Encz Ilona a munkában töltött éveit bérelszámolóként, majd munkaügyi előadóként kezdte. 1986-ban találta meg azt a hivatását, ami által kiteljesedhetett: a zirci Városi Művelődési Központ munkatársa lett. Szakmai tudását folyamatosan fejlesztette és gyarapította; népművelői tanfolyamot, újságírói stúdiót végzett, művelődésszervező diplomát szerzett, részt vett a legelső hazai ifjúsági referensi képzésen, kulturális menedzser szakképesítésre tett szert.
Közösségteremtő munkája minden generációra kiterjedt: foglalkozott a gyerekek, fiatalok, családok értékteremtő szabadidős programjainak szervezésével, támogatta új közösségek létrejöttét, szoros kapcsolatot ápolt a helyi civil szervezetekkel. Részt vett a városi kábeltelevízió-hálózat kiépítésének koordinálásában, térségi kulturális együttműködéseket kezdeményezett.
Encz Ilona a Pro Urbe Emlékéremmel és az oklevéllel.
- január 1-től a Polgármesteri Hivatalban látta el az ifjúsági és civil kapcsolatok referense feladatkört. Elsődleges céljai között szerepelt, hogy segítse a fiatalok közösségi-közéleti szerepvállalásait. Kezdeményezésével alakult meg a „Zirc Városi Ifjúsági Fórum” és az Ifjúsági Önkormányzat, mint a diákok érdekképviseleti-érdekérvényesítő fóruma, valamint a „Zirci Zabhegyező Gyermekanimátorok” csapata. Az ifjúsági szervezetek bevonásával, együttműködésével koordinálta a város gyermek- és ifjúsági szabadidős programjait.
Egyik kezdeményezője és gondozója volt a Bursa Hungarica Felsőoktatási Önkormányzati Ösztöndíj-pályázati rendszernek, Zirc Város Középiskolai Tanulmányi Ösztöndíj-pályázatának és a helyi civil közösségeket támogató önkormányzati pályázati rendszernek. „Az Ifjúságért” Önkormányzati Szövetség több munkacsoportjában dolgozott országos választmányi tagjaként. A Zirci Civil Kerekasztal létrejöttében és munkájában is részt vett.
Az erdélyi Barót és a németországi Pohlheimmel való együttműködések koordinálása és találkozók szervezése mellett aktívan közreműködött a finnországi Nivala várossal kötött testvérvárosi szerződés létrejöttében. Ifjúsági szervezetekkel ápolt nemzetközi kapcsolatai révén több száz zirci fiatal jutott el Európa különböző országaiba és a tengerentúlra.
Munkáját a kétezres évek elejétől az „MHSZ-épületben”, mai Művelődési Házban látta el. Kiemelkedő eredményeket ért el az ifjúsági és közösségi tér folyamatos fejlesztésében, és az ott folyó közösségépítő munkában, a kezdeményezésére létrejött ifjúsági szervezetek aktív közreműködésével. Köztisztviselői munkaköre ekkor már kiegészült az oktatás-közművelődési területek önkormányzati feladatainak ellátásával.
Közreműködésével valósult meg az első televízió-műsor Zircen, és a mai napig folyamatosan részt vesz az adás elkészítésében. A Zirc és Vidéke független közéleti lap 1991-es újraindítása után önkéntes szerkesztőségi munkatárs volt, később a „Zirc Kultúrájáért” Közhasznú Alapítvány elnökeként a működtetéssel kapcsolatos valamennyi feladatot ellátta. Egyik alapítója és elnöke „A BULI’91” alapítványnak, mely az 1991–2015. között megrendezett Pro Urbe-díjas „ZIRCI BULI” – a család és barátság fesztiválja elnevezésű rendezvényt szervezte. A „magyar Woodstock” néven is emlegetett kétnapos, közel húszezres látogatottságú fesztivál a Bakony és a régió turisztikai kínálatának országosan is egyedi színfoltjaként vált ismertté.
Az „A BAKONYÉRT Helyi Vidékfejlesztési Akciócsoport Egyesület 2007. évi alapításának egyik koordinálója, a kezdetektől elnökségi tagja, közreműködött a Helyi Vidékfejlesztési Stratégia elkészítésében is. A Bakonyi Finnbarátok Köre Egyesületnek alapító tagja, az Erdélyi Baráti Kör Egyesületnek rendes tagja. 2012-től 2019-ig a Békefi Antal Városi Könyvtár, Művelődési Ház és Stúdió KB intézményi egységvezetője volt.
Forrás: zirc.hu