A Fal leomlásának 30. évfordulója alkalmából múlt héten megjelentetett bejegyzésünkben utaltunk rá, hogy élménybeszámoló is következik.
A szerkesztőnek abban a kivételes élményben volt része - ezt akkor még nem tudta -, hogy történelmi események közelébe sodródott. Persze nehéz elmagyarázni, megértetni pedig egyáltalán nem lehet azt a lelkiállapotot, hangulatot, amibe akkor került, amikor a megváltoztathatatlannak tartott világrend egy perc alatt borult fel a szeme láttára. Na jó, nem egy perc, hanem mondjuk két hónap, a Magyarországon táborozó NDK-s állampolgárok kiengedése Ausztria felé (a "határnyitás", 1989. szeptember 10.) és a berlini fal megnyitása 1989. november 9-én.
A szemtanú éppen ezekben a történelmi hetekben időzött az akkori Német Szövetségi Köztársaságban, és az élményeit egy beszámolósorozatban közölte az egykori Veszprém megyei reformhetilap, a Rege.
A Rege 1990. január 10-i száma, ebben jelent meg a beszámolósorozat első része. A teljes sorozat (9 rész) pdf formátumban itt olvasható, tölthető le.
Itt azonban most csak a Fal leomlásáról, illetve az akkori két német állam, a Német Szövetségi Köztársaság (Nyugat-Németország, "eneszká") és a Német Demokratikus Köztársaság ("endéká") viszonyáról van szó, ezért a beszámolósorozatból beemeltük ide az ezzel foglalkozó két részt.
Koós Gábor