Igen hasznos, fogyasztóbarát szolgáltatással állt elő az Innovációs és Technológiai Minisztérium: nyilvánossá tette a jogsértést elkövetett webáruházak adatbázisát.
A GKI Digital piackutató cég 2015 óta figyeli az online kiskereskedelem fejlődését, 2018-as jelentésük itt olvasható. 2017-ben a 10 legnagyobb webáruház nettó 135 milliárd forinttal a teljes online kiskereskedelem 37%-át adta, növekedési ütemük az előző évhez képest 26% volt. De más előrejelzések is a webáruházak népszerűségének meredek emelkedését mutatják.
Ezért is nagyon fontos, hogy a vásárlók tisztában legyenek ennek az új kereskedelmi formának az esetleges kockázataival.
Az oldal a következő szolgáltatásokat nyújtja:
A keresőmezőbe bármilyen szöveg beírható, nem csak a webáruház nevében keres, hanem a működtető cég nevében is. Számos webáruház nevében szerepel a "shop" szó, erre most 82 találatot ad, pl. a www.marapiac.hu webáruház működtetője a MARA SHOP Korlátolt Felelősségű Társaság.
A kijelzett információk köre kiterjed a jogsértés jellegére, a webáruház és a működtető cég nevére, mettől meddig lesz "büntiben", azaz marad a listában, és hogy kapott-e bírságot. Ez a cég például igen szorgalmas üzenetküldő, ehhez képest eléggé "amatőr", és szinte minden, a listában szereplő cégnél előforduló hiba miatt bukott meg:
A legtöbb, a listában szereplő cég már orvosolta a kifogásolt hibákat, ekkor a következő szöveg jelenik meg a kijelzett információk között:
A vállalkozás utólag pótolta a hiányosságokat, a határozatban foglaltakat teljesítette!
Ettől azonban még a megjelölt törlési időpontig benne marad a listában.
A webáruház nevére kattintva a teljes hatósági eljárás anyaga letölthető. Egy zirci webáruház is szerepel a listában, amely azonban már ugyancsak pótolta a hiányosságokat, és bírságot sem kapott.
Egyéb jelek is inthetnek óvatosságra
(Kép: DigitalHungary)
A Google Chrome böngészőt használóknak feltűnhetett, hogy néhány hónap óta egyes internetes oldalak címe előtt a "Nem biztonságos" felirat jelenik meg. Ezek az oldalak nem titkosított kapcsolaton keresztül kommunikálnak a látogatók böngészőjével.
A Kosárérték e-kereskedelmi magazin tavasszal egy vizsgálatot végzett 2864 webáruház elemzésével, és azt találta, hogy
"A vizsgált webáruházak mindössze alig több mint fele biztonságos, 52%-uk felel meg az SSL titkosítással ellátott kommunikáció követelményeinek. Azok a kereskedők, akiknek az oldala továbbra is http:// protokollon jelenik meg, a “Nem biztonságos” figyelmeztetésre, és ezzel a vásárlói bizalom megingására számíthatnak."
Hol inog a bizalom?
Zirc város honlapja biztonságos.
A Zircinfo biztonságos.
A súlyos jogsértést elkövető webáruházak kormányzati oldala nem biztonságos.
Erre tényleg már csak viccből kerestünk rá, és láss csodát: a magyar országgyűlés honlapja sem biztonságos.
Koós Gábor