A zirci képviselő-testület 2018. április 26-i ülésének 12. napirendi pontja a következő volt:
12./ Zirci Országzászló Alapítvány emlékmű elhelyezési kérelme
Előadó: Ottó Péter polgármester
Mivel a város honlapján a képviselő-testületi ülések előterjesztései csak több lépésben érhetők el (tömörített fájlt letölteni, majd kicsomagolni, majd a Meghívóból kikeresni az előterjesztés sorszámát, majd a sorszám alapján megkeresni az előterjesztést), ezért a teljes előterjesztésből itt kiemeltük a Zirci Országzászló Alapítvány beadványát és a szobor Rákóczi térre tervezett helyéről készült fényképeket:
Az előterjesztés a következő határozati javaslatot tartalmazta:
A napirendi pont vitájában a Zirci Országzászló Alapítvány jelen lévő képviselője elszólta - amiről a kérelmükben nem esik szó -, hogy a felállítandó emlékmű Domonkos Béla szobrászművész Fekete István-domborművének "másodpéldánya" lenne, amelynek eredetije a Budakeszi Vadasparkban áll (ő "budai erdőpark"-ot említ, de olyan meg nincs).
Mivel a város honlapján a képviselő-testületi ülések jegyzőkönyvei csak 2018. február 7-ig vannak fenn, ezért a döntésről csak a városi tévé adásából tájékozódhattunk. Érdemes azonban végignézni az előterjesztés teljes vitáját, mert nagyon tanulságos képet ad a testület működéséről.
A lényeg összefoglalva:
Az Emberi Kapcsolatok Bizottság (utolsó elérhető jegyzőkönyv 2016.05.25.) három IGEN-, két NEM-szavazattal javasolta, hogy az előterjesztést vegyék le a napirendről. Egyúttal 5 IGEN-szavazattal javasolta, "hogy döntsenek abban, hogy bármilyen szoborállítás előtt koncepció kerüljön kidolgozásra a főépítészi referens által".
A vita végén a testület 6 IGEN, két TARTÓZKODÁS mellett elfogadta az eredeti előterjesztést, majd 4 IGEN, 3 NEM és 1 TARTÓZKODÁS mellett nem fogadta el az Emberi Kapcsolatok Bizottságának a város szoborállítási koncepciójának kidolgozására tett kezdeményezését.
Sírjunk, vagy nevessünk? - Vélemény
A vita kb. a 15. perctől kezd irracionálissá válni, amikortól a Zirci Országzászló Alapítvány képviselőinek indulatos, személyeskedő, sértődött, a jobbító szándékú javaslatokat ellenkezésnek, támadásnak tekintő megszólalásai, megtámogatva a polgármesternek az előterjesztéshez érthetetlenül ragaszkodó álláspontjával - ahol pedig lehetett volna ésszerű engedményt tennie változatlan eredménnyel -, és félreérthetetlenül gáncsoskodásnak, akadékoskodásnak minősítve az elhangzott javaslatokat, a szorító két ellentétes sarkába lökte a feleket. Pedig induláskor nem voltak messze egymástól.
A cirkusz példásan értelmetlen eredménye pedig az, hogy még azt a kiegészítő javaslatot sem fogadták el, hogy egy eddig nyilvánvalóan rendezetlen - mert már korábban is vitát kiváltott - közéleti területet, a köztéri szobrok állítását valamilyen elvek mentén vezényeljék le.
Ami a színielőadásból kimaradt
A vita során szépen ellenérdekűvé vált - illetve, a kezdeményező Zirci Országzászló Alapítvány képviselői, továbbá az eredeti javaslathoz ragaszkodó testületi hozzászólók-támogatók által ellenérdekűvé tett - felek mindegyikének mondandójából ismét, mint már annyiszor, kimaradt:
És mit szól a szoborállítás ötletéhez a lakosság?
Ezért most és itt szavazásra tesszük fel a kérdést:
Koós Gábor
Utóirat: Városi pletykák szerint az ügy kapcsán az Emberi Kapcsolatok Bizottsága egyik külsős tagja* lemondott bizottsági tagságáról. Ezt látszik erősíteni, hogy a mai testületi ülés második napirendi pontja "Az Emberi Kapcsolatok Bizottságba külsős bizottsági tag megválasztása". Az előterjesztés pedig "Dékány Árpád zirci lakost" javasolja, aki feltehetően azonos Dékány Árpád Sixtus korábbi zirci apáttal, aki 2017-ben mondott le a hivataláról.
* Kiegészítés: