Az ország legnagyobb politikai pártja, az elmúlt két parlamenti választás után - mikropárt koalíciós társával - kétharmados parlamenti többséggel, Magyarország politikai berendezkedésének, közjogi és társadalmi rendszerének teljes átalakítója. A hazai és a határon túli magyar média 90 százaléka csak őt dicsőíti. Minden megyei közgyűlés, három kivételével az összes megyei jogú város, a főváros, hat kivételével a többi fővárosi kerület, és a települések messze döntő többsége a kezében van. Szinte korlátlan, és az állampolgárok által nagyrészt ellenőrizhetetlen pénzügyi-gazdasági hatalommal rendelkezik. Törvényes és törvénytelen, látható és láthatatlan eszközökkel a társadalom és gazdaság minden szintjén képes érvényesíteni a politikai és gazdasági érdekeit. Az ország és a határon túli magyarság vitathatatlan ura. A 2018-as parlamenti és a 2019-es önkormányzati választások biztosan első helyezettje. Góliát legyőzhetetlen.
Góliát számára két Magyarország létezik.
A Neki első Magyarország fenntartás nélkül csodálja őt. Egyetlen intésére megindul észak felé, másnap dél felé. Annak szónokol, azzal ünnepel, és csak az érintheti ajkával.
A második Magyarország Góliát számára fájdalmas seb a nemzet testén. Retteg tőle. Ha látja, elfut előle, ha közelébe kerül, testőrökkel tartja távol, ha kérdezi, nem válaszol. A második Magyarország Góliát médiájában nem kerül szóba, vagy ha igen, szitokszavakkal, megalázó jelzőkkel körítve. Góliát azért szomorú, mert a második Magyarország csak testben az övé.
Összeállításunkat természetesen az április 8-i országgyűlési választások kampányeseményei ihlették, különösen Góliát két zirci esete a második Magyarországgal. De megnézzük az előzményeket is.
Fájdalmas múlt
A gyökerek valószínűleg a 2002-es és 2006-os választások előtti miniszterelnöki vitákra vezethetők vissza. "Orbán Viktor stratégiájának középpontjában a „vitamentes vita” vagy a már jól ismert politikai monológ állt. Orbán kezdettől nem akart vitahelyzetbe kerülni, aminek több oka lehet. ..., annyit tudunk megállapítani, hogy Orbán egész metakommunikációjával azt sugallta: ő ugyan kényszerből elfogadta a vita ilyetén módon való lebonyolítását, de az nem kedvére való, és ahhoz nem is akar asszisztálni." (2006, Méltányosság)
Amikor két sikertelen választás után Góliát ismét növésnek indult, elkezdte tesztelni új kommunikációs stratégiájának elemeit. 2006-ban Pokorni Zoltán, a Fidesz akkori alelnöke sértődötten vonult ki a kínos kérdések elől élő adásban a stúdióból:
Fejétől illatozik
2010-ben és 2014-ben nem volt miniszterelnök-jelölti vita. "Akárcsak 2010-ben, most sincs semmi értelme minimális kockázatot sem vállalnia Orbán Viktornak, aki lehet, hogy rutinos szónok, de 2006-ban kiderült, hogy mennyire el van szokva a valódi vitaszituációtól, kényes interjúhelyzeteket sem vállal már fel. A teljesen megroggyant MSZP-t majd üti tovább a kormánypárti sajtó, és a Jobbikkal is foglalkozik majd a Fidesz többi politikusa, Orbán pedig a bölcs államférfi szerepében kimarad a vitából, és az érdemi munkára koncentrál." (2014, 444)
2010, Góliát felnőtté válása óta szemünk előtt tökéletesedik viszonyulása a második Magyarországhoz. "Soha nem volt jobb a helyzet. A politikus ugyanis az az ember, aki, amikor kormányon van, akkor senkinek nem akar nyilatkozni, majd amikor ellenzékben van, akkor újra kedves neki a sajtó.":
2018. április 5-én, 12 év után megint lesz miniszterelnök-jelölti vita. "A moderátor Baló György lesz. Ott lesz Szél Bernadett az LMP, Vona Gábor, a Jobbik és Karácsony Gergely, az MSZP-Párbeszéd miniszterelnök-jelöltje lesz ott. Meghívták Orbán Viktort is, aki viszont nemet mondott." (2018. március 29., 444). "Orbán nem vitázik, mert ellenfelei nem „vitaképesek”" (2018. március 14., mno.hu)
A Neki első Magyarországért azonban bármikor és bármit - de csak ha ha nincs a közönségben valaki a második Magyarországból.
