Másfél hete írtunk arról, hogy az önkormányzati rendeletben tiltott időszakban is megy az avarégetés a városban, de ez tulajdonképpen senkit nem érdekel.
Ez a kép ma készült, amikor a helyi rendelet szerint szabad égetni (nem munkaszüneti nap, nem vasárnap, augusztus 31. után vagyunk).
Azon kívül, hogy bebüdösíti a házat, a száradni kitett ruhát, csípi a szomszédok szemét, az avar és kerti hulladék égetésének sokkal súlyosabb következményei is vannak.
"A Levegő Munkacsoport arra hívja fel a figyelmet országosan, hogy egy átlagos kerti tűz, amelyben avart, fűnyesedéket és gallyakat égetünk, óriási légszennyezettséget okoz. Ezt az alacsony égéshő, a magas nedvességtartalom és a rossz légellátás okozza - amikor a növényi részekben lévő szén csak részben oxidálódik, és szén-dioxid helyett szén-monoxid keletkezik. De nem ez az egyetlen gond az égetéssel.
Egy kupac = egy közepes település egészségügyi határérték feletti szennyezése
Itt elég részletesen megnézheted, hogy mennyi és milyen típusú káros anyag kerül a légkörbe egy kupac avar égetése során, és hogy azok milyen tartós egészségügyi károkat okozhatnak - amellett, hogy legtöbbjük rákkeltő. Az ultrafinom részecskék, amik az égetés során a levegőbe kerülnek (PM2,5), hazánkban évente mintegy 11.970 ember idő előtti elhalálozását okozzák az Európai Környezetvédelmi Ügynökség 2017. évi jelentése szerint. Ez 129.400 életév elvesztését jelenti évente, tehát aki emiatt a szennyező miatt halálozik el idő előtt, átlagosan 11 évet veszít életéből.
A szennyezés okozta kár hazánkban évente eléri a nemzeti összjövedelem (GDP) 19%-át az EgészségügyiVilágszervezet (WHO) szerint. A legveszélyesebbek az úgynevezett ultrafinom részecskék, melyek a tüdőből 20 perc alatt közvetlenül a véráramba jutnak, és okoznak súlyos elváltozásokat, elsősorban a vérrög képződéshez járulnak hozzá - írja a Levegő Munkacsoport, akik mérésekkel is tudják illusztrálni, mit jelent egy település életében a kerti hulladékok égetése. Gödön az avarégetés például két és félszeresére emelte ezeknek az ultrafinom részecskéknek a számát a levegőben egy nap alatt, így az önkormányzat meg is tiltotta téli időszakban az égetést." (Zircen meg ebben az időszakban szabad.)
Aki több részletet szeretne megtudni, olvassa el ezt: AZ AVARÉGETÉS A LEGROSSZABB, AMIT TEHETSZ A KERTBEN. MINDENKINEK, vagy ezt: Avarégetés, avagy tombol a hülyeség kora.
Koós Gábor
(Privát megjegyzés a szerkesztőtől: a kommunális hulladékkal, flakonokkal, ruhaneművel, stb. nem szennyezett, száraz avar égetésének illata gyermekkorától beleivódott, és ezért azt szereti. Ettől függetlenül, amilyen zöldhulladék nála keletkezik, azt legnagyobb részt komposztálja, kisebb részben papírtéglába dolgozza be, még kisebb részben a kommunális szolgáltatást veszi igénybe, de ha elkerülhetetlen, néha bizony égeti is. Viszont nagyon hiányzik Zircre - egy megfelelő méretű hulladékudvaron kívül - egy zöldhulladék-lerakó, ugyanis a határban nem lehet gátat vetni a nyesedékek illegális lerakásának.)