Mától új szolgáltatásokkal bővült a Zirc környéki turisztikai infrastruktúra: jelzett utakon járhatjuk végig a Pintér-hegyi tanösvényt és az Erdészeti tanösvényt.
A kék pontokkal kiemelt útvonal a Pintér-hegyi tanösvény. Jelzése: kék "T". A zöld pontok az erdészeti tanösvényt jelzik, jelzése a zöld "T".
A Pintér-hegyi tanösvény
A Pintér-hegyi tanösvény a Pintér-hegyi játszótérnél indul, és ide is tér vissza. Hossza 5,1 km. A turistajelzések - a tanösvény-táblák logikája szerint - az óramutató járásával megegyező irányba vezetik a látogatót, de a tanösvény mindkét irányban végigjárható.
A tanösvény szakaszonként együtt fut az Országos Kéktúrával (OKT, kék sáv jelzés), a Pintér5 kék körúttal és a Mária úttal. A tanösvény festése során az OKT együtt futó szakasza is megújult.
Most már jelzés vezet be a régi márványbányához is, amelyet eddig sokan nem találtak meg.
A tanösvényhez tartozó tájékoztató táblák mindegyike kapott kék T jelzést.
Az Erdészeti tanösvény
Az Erdészeti tanösvény is körtúra. Kezdő-, egyúttal végpontja kapcsolódik a Pintér-hegyi tanösvényhez, és ez utóbbin keresztül tudjuk megközelíteni. Hossza 1500 m, nyolc tábla áll az ösvény mentén, amelyek az erdőgazdálkodás egyes tevékenységeit mutatják be. Ezt is az óramutató járásával egyező irányban ajánlott végigjárni, de mindkét irány jelezve van. Az útvonal mentén kiépített piknikezőhelyet találunk, szép kilátással a Pintér-árokra.
Előzmények
A már régóta létező két tanösvény jelzésekkel ellátására valószínűleg hatással volt egy túrabeszámoló, amely tavaly októberben hozzánk is eljutott, és amelyet a Zircinfo-n közzé is tettünk (1.2. pont). Ennek nyomán kaptuk meg a kérdést, hogy legalább a tanösvények csomópontjait nem látnánk-e el az útvonalat egyértelműsítő táblákkal.
Az Erdélyi Baráti Kör vállalta fel a munkát. Először bejárta és pontosította a tanösvények útvonalát, felmérte a tájékoztató táblák állapotát, majd egyeztetés kezdődött az érintettekkel (a Verga, mint a terület kezelője, a természetbarát szövetség, térképészek). Az egyeztetések eredményeként megkapott jóváhagyás birtokában az egyesület csapatai március végén-április elején elvégezték a jelzések festését. A munkához a környezetbarát festéket és az ecseteket a Verga bocsátotta rendelkezésre.
Hogy szükség volt ennek a két útvonalnak a "szabályos" jelzésére, az is mutatja, hogy az útvonal mentén számos fatörzsön láthatunk még ma is festéksprével fújt narancs, neonzöld nyilakat és "T"-ket, amelyek a tanösvényt bejárni szándékozók számára adtak valamilyen támpontot.
Az előkészületek és a munka során több pozitív visszajelzés is érkezett a helyiektől, akik a táblákat ugyan látták-olvasták már a Pintér-hegyi sétáik közben, de hogy ezek milyen útvonalon kapcsolódnak egymáshoz, azt nem tudták. Talán az iskolai csoportoknak is nagyobb kedvük lesz egy-egy félnapos környezetismeret órához, ha jól jelzett útvonalon mehetnek végig.
A két útvonal már szerepel a digitális térképeken (olyan térkép is van, amely a tanösvény-táblák helyét és címét is mutatja), és rákerül a készülőben lévő nyomtatott turistatérképekre is.
Koós Gábor