Elgondolkozott már azon, hogy a zirci határban az eke által kiforgatott szikladarab felületén mik azok a kagylóhéjra emlékeztető bordák? Vagy miért van az, hogy Zirc környékén a Cuha észak, a Gaja kelet, a Gerence nyugat és a Malom-völgyi patak dél felé folyik? Vagy hogy miért nincsenek a Bakonyban akkora barlangok, mint a Bükkben?
A geoturizmus a természet megismerésének nagyon új formája. Fő jellemzője, hogy a résztvevők, érdeklődők szervezett csoportokban, képzett szakemberek vezetésével ismerkednek meg egy-egy térség, terület földtani örökségével. A "földtani örökség" kifejezés elsőre kicsit szokatlanul hangzik, de aki átélt egy ilyen túrát, nem felejti el, mennyi minden csoda rejlik egy százmillió éves kőzetdarabban, amelyből például sziklakertünket építettük.
A geotúrák során olyan helyekre jutunk el, ahová másként talán soha. A "bakonyi rengetegben" számos alig ismert szurdokvölgy, csodálatos sziklaalakzatok, rejtett források és barlangok, különleges növénytársulások találhatók, amelyekre szakszerű vezetés nélkül csak véletlenül bukkanhatunk, vagy nem is ismerjük fel ezeket.
Magyarországon elsőként a Balaton-felvidéki Nemzeti Park indított geotúra-vezető képzést 2009-ben. A pénzesgyőri Pangea-házban tartott első tanfolyamot azóta több is követte. A tanfolyamok vizsgázott résztvevői geotúra-vezetői oklevelet kapnak, és többségük rendszeresen vezet geotúrákat. A Nemzeti Park a Bakony-Balaton Geopark létrehozásával csatlakozott az Európai Geopark Hálózathoz.
A geotúrák nem teljesítménytúrák. A menettempó inkább kényelmes, és a túraútvonalak hossza sem hasonlítható a teljesítménytúrákéhoz. A túravezető megáll az érdekes helyeken, elmagyarázza a sziklák, a vizek, a növények, a talaj, a felszíni alakzatok érdekességeit, a túrázók fényképeznek, köveket, növényeket gyűjtenek (ahol szabad).
Iskolai hasonlattal élve ezek olyan környezeteismereti (földrajz-, biológia, stb."órák"), amelyeket semmilyen szemléltető eszköz nem tud helyettesíteni. Megérinthetjük, kezünkben tartjuk Földünk természeti csodáit.
A geotúrák egyesületi, baráti közösségeknek, iskolai osztályoknak, egyéni érdeklődőknek szórakoztató, informatív, egészségtudatos kikapcsolódást jelentenek. Szándékunk szerint rendszeresen közzé tesszük a bakonyi geotúra-vezetők programkínálatát.
(Fényképek: KoósG.)
Copyright ©Zircinfo.
A szöveg nem kereskedelmi célra, változatlan formában és a forrás (zirc.blog.hu) megjelölésével szabadon felhasználható. Üzleti célból más on-line szolgáltatásokban vagy más médián sem egészben, sem pedig részeiben nem publikálhatók és nem terjeszthetők a Zircinfo előzetes engedélye nélkül.