Aki mostanában nézegette a Google Térkép (Google Maps) utcaképeit Zircről, felfigyelhetett néhány furcsaságra.
Ha az Utcaképen a 82-esen állva benézünk a negyven lakás (Rákóczi tér 16.) előtti egyirányú utcába, a mai városképet látjuk: a Randevú Eszpresszó feliratából két betű is hiányzik, az egykori könyvesbolt felirata már lekerült a homlokzatról, az Erste Banknak már csak egy cégfelirata van, virágbolt előtti reklámtáblasorban legalul ott az Okulusz optika táblája, és még egy sor apróság.
Ha azonban az Utcaképen "behajtunk" az egyirányú utcába, egyből megváltozik a negyven lakás homlokzata:
Még megvan a könyvesbolt, nyitva a Randevú, más táblája van a virágboltnak, a Csopaki pincének.
"Elkezdték lecserélni a Google Street View alkalmazásában a magyarországi utcaképeket a legfrissebb, idei készítésű fényképekre" - írja az Index.
Öt évvel ezelőtt írtunk a Zircinfo-n a Google Utcaképről, azóta általánosan ismertté és használttá vált. Nagyon megkönnyíti az utazás- és útvonaltervezést, a tájékozódást. A mostani magyarországi "ráncfelvarrás" nyilván ismét fontossági sorrendben történik, tehát az országos közutakkal, nagyvárosokkal kezdenek. Ez a magyarázata a fenti két zirci kép közötti eltérésnek is: az első kép dátuma 2018. május, a másodiké 2011. december.
Másik példa a CBA-üzletház sarkáról. Az Utcaképben a Széchenyi utcáról (82-es) nézve a most májusi képen ezt látjuk:
A Petőfi utcáról a 2012. januári képen nézve viszont ezt:
Előbb-utóbb nyilván frissülnek a zirci városi utcák képei is. Addig is érdemes mindig meggyőződni arról, hogy mikori felvételek jelennek meg a képernyőnkön. A kép készítésének dátuma a kép jobb alsó sarkában a fekete sávban található.
A Google Utcakép versenytársának ígérkező HERE zirci fényképezéséről nemrég írtunk a Zircinfo-n.
Koós Gábor