*Frissítés: 2019. november 19.
"Elindult a maszatolás a kórházakkal
...
Magyarországon a sok kórház között elveszik a beteg, régóta sulykolom, hogy nem úszható meg a kórház-átalakítás,melynek alapján lesznek egészségügyi intézmények, amiket be kell zárni, lesznek olyanok, amelyeket ápolási-, vagy rehabilitációs ellátóhellyé kell átszervezni és lesznek olyanok, ahol egynapos ellátást kell a fekvőbeteg-ellátás helyett kialakítani.
75 olyan kórházunk van, ahol aktív, több napos ellátást is igénybe tudnak venni a betegek, ezen intézmények felének a kapacitása kevesebb, mint 500 ágyra korlátozódik. Mindösszesen 22 olyan kórháznak nevezhető intézmény van, amely ágyszáma meghaladja a bűvös ezres határt, megdöbbentő, de van olyan megyei kórház is még, amely nem éri el ezt az ágyszámot sem, holott ezek fejlesztése alapvető lenne.
Hiszen a kis 1000 ágyszám alatti intézmények forgalma kevésbé jelentős, mint a nagyobb intézményeké, ez azt is jelenti, hogy előfordulhat, hogy ezeken a helyeken kevesebb rutinnal, gyakorlattal végeznek olyan kezelést, amelyekből a nagyobb forgalmú helyeken nagyságrenddel többet végeznek. Ráadásul a kisebb ellátóhelyeken az esteleges komplikációk kezelésre sincsenek gyakran felkészülve, mert ehhez sokszor nem adottak a technikai, vagy a személyi feltételek.
Éppen ezért az a törekvés, hogy legyen minden faluban kórház nem fenntartható.
..."
Forrás: 444
Szerző: Kunecz Zsombor
Ezzel a cikkel talán közelebb jutunk a találgatásban, hogy mi lehet a zirci kórház jövője.
---------------------------------------------------------------
Eredeti bejegyzés: 2019. november 18., tegnap
"Kórházreform: készülnek a nagy újraosztásra
...
Ami a konkrét intézkedési javaslatokat illeti: a Közép-Dunántúli térségben megszüntetnék például azokat a kapacitásokat, amelyeket már hosszabb ideje maguk az intézmények is szüneteltetnek szakemberhiány miatt. Kiderül az is, hogy a Veszprém megyei kórházhoz csatolnák a farkasgyepűi tüdőgyógyintézetet, a pszichiátriai rehabilitációs feladatokat ellátó dobai intézményt pedig felszámolnák, ágyai egy részét más intézményekbe vinnék. Azok a dobai pszichiátria betegek, akiknél nélkülözhetetlen a kórházi ellátás, Sümegre kerülnének a gondozóikkal együtt.
Az ajkai kórházba telepítenék a tapolcai összes aktív ellátását, valamint Pápáról a gasztroenterológiát. E koncepció szerint Tapolcán és Pápán kizárólag szakrendelések és egy napos ellátások maradnának.
..."
Forrás: Népszava
Reméljük, senki nem melegíti fel azt a talán több mint másfél évtizede kiszivárgott ötletet, hogy be kell zárni, vagy elfekvővé átszervezni azokat a "kis" kórházakat, amelyek túl közel(!) vannak a "nagy" kórházakhoz. Úgy tűnik, hogy a mostani válogatás fő szempontja, hogy hol nincs elég orvos és/vagy szakdolgozó.
Abban azonban biztosak lehetünk, hogy az értelmetlen, gigantomán sportberuházásokra és sporttámogatásokra folyamatosan kiszórt százmilliárdok egyhamar nem találnak utat az egészségügybe és az oktatásba. Ehelyett jönnek az ügyesen a választások utánra időzített "átszervezések". Nem mintha értelmes szervezési intézkedésekre nem lenne szükség, de az ilyen látszatbeavatkozások semmit nem segítenek az egész rendszer katasztrofális állapotán.
Koós Gábor
Tavaly, 2018. december 19-én megjelentettünk egy bejegyzést a Zircinfo-n egészségügyi témában: "Mi kerül a Nemzet Karácsonyfája alá? - Első csomag: az egészségügyi alapellátás központosítása". Ezt a bejegyzést - mint a sorozat következő három tagját is - a blogtulajdonos letiltotta. A fenti bejegyzésekben most ismét felszínre került rendszerproblémák is alátámasztják, hogy a tavalyi bejegyzés nem volt elhamarkodott, és ha valami, akkor pont az egészségügy az egyik társadalmi alrendszer, amely alapvetően közérdekű. Ha pedig egy közérdekű rendszer nem jól működik, akkor az ezért felelősöket is meg kell nevezni.
A letiltott bejegyzés elolvasható itt: "Mi kerül a Nemzet Karácsonyfája alá? - Első csomag: az egészségügyi alapellátás központosítása".
Atyavilág szerkesztő Zircinfo-ról letiltott bejegyzéseit a jövőben a Túróblog fogadja be.