"Nem kap több munkát a külügytől a Tusványoson tiltakozó nőt bántalmazó férfi" (2017, 444)
"Ha kérdezel a Kossuthon, hagyj fel minden reménnyel!" (2017, Városi kurír)
"Miközben rendes interjút valódi magyar újságírónak nem ad, és nincs olyan politikus az országban, aki ellen ki merne állni vitázni, sorra járja a vidéki televíziókat Magyarország Miniszter Elnök Ura. A legjobb pillanatokból Botos Tamás készített már egy erős összefoglalót, de a riporterek dicsőségfalán ott a helye Péter Árpádnak is." (2018. március 29., 444)
De ez mind csak a külsőség,
politikai taktikázás, hiszen Góliát tulajdonképpen az egész nemzetet magához öleli. Lázár János: "A kormánynak az az érdeke, hogy minél több újságíróval beszéljen, és megteremtse ehhez a keretet és a formát. Nem szabad az újságírók elől megfutamodni, korrekt párbeszédet kell velük fenntartani, mert nem ellenségek vagy ellenfelek, hanem szövetségesek: még ha kritikusak is, fórumot teremtenek ahhoz, hogy az ember elmondhassa véleményét, meggyőződését, programját, vitatkozhasson róla, és támogatókat gyűjtsön hozzá." (2018. március 12., Promenád)
Egy számmal kisebb nyúlcipők, amelyek mintha nem értették volna Lázár János miniszter szavait a Promenádban
Kósa Lajos, a megyei jogú városok fejlesztéséért felelős tárca nélküli miniszter
"Kósa Lajos öt teljes percig gyalogolt némán az újságírók mellett, aztán megköszönte nekik, hogy elkísérték" (2018. március 19., 24.hu):
"Már megint a sajtó tett tönkre valamit: Kósa Lajos sofőrje menekülés közben meghúzta a miniszteri Superb-t" 2018. március 20., Szabad Pécs):
Németh Szilárd, a Fidesz alelnöke
"Újabb fideszes sétált ki az ATV élő adásából" (2016, ATV):
"Kiviharzott a sajtótájékoztatóról Németh Szilárd, amikor a Hír TV kérdezni szeretett volna tőle" (2018. március 11., Hír TV, 24.hu):
Két számmal kisebb nyúlcipők, amelyek mintha ugyancsak nem
"A többség egyszerűen némasági fogadalmat kötött a Fidesznek kellemetlen OLAF-jelentésről, de vannak, akik szerint nincs itt semmi látnivaló. " (2018. február 18., Index):
"Ne szaladjon el a kérdéseim elől, miniszteri biztos úr!" (2018. március 9., 24.hu):
"Nemcsak Orbán menekül a kérdések elől: Boldog Istvánt a testőrei védték" (2018. március 10., Index, videó a cikkben):
Nekünk az első Magyarország!
"Ötszáz fős kampánybálon látta vendégül szimpatizánsait a borsodi fideszes" (2018. február 6., 24.hu)
"A fideszes képviselő azt hazudta, nem hívták meg a vitára" (2018. február 21., 24.hu)
"Dunaújváros fideszes polgármestere nem engedi, hogy a Közös Ország Mozgalom vitázzon a helyi színházban" (2018. február 27., 444) - "Hangos vásárhelyezéssel tüntettek Dunaújvárosban" (2018. február 28., 24.hu)
"Alfölditől retteg a hatalom Zalaegerszegen, civilek sem fogadhatják" (2018. március 10., Index), "Megszólalt Alföldi Róbert a zalaegerszegi kitiltása kapcsán" (NLCafé),
"Pócs Jánosék nem engedték felszólalni a fórumukon a jánoshidai polgármestert, miután perceken keresztül szidták" (2018. március 17., 444)
"Az offshore-os Szabó Zsolt nyilvános fórumot tartott, szóval megpróbáltunk bemenni" (2018. március 23., 24.hu)
"Tasó László kopaszokkal együtt rakta ki a Hír Tv stábját egy fórumról" (2018. március 26., 24.hu, Népszava)
A két zirci eset
Az első:
2018. március 26-án dr. Kovács Zoltán államtitkár, a Fidesz-KDNP választókerületi jelöltje, és Csepreghy Nándor államtitkár, miniszterhelyettes lakossági fórumot tartott Zircen. Erre nyilvános meghívó nem jelent meg (vagy ha igen, nagyon eldugva), szórólapok sem jelentek meg, még a városi honlap sem tette közzé, ott pedig dr. Kovács Zoltán képviselő minden helyi aktivitásáról jelenik meg hír. Ennek ellenére a Könyvtár klubterme tele volt. Vagyis a résztvevők válogatott, személy szerint meghívott közönség lehetett. Ilyenre volt már példa, amikor Orbán Viktor Zircre látogatott, és válogatott közönség előtt (amelybe egyes hírek szerint fontos helyi közéleti szereplők sem fértek be) jelentette be az Arborétum visszaadását az Apátságnak. (Ez nem egyedi eset: a sorozatos menekülései után a nyilvános lakossági fórumokról száműzött Kósa Lajos előzetes hírverés, meghívó nélkül adott át Debrecenben 500 méter felújított aszfaltot. Vagy hogy március 31-én titokban tartott lakossági fórumot ugyancsak Debrecenben Bayer Zsolttal. A beavatottak azért tudták, hová kell menni.)
