Manapság minden nagyobb bank fiókjaiban ingyenes WIFI várja az ügyfeleket, hogy a várakozás lassan múló perceit ne csak a céges reklámokat adó lapostévék unalmasan ismétlődő képeivel tölthessük ki, hanem az okostelefonunkon a megszokott napi rituáléinknak is hódolhassunk. Így van ez a zirci OTP-fióknál is, amelynek a WIFI-je ügyfélfogadási időn kívül is él, és a Rákóczi téri buszmegállónál is jó minőségben lehet kapcsolódni rá.
Először 2017. novemberében, ritka személyes megjelenéseim egyikén tűnt fel, hogy az ügyféltérben sorra kerülésemre várva, az OTPFIOK hálózatra kapcsolódva egyes megszokott internetes oldalak (szokványos, tehát nem tiltott tartalom) nem jöttek be, mások meg igen. Aztán egy alkalommal a buszmegállóban várakozva tapasztaltam ugyanezt, a kapcsolat erőssége jó volt, de megint nem jöttek be egyes oldalak. Átlépve a zirci ingyenes WIFI-re (Zirc Hotspot Free Wifi, de ez lassabb, mint az OTP WIFI-je) pedig bejöttek ezek az oldalak.
Aztán május elején voltam megint személyesen az OTP-ben, és akkor rá is kérdeztem. Az ügyintéző hölgy azt válaszolta, hogy nem tud róla, hogy bizonyos oldalak ne lennének elérhetők, de majd szól az informatikusnak.
Május 8-án a korai busszal Budapestre utaztam. Hajnalban a buszmegállóban az OTP WIFI-n keresztül rákerestem a 444.hu, az Index (index.hu) és a Hír24 (24.hu) oldalaira. Nem voltak elérhetők. Átkapcsoltam mobilinternetre, mindhárom hírportál bejött.
Aznap délután Soroksáron volt dolgom (Budapest XXIII. kerület). A kerület központjában, a Hősök terén álló OTP-fiók mellett mentem el, és kíváncsiságból teszteltem. A fiók WIFI-jén nem jött be a 444, az Index és a 24, bejött viszont az Origo (és más oldalak is). Mobilinterneten minden elérhető volt. Aznap este, Zircre visszaérkezve, a zirci helyzet változatlan volt, azzal, hogy ezúttal itt is kipróbáltam az Origót, ami rögtön elérhető volt az OTP hálózatán.
Mi ebben az érdekes?
Az OTP honlapjának fiókkereső menüpontja így hozza a zirci fiókot:
"Egyenlő esélyű hozzáférést" biztosít, igaz azt nem hangsúlyozza külön, hogy az "egyenlő esély" vajon vonatkozik-e az információhoz való hozzáférésre is.
Az OTP-fiók WIFI-jén keresztül nem elérhető három hírportál, vagyis a 444, az Index és a 24.hu ugyanis a néhány még megmaradt, a jelenlegi hatalommal szemben kritikus hírportál legolvasottabbjai. Az Origo - valamikor az ország leglátogatottabb hírportálja - ezzel szemben, amióta 2017-ben Matolcsy Ádámhoz, a jegybankelnök fiához került, a kormány propagandacsatornájává vált, és szakmailag és morálisan is ugyanarra a pályára került, amelyen a többi kormányközeli média csúszik lefelé.
Állapotjelentés: 2018. május 17-én 16 óra 23 perc és 28 perc között próbálkozunk
Először mobilinterneten böngészünk:
Majd átkapcsolunk az OTP-fiók WIFI-jére:
Ismét rákeresünk a hírportálokra:
Ne legyünk igazságtalanok. Mit nyújt a többi zirci bank?
Ma (május 18-án) délután arrafelé jártunk, és kipróbáltuk a K&H fiókjánál is. A fiók persze már bezárt, de a WIFI élt. Néhány kattintás és elfogadás persze kellett hozzá, de a 444 egyből bejött:
Tovább sétáltunk a Rákóczi térre, és újra bepróbáltuk az OTP-t:
Ez lett a keresés eredménye:
Próbálkoztunk az Erste Bank Rákóczi téri fiókjánál is, de az jelszót kért, és mert a fiók már zárva volt, nem jutottunk dűlőre.
