Kit válasszak?
Tanács azoknak a választóknak, akik rendíthetetlen hívei a kormánymaradásnak
Számukra nem tudunk sok újat mondani, ugyanazt javasoljuk, mint két héttel ezelőtt: üljenek nyugodtan ölbe tett kézzel. A Fidesz gondoskodik arról is, nehogy elfeledkezzenek szavazni menni. A legmegbízhatóbb aktivisták több ezres serege járja a szavazás napján a településeket, és bekopogtat a listájukban nyilvántartott kormányszimpatizánsokhoz, megérdeklődni, voltak-e már. Ezen túl a helyi pártközpontokból telefonon hívják sorban a címlistájukról a választókat, hogy menjenek a kormánypártra szavazni. (mno.hu, 2018. április 4.)
Ha valaki feltenné magának a kérdést, honnan tudják a lakcímét vagy a telefonszámát, próbáljon visszaemlékezni, hogy a kopogtatócédulás választások alkalmával (tehát 2014. előtt) adta-e valamikor a kopogtatócéduláját fideszes jelöltnek? Aláírt-e a Fidesznek, vagy a Fideszhez kötődő civil szervezetnek bármikor támogatói ívet, népszavazási kezdeményezést, bevándorlásellenes kiáltványt? Vállalt-e a Fidesz felkérésére bármilyen közösségi, közéleti feladatot? Ha igen, akkor az ő adatai igen nagy valószínűséggel bekerültek a párt "támogatói" adatbázisaiba (a Kubatov-listák valamelyikébe), és igen nagy eséllyel róla is olvasható egy-két hasonló mondat:
(Hír TV, 2018. április 4.)
A rossz hír az, hogy ezekről az egyébként jogszabályellenes listákról nem lehet lekerülni. Aki nem hiszi, olvassa el Ádám esetét, aki eddig mindig Fidesz-szavazó volt, de megunta a sűrűsödő telefonos politikai kampányszövegeket. Szeretné töröltetni magát a listáról. Négy éve rengeteg levelet írt a különböző Fidesz-szervezeteknek, állami szervezeteknek, az adatvédelmi hatóságnak, a telefonszolgáltatónak - eddig hiába. (Index, 2018. március 3.)
Még rosszabb hír, hogy ugyanilyen listák léteznek azokról, akik - főként közéleti megnyilvánulásaik, vagy aktív közösségi szerepük alapján - "nem Fidesz-szimpatizánsként" vannak besorolva.
Tanácsok bizonytalan választóknak, és azoknak, akik kormányváltást akarnak
1. Melyik nem kormánypárti egyéni jelöltre szavazzak?
Választókerületünkben az egyéni jelöltek számában nincs változás: összesen 16 jelölt közül választhatunk. Közülük 11 azonban olyan pártokat képvisel, amelyeknek nincs érdemi politikai tevékenysége. Az erre a 11 jelöltre adott minden szavazat csak arra jó, hogy az adott (biznisz-, kamu-)párt minél több állami támogatást kapjon. A fennmaradó öt közül egy (dr. Kovács Zoltán) a kormánypártok jelöltje.
Felelős ellenzéki szavazó az alábbi jelöltek közül választhat:
Mekkora az ellenzéki jelöltek esélye?
Előző írásunkban több honlapot felsoroltunk, amelyek az ellenzéki jelöltek esélyeivel foglalkoztak. Az elmúlt napokban ezek a honlapok részben összehangolták becslési módszereiket, részben a látogatottságuk alapján kiemelkedtek közülük egyesek. A több neves közéleti személyiség álláspontját is tükröző Taktikai szavazás portál mai napon (április 5., tehát végsőnek tekinthető) érvényes előrejelzése a választókerületünkre a következő:
Látható, hogy a négy (komolyan vehető) ellenzéki jelölt együttesen kaphat annyi szavazatot, mint a kormánypárti jelölt egyedül.
Nehéznek látszik győzni? Hódmezővásárhely és Érpatak üdvözletét küldi! Ők megcsinálták.
Tipp: A választás az egyéni választókerületekben dől el. Ha kormányváltást akarsz, szavazz a legesélyesebb ellenzéki jelöltre, még ha nehezedre is esik!
2. Melyik nem kormánypárti listára szavazzak?
A 23, országos listát állító párt közül 14 gyakorlatilag nem végez aktív politikai tevékenységet. További egy pártszövetség a két kormánypárt, így 8 ellenzéki párt(szövetség) listája közül választhat a felelős ellenzéki szavazó (zárójelben a lista sorszáma a szavazólapon):
(2) Momentum Mozgalom
(3) Demokratikus Koalíció
(8) Magyar kétfarkú Kutya Párt
(9) Magyar Szocialista Párt-Párbeszéd Magyarországért Párt
(15) Jobbik Magyarországért Mozgalom
(17) Magyar Munkáspárt
(18) EGYÜTT - A Korszakváltók Pártja
(20) Lehet Más A Politika
A nyilvánosságra hozott országos szavazólap-mintán bejelöltük ezeket:
A parlamentbe az a párt kerül be, amely megszerzi az összes listás (pártlista+nemzetiségi lista) szavazat 5%-át (pártszövetség esetén annyiszor 5%, ahány párt szerepel a szövetségben). Az eddigi becslések szerint szinte biztosan nem éri el a bejutási küszöböt a Momentum, a Kétfarkú Kutya Párt és a Munkáspárt, a határon billeg az Együtt és az LMP .
Tipp: Az országos listán válaszd a politikai nézeteidhez, vagy a szívedhez legközelebb álló ellenzéki pártot, de NE szavazz kamupártra!
Menj el szavazni!
Ha csak nem történik a választásig még valami rendkívüli esemény, már csak a választási eredmények ismeretében jelentkezünk ismét.
Koós Gábor
Korábbi bejegyzés: Esélyek és remények - még két hét április 8-ig