Tehát volt Zircen egy kampányrendezvény, "lakossági fórum", amelyről azonban csak az nem tudott, akinek kellett volna: a lakosság. Illetve a lakosságnak az a része, amelyik nem a Neki első Magyarországba tartozik.
Viszont Góliát értékrendje szerint a második Magyarországba tartozó Jobbik, az MSZP és a Munkáspárt nem rajongói összejövetelt szervezett magának Zircen, ők kiálltak a választók elé, pártszimpátiára tekintet nélkül.
A kampányban olyanra is volt példa, hogy a nemkívánatos vendégeket azzal távolították el a fideszes jelölt - nyilvánosan meghirdetett! - fórumáról, hogy ez "támogatói fórum", amely nem nyilvános(!) Valami ilyen lehetett a zirci is.
Van példa arra is, hogy egy nyilvánosan meghirdetett sajtóeseményről tiltották ki a tévéstábot (videó a cikkben):
A második:
Töreki Milán, a Jobbik képviselő-jelöltje választókerületünkben, vitáról egyeztetett dr. Kovács Zoltánnal, a Fidesz-KDNP képviselő-jelöltjével. Február 22-i Facebook-bejegyzése szerint:
"KOVÁCS ZOLTÁN VISSZAUTASÍTOTTA A JELÖLTI VITÁT
Tegnapi napon, (országos szinten egyedülálló módon) felhívott Dr. Kovács Zoltán, és a vitáról egyeztettünk néhány percben. Úgy gondolom, hogy ez egy ritkaság számba menő korrekt eljárás volt a részéről, ami becsülendő.
Abban nem értettünk egyet, hogy van e létjogosultsága, illetve mi a funkciója ennek a vitának?
Véleményem szerint igenis is, a jelöltek között (életkortól, titulustól függetlenül) kell, hogy legyen egyfajta vitakultúra, mivel az oda-vissza üzengetések helyett lehet egymással szemben állva, ütköztetni álláspontunkat és elképzeléseinket. A nézők, ez esetben választók pedig könnyedén el tudják dönteni, hogy az adott személyiség, vagy az adott program szimpatikus e nekik vagy nem."
Mitől fél dr. Kovács Zoltán? Amikor minden előrejelzés szerint behozhatatlan előnye van a két komolyan vehető riválisa, Töreki Milán és Gőgös Zoltán (MSZP-P) előtt? (taktikaiszavazas.hu, 2018. április 1-i helyzet)
Mitől fél Góliát?
A második Magyarországtól. Amelyik csak testben az övé. Amelyik elé nem mer kiállni, amelyikkel nem mer leállni vitatkozni. Amelyikhez csak a fennsőbbség, a hatalom biztos tudatában mer szólni.
"Fogalmam sincs róla, hogyan lehet Kétmagyarországból még egyszer Egymagyarországot csinálni. Ott fog állni kétmillió dühösmagyar ember, akit leaberráltoztak, lesorosbérenceztek, lemigránssimogatóztak, leénnemtudommicsodáztak, akinek az adójából tartják fent az orbánista győztesmagyarok közmédiáját. Ezek a vesztesmagyar emberek nem fognak elhallgatni, nem fognak reszketve visszabújni a kis házikóikba a választások után. Százezer embert meg lehet félemlíteni, kétmilliót nem. Engem sem." ("Magyarok (megjegyzésposzt)" 2018. március 30., Örülünk, Vincent?)
Amikor a nyúlcipő sem elég gyors
Koós Gábor