Véletlenek egybeesése, vagy van benne rendszer?
A MÁV személyszállító vonatainak ingyenes WIFI-szolgáltatását a Magyar Telekom nyújtja. Egy évvel ezelőtt pattant ki egy kisebb botrány, hogy a Telekom a vonatokon esetleg blokkolná a 444-et (hogy nem volt elérhető, azt a szerző akkoriban személyesen is tapasztalta egy Budapest-Győr vonaton), de aztán kiderült, hogy állítólag a portál szerverével volt probléma. A Telekom akkor azonnal vizsgálatot ígért. Az OTP esetében most nem egyetlen elérhetetlen oldalról van szó. Milyen véletlen kell ilyen egybeesésekhez?
Multik, oligarchák, hatalom
A nagyvállalatok minden országban a legjobb kapcsolatokra törekszenek az aktuális hatalommal. Nincs olyan komoly cég, amelynek ne lenne lobbistája, kormánykapcsolati felelőse. Állami megrendelések, támogatások, adókedvezmények milliárdjai jelentik a tétet.
Van azonban különbség aközött, hogy egy cég kölcsönösen előnyös, de korrekt kapcsolatot tart fenn a hatalommal, vagy burkoltan/nyíltan a politika szolgálatába áll.
Ha egy versenypiaci szereplő politikailag elkötelezi magát, akkor az ügyfeleinek is érdemes meggondolni, ne váltsanak-e egy minden oldaltól egyenlő távolságot tartó konkurensre. A politikai elkötelezettség ugyanis azt jelenti, hogy a cégnek igen sokba kerülő szívességeket kell tenni a hatalomnak (bukott politikusok és kliensek, továbbá hozzátartozóik foglalkoztatása, pártalapítványok, kormányrendezvények támogatása, céges hirdetések a kormányközeli médiában, politikusok utaztatása, nyaraltatása, ingyenes szolgáltatások (céges autó, korlátlan mobil) nyújtása, stb.), amelyeket mind a cég ügyfelei (vagyis mi) fizetünk meg.
További csudálatos véletlenek
Három évvel ezelőtt a Magyar Telekom felbontotta szponzori szerződését az egyik kormánytrubadúrral annak szexista kijelentése miatt. Ebből hatalmas felháborodás lett, legmagasabb szinten jelentették be, hogy a kormány felbontja az összes szerződését a Telekommal. Ami persze egy színjáték volt, Európa legnagyobb telekommunikációs cégének magyar leánya és a magyar politika között a kapcsolat felhőtlen. Kiderült, hogy Ákos kijelentése valahogy mégis összeegyeztethető a Deutsche Telekom "hitvallásával és értékrendjével", a Magyar Telekom továbbra is kap bőséges állami megrendeléseket.
Aztán valami oknál fogva ha a régi telekomos mobilodon visszaállítod a gyári beállításokat, alapbeállításnak az origo.hu jelenik meg, a képernyőn olyan tévéadók ikonjai jönnek fel, amelyeket egyébként soha nem töltenél le a mobilodra, és az otthoni tévéden is csak kivételesen kapcsolsz be, mert herótod van a gátlástalan kormánypropagandából. Egy másik telekomos készüléken a gyári beállításokra visszaállítva a Google böngésző alapbeállításban hozza az origo.hu-t. Véletlenül sem egy "nem kormánybarát" piacvezető tévécsatornát, vagy internetes hírcsatornát.
Hol a határ a politika kiszolgálásában?
Vagy csak a felhasználó hülye, és nem tudja kezelni a butatelefonját?
Koós Gábor
P.S.: Az OTP pedig nézze meg, hová tette a saját honlapjának fentebb mutatott térképén fiókjának a helyjelölőjét: pont a Rákóczi téri buszmegálló épületének tetejére. Itt a Google térképén jó helyen van:
Egyébként, ha egyáltalán valaki válaszol, majd jön a duma, hogy a szerver, meg az elkésett frissítés, meg nem is úgy, meg akkor.