A Cuha-patakban időről időre felbukkanó habzás valószínűleg természetes eredetű, de a pontos okát nem sikerült megfejteni az utóbbi években
SZEGHALMI BALÁZS - 2012.01.09.
Akárcsak 2008 novemberében, most is erősen habzik a bakonyi Cuha-patak.(Cuhai-Bakony-ér a patak hivatalos neve; mi cikkünkben az általános, köznyelvi változatot használjuk.)
A patakban a habzás jelei sokkal inkább a Vinyéhez közeli szakaszon észlelhetőek; érdekes módon Porvacsesznek közelében gyakorlatilag nem vagy csak alig.
Ismét erősen habzik a bakonyi Cuha-patak
"A habzás valószínűleg most is természetes eredetű"
A Bakonyban kiránduló természetbarátok már évekkel ezelőtt felhívták a Cuha ellenőrzését és rendszeres vizsgálatát végző Észak-dunántúli Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség figyelmét az időszakosan megjelenő habos buborékokra, de a habzás eddig szerencsére mindig elmúlt pár nap, legfeljebb néhány hét alatt.
Megkeresésünkre Janák Emil vízügyi igazgató annyit mondott portálunknak, hogy "a patak vízminőségének ellenőrzésé folyamatos, s a habzás valószínűleg most is természetes eredetű". Minden kétséget kizáró választ és biztos adatokat szerda délelőttre ígért Janák Emil.
A vízvizsgálatok - többek közt - azért is nélkülözhetetlenek, mert a Cuha-patak Gönyűnél a Dunába torkollik.
"A Cuha-völgy olyan természeti kincs, melynek érintetlen tisztaságát meg kell őrizni"
"A Cuha habzását az utóbbi években nekem is többször jelezték erdészek és kirándulók is, de egyelőre nem sikerült végére járni az okának.
Az általános tapasztalat azt mutatja, hogy csapadék után, illetve ha jelentős vízmennyiség áramlik a patak medrében, akkor figyelhető meg a habzás.
A Cuha-völgy olyan természeti kincs, melynek érintetlen tisztaságát meg kell őrizni, s ezért az időről időre előforduló habzást szükséges komolyan venni, még ha vizsgálatok eddig azt is mutatták ki, hogy természetes eredetű jelenségről beszélhetünk" - mondta a kisalfold.hu-nak Sebestyén Vince, Bakonyszentlászló polgármestere.
Amikor nem kell a habokat `átszelni´ a bakonyi túra során - fotó: Kisalföld-archívum (H.Baranyai Edina)
forrás: http://www.kisalfold.hu