terjeszthetők a Zircinfo előzetes engedélye nélkül.