Mi történt 2014-ben?
Ez volt az első országgyűlési képviselő-választás a Fidesz 2013-ban elfogadott egypárti, a hazai ellenzék által alapjaiban megkérdőjelezett választási törvénye alapján. A nemzetközi megfigyelőcsoport választási zárójelentése több pontban visszaigazolta az ellenzéki kifogásokat.
"A nagyobbik kormánypárt aránytalan előnyt élvezett a korlátozó kampányszabályzás, a média politikai részrehajlása és a kormányzati és párttevékenységeket összemosó kampánytevékenységek révén.", stb.
2014-ben Veszprém megye 4. számú választókerületében 15 egyéni képviselő-jelöltet jelentettek be pártjaik, közülük azonban öt nyilvántartásba vételét elutasították:
Az egyéni jelöltekre adott szavazatok a következőképpen oszlottak meg:
A szavazatokból láthatjuk, hogy a tíz jelölt közül négy vitte el a szavazatok 98,61 százalékát. Országosan a 106 egyéni választókerületből 96-ban a FIDESZ-KDNP jelöltje, 10-ben (ebből 8 Budapesten) az MSZP-EGYÜTT-DK-PM-MLP szövetség jelöltje nyert.
2014-ben a választókerületünkben egyéni jelölteket állító pártok országos listás szavazatai a következők voltak (itt tehát nem a választókerületünkben a pártlistákra adott szavazatok szerepelnek, hanem az országos szavazatok összesen):
Az országos listát állító 24 pártra, illetve pártszövetségre adott szavazatok 96,37 százalékát ez a négy párt, illetve pártszövetség gyűjtötte be.
Mi történt eddig 2018-ban?
Egyéni jelöltek
A 2014-es tízzel szemben 2018-ban 16 egyéni jelölt közül választhatunk választókerületünkben:
A zölddel kiemelt pártok és jelöltek már a 2014-es választáson is szerepeltek. A sárgászöld színnel kiemelt párt, a Momentum, azóta alakult. A sárgászöld színnel kiemelt jelöltek számunkra újak, a közéletből nem ismerősek, hiszen mind az LMP, mind a Jobbik új jelölteket állított a négy évvel ezelőttiek helyett. Még egy ismerős név: Királyné Ferencz Ildikó, az IMA jelöltje 2014-ben még az ÚMP jelöltjeként indult.
A négy évvel ezelőtti eredmények, valamint a jelenlegi közhangulat ismeretében 2018-ban is legfeljebb a kiemelt öt jelölt között dől majd el a mandátum sorsa - ha nem történik a körükben visszalépés.
Aki tehát az érdemleges politikai tevékenységet nem végző, részben botrányos előélettel rendelkező, részben az előző választásról még több tízmillió forint támogatás és bírság visszafizetésével adós, a médiában gyakorlatilag jelen nem lévő, legtöbbször elérhetetlen, kamupárt-gyanús 11 jelöltre adja a szavazatát, az nem a demokráciát, hanem a választási manipulációt, a választási bizniszt támogatja.
Országos listák
A 2014-es 24, országos listát állító párttal, illetve pártszövetséggel szemben 2018-ban 23 országos listára szavazhatunk: Az alábbi táblázatban már nem soroltuk fel az összes pártot, kihagytuk azokat, amelyeket egy vagy több szempont alapján nem ajánlunk, vagy nem tartunk esélyesnek. Ezekről a szempontokról részletesen írtunk az országos lista ismertetésénél.
A zölddel kiemelt pártok már a 2014-es választáson is szerepeltek. A sárgászöld színnel kiemelt két párt, a Magyar Kétfarkú Kutya Párt és a Momentum, azóta alakultak, de mindketten aktív politikai tevékenységet végeznek. A sárga színnel kiemelt pártszövetség, a Fidesz-KDNP az egyetlen a tényleges és aktív politikai tevékenységet végző pártok közül, amelynek már 2014-ben sem volt, és a mostani választáson sincs nyilvános, elérhető, utólag számon kérhető választási programja.
A négy évvel ezelőtti eredmények, valamint a jelenlegi közhangulat ismeretében 2018-ban ez a kilenc párt, illetve pártszövetség viszi el a listás szavazatok több mint 95%-át.
Aki tehát az érdemleges politikai tevékenységet nem végző, részben botrányos előélettel rendelkező, részben az előző választásról még több tízmillió forint támogatás és bírság visszafizetésével adós, a médiában gyakorlatilag jelen nem lévő, legtöbbször elérhetetlen, kamupárt-gyanús 14 párt országos listájára adja a szavazatát, az nem a demokráciát, hanem a választási manipulációt, a választási bizniszt támogatja.
Kit válasszak?
Tanács azoknak a választóknak, akik rendíthetetlen hívei a kormánymaradásnak
Nekik nincs szükségük külön tanácsra. Az állami média összes (kötelezően pártsemleges) csatornája, a kormányközeli oligarchák által birtokolt tévécsatornák, rádiók, országos és megyei nyomtatott sajtó, ingyenes reklámújságok, vidéki rádióállomások, internetes blogok és honlapok, állami tulajdonú (kötelezően pártsemleges) vállalatok hírlevelei, a számlálhatatlan közterületi plakáthely, az összes (kötelezően pártsemleges) önkormányzati újság és tévé, a külhoni magyarság nyomtatott és elektronikus sajtójának döntő része, a (kötelezően pártsemleges) külképviseletek, az itthonról finanszírozott külföldi lobbiszervezetek hónapok óta kampányüzemmódban tolják a gondosan megkomponált, összehangolt, és az átlagszavazó szintjére egyszerűsített, kormányzatinak álcázott fideszes pártüzeneteket. Ezeket a választókat nem érdekli választási program, nem győzik meg képviselő-jelölti viták (amelyektől a Fidesz jelöltjei egyébként is el vannak tiltva, mert az egységes kánonból kilógó minden önálló gondolat egy újabb szög a NER koporsójába).
