Napsütés, nyár, a Fekete-tenger téged vár
Mielőtt megrohannánk a forró, homokos tengerpartot, feltétlen töltsünk pár napot az ország többi részében, érdemes. Csodálatos égig érő hegyek, eldugott kolostorok, varázslatos néprajzi múzeumok, a rózsák völgye, romantikus óvárosok mind-mind hívogatnak, hogy csak pár címszót ragadjak ki az utazóra váró élményekből.
Az ország más időzónában van, ahogy átlépjük a határt egy órával többet mutat az óra. Ha elsősorban a tengerpart az utazás célja, a fapados repülőjáratokat javaslom, gyors, ár/érték arányban a legmegfelelőbb. Ellenben, aki nem csupán a vízparton kíván ücsörögni, az egyéni utazást ajánlanám, maga az út is nagy kaland, ha kocsival vagy lakókocsival indulunk útnak. Szerbia irányába indulva már autópályán közlekedhetünk szinte a bolgár tengerpartig.
Nagyvárosai közül mindenképpen említést érdemel Plovdiv, mely Bulgária második legnagyobb városa, jelentős turisztikai célpont. Az ország középső részén helyezkedik el, a Marica folyó két partján, az új kőkor óta lakott hely. Míg Plovdiv fő utcája széles, korszerűen kiépített és éjjel-nappal egyaránt pezsgő, élettel teli, az Óvárosban egész más atmoszféra fogadja a turistákat. Az óváros a bolgár-reneszánsz elnevezésű stílus remek épületeivel van tele. A főtéren a mai város szintje alatt elhelyezkedő stadiont Hadrianus császár parancsára építették a második században. Több mint harmincezer néző foglalhatott itt helyet, hogy milyen környezetben, azt nagyon jól mutatja az a 14 darab eredeti márvány oszlop, ami kisebb-nagyobb részben még mindig áll. Ha Plovidban járunk feltétlen látni kell az egykor 6000 férőhelyes római színházat, mely páratlan élmény, szinte érezni, ahogy a történelem megelevenedik a ma is használatos(!) lépcsők, kőpadok és boltívek között. A város jellegzetes XIX. századi vallási épületei: ortodox templom, két török dzsámi és zsinagógája is.
Plovdiv - az egykor 6000 férőhelyes római színház
Mecset
A tengerpart felé tovább utazva Neszebár, mint kis ékszerdoboz fogad minket. Az Óvárost – melyet Kr. e. az ötödik században alapítottak – egy keskeny földsáv köti össze a szárazfölddel, az UNESCO 1983-ban felvette a Világörökség listájára. Kis vendéglőivel, szűk utcáival felejthetetlen látvány. A városka az egyik leglátogatottabb kirándulóhelye a bolgár tengerpartnak. Impozáns látvány a bejáratánál levő, török korban épített szélmalom. Fényképezkedhetünk a Pantokrátor-templomnál, s megcsodálhatjuk a műemlék házakat. A kis szigeten 41 templom található, mely bizánci stílusban épült. Az óváros kikötője mellett sok kis romantikus öböl található. A sziget 1-2 óra alatt körbejárható, ezzel a sétával maradandó élményben lesz részünk.
Szopoltól délre, remek kiránduló hely a Beglik Tash
Napospartnak és Aranyhomoknak hívják a felkapott, szállodákkal teli partszakaszt, ahová az utazási irodák előszeretettel kalauzolják a fizető vendégeket. Ennél sokkal izgalmasabb és szebb Szozopol, a Fekete-tenger legfestőibb városa. A könyvek és az internet szerint kevésbé felkapott, de mostanra nagy ismertségre tett szert, főként a magyar utazók részesítik előnyben. Ugyan nagyon hasonlít Neszebárra, de vele ellentétben Szozopol létező, mai is lakott – nyáron nagyon is nyüzsgő – város. Az óváros két szélén van kiépített strand. Közelben található a Ropotamo folyó, mely természetvédelmi terület, naponta többször indul sétahajózás a folyó torkolatához.
Szozopol, strand
Szozopol, ideális a gyermekes családok számára
Szozopol, tengerparti sétány
Homoki liliom a szozopoli strandon
Szozopol, kikötő
Mindenképp érdemes a bolgár gasztronómiáról pár mondatot ejteni. A helyi ételek joghurtot, sajtot, bárányt és sok-sok zöldséget tartalmaznak. A levesek közül említendő a tarator, a hideg uborkaleves, mely melegben nagyon jól esik egy bányicával (sajttal töltött leveles tészta). A húsételeket illetően sok a közös vonás a bolgár, a szerb, a görög és a török konyha között. A mai bolgár konyhában különösen nagy szerep jut a paradicsom- és uborkasalátának, a sültpaprika-salátának, a sült padlizsánból készülő ételeknek.
A Fekete-tenger vize kevésbé sós, mint az Adria vagy az Égei-tenger. Vize áttetszően tiszta, inkább homokos, mint köves, búvárkodásra kevésbé alkalmas, mint az Adria, fürödni viszont tökéletes. A parton minden kényelemmel ellátott strandok várják a fürdőzőket, egyre javuló színvonallal. Ha a part menti kempingek közül választunk szállást, a kempingekben szezonális üzletek, éttermek próbálják az üdülők teljes kényelmét szolgálni, ki sem kell mozdulni a városba.
S még egy apróság, a bolgárok fordítva rázzák a fejüket az igen vagy a nem kifejezésére, és ez rendesen összezavarhatja a magyar turistát. Összességében, ha Bulgáriában járunk, ne hagyjuk ki: a Rilai kolostort, Plovdiv óvárosát, Neszebárt, megkóstolni a helyi konyhát, barangolni Szozopol zegzugos utcáin, sétahajózni a Fekete-tengeren.
Írta és fotózta: Németh Andrea