Hogy mik is azok a geotúrák? Itt írtunk róluk: http://zirc.blog.hu/2011/11/25/mik_azok_a_geoturak
A Balaton-felvidéki Nemzeti Park által szervezett geotúra-vezető tanfolyamok egyikén végzett túravezető hív minket a Velencei-hegységbe vasárnap.
Túravezető: Csorvási Nikolett
"Ugyan nem a Bakony-Balaton Geopark területére invitállak Benneteket, de garantálom, hogy a Velencei-hegységben sem fogtok csalódni.. sőt, talán annak is sikerül majd újat mutatnom, aki ismeri e vidéket..
Fél narancs alakú gránit dombokon kezdjük a napunkat, melyek feltehetően a miocénban, szubtrópusi éghajlat alatt alakultak ki. Ezután megnézünk egy gránit „ingókövet”; a Gyapjaszsákot. Hogy senki ne hiányolja a szintemelkedést, kerülővel felmászunk a Bence-hegyre, ahol a panorámás kilátáson túl a Kelet-velencei paleovulkánnal ismerkedünk; egy 40 millió évvel ezelőtt működő hatalmas tűzhányóval, mely működését szubtrópusi tengeri környezetben kezdte meg. A Bence-hegyen ennek a vulkánnal az egyik – ha nem a fő – kürtőjét fogjuk megnézni. Majd utunkat a Szintezési ősjegy felé vesszük, ahol már kézzel könnyedén szétmorzsolható gránittal is találkozunk. Itt elárulom a nagy titkot az ország „legstabilabbnak” hitt pontjáról.
Ezután egy több 10 m vastag, keresztrétegzett pannon homok feltárást nézünk meg. A következő 3 km-t metaszomatiton tesszük meg, ami lefordítva „elemkicserélt” kőzetet jelent. Láthatjátok milyen az, amikor jelentős utóvulkáni működés zajlik le. A vadvédelmi területen megtekintjük a Magos-követ, melynek átkovásodott piroklasztit az anyaga.
Újra átlépve a Nadapi – törésvonalat visszaérkezünk a gránitokhoz, illetve előtte megnézzük még a „leopárd mintázatú” Lovasi Agyagpala feltárást. A Likas-kőnél már átkovásodott gránitot láthatunk. Ezt követően átballagunk az Angelika-forráshoz, ahol megismerkedünk a gránit, ill. gránitmurva sajátos hidrogeológiájával és a grániton kialakult lefolyástalan mélyedésekkel. A merészebbek gránitban kialakult forráskürtőbe is bedughatják a kezüket. Zárásképpen egy igen látványos, tektonikus völgyben csurgunk vissza Sukoróra.
Találkozó: 9:00-kor Sukorón a szövetkezeti boltnál (Zsuzsi presszó).
Visszaérkezés: sötétedéskor
Táv:
Szintemelkedő:
A túra a 2012. március 11-i Miről mesélnek a kövek? túra útvonalának (további infó a ttt.tr.hu oldalon) bejárása. A részvételi díj 1000 Ft/fő. Jelentkezni szombat estig lehet az n.csorvasi@gmail.com e-mail címen, vagy a 06204048524-es telefonszámon.
A változás jogát fenntartom. Részvétel saját felelősségre."
(Fényképek: KoósG. A fényképek illusztrációk a Velencei-hegységből, nem feltétlenül a túra útvonalán készültek.)
Copyright ©Zircinfo.A szöveg nem kereskedelmi célra, változatlan formában és a forrás (zirc.blog.hu) megjelölésével szabadon felhasználható. Üzleti célból más on-line szolgáltatásokban vagy más médián sem egészben, sem pedig részeiben nem publikálhatók és nem terjeszthetők a Zircinfo előzetes engedélye nélkül.