Tanácsok bizonytalan választóknak, és azoknak, akik kormányváltást akarnak
1. Tájékozódj az utolsó pillanatig!
Magyarország első független szavazói portálja a pártatlan tájékoztatás, a tudatos szavazás jegyében: szavazz.info.hu (nem azonos a szavazz2018.hu kamuportállal). 10 fontos társadalmi-gazdasági területen (a menekültügy/határvédelemtől az egészségügyön és családközpontúságon keresztül a korrupció felszámolásáig) hasonlítja össze hat párt és pártszövetség választási programját, és keresi meg bennük a közös pontokat. A Fidesz-KDNP nem szerepel a pártok között, mert nincs nyilvános választási programja.
Ha továbbra sem igazán tudod, melyik párt áll hozzád a legközelebb, tekintsd meg a Vokskabin pártszimpatizánsi iránytűjét, amely a budapesti Andrássy Egyetem és a netPOL (Politikai Kommunikációs Hálózat) közös kezdeményezése: vokskabin.hu
Ha szívesen veszel részt próbaszavazáson, akkor kísérd figyelemmel az Orbánváltó honlapot, és szavazz. Bármely választókerületre megtalálod a legesélyesebb ellenzéki jelölteket (a kamupártokkal itt sem foglalkoznak) és a beérkezett szavazatok függvényében a mindenkori sorrendet. Megnézheted, hogy milyen az egyes ellenzéki pártok közötti átszavazási hajlandóság, és hány választókerületben áll első, második vagy harmadik helyen egy-egy párt.
A honlap a jól áttekinthető információk (pl. hasznos hírforrások, közösségi felületek, a kormányváltás melletti érvek) mellett nagyon felhasználóbarát szolgáltatást is kínál: közösségszervező, mobilizáló posztokat küldhetsz közvetlenül a Facebookra.
A szavazás jelenlegi állása szerint választókerületünkben a jelöltek állása (az adatbázis itt téves, a Momentum érvényes jelöltje Iker Áron; de szinte mindegy, nálunk sem az egyiket, sem a másikat nem ismerjük, a szavazás teljesen egyértelműen pártszimpátiát, és nem jelöltszimpátiát mutat):
1. Töreki Milán JOBBIK 716 pont
2. Tomán Attila LMP 556 pont
3. Gőgös Zoltán MSZP-PM 480 pont
4. Benedek Szilveszter Iker Áron MOMENTUM 321 pont
A taktikaiszavazas.hu jól áttekinthető grafikonokkal mutatja be egyrészt a választókerület 2014-es eredményeit, másrészt az aktuális ismeretek alapján a várható szavazatarányokat átszavazással. Ezekben a statisztikákban a mértékadó ellenzéki pártok mellett már a Fidesz is szerepel. A legesélyesebb ellenzéki jelölt választókerületünkben itt is a Jobbiké (Töreki Milán), de még átszavazással is jóval a Fidesz-jelölt dr. Kovács Zoltán mögött áll.
Szoros választókerületek
A 2014-es választáshoz képest megtöbbszöröződött azoknak a választókerületeknek a száma, amelyekben - az előrejelzések szerint - ellenzéki jelölt az esélyesebb, vagy nagyon szoros a verseny a kormánypárti és az ellenzéki jelölt között.
Az egykori jobb- és baloldali kormánytagokból álló Válasszunk!18 (V18) csoport által három napja közzé tett listában 25 olyan választókerület szerepel, amelyben ellenzéki győzelem várható. Márki-Zay Péter, a teljes ellenzéki támogatással döntő fölénnyel megválasztott hódmezővásárhelyi polgármester két napja már 33 ilyen körzetet jelölt meg.
A folyamatosan változó országos helyzetet figyelemmel kísérhetjük pl. a Független Hírügynökség honlapján, a mértékadó portálokon (Index, HVG, 24.hu), de pl. a Taktikai szavazás is ad mandátumbecslést. Az országos helyzet ismerete - a kormányváltás, de legalább a fideszes kétharmad, vagy az egyszerű többség megakadályozása esélyének növekedése - szavazásra motiváló tényező.
2. Menj el szavazni, és taktikázz a szavazófülkében!
- Minél többen mennek el szavazni, annál nagyobb a kormányváltás esélye. Vigyél magaddal minél több vonakodó családtagot!
- A választás az egyéni választókerületekben dől el. Ha kormányváltást akarsz, szavazz a legesélyesebb ellenzéki jelöltre, még ha nehezedre is esik (ez különösen a más ellenzéki pártokból a Jobbikra történő átszavazóknak, és a Jobbik más ellenzéki pártokra szavazóinak esik nagyon nehezére).
- Az országos listák közül szavazz a politikai nézeteidhez, vagy a szívedhez legközelebb álló ellenzéki pártra, de NE szavazz kamupártokra!
Egy hét múlva újra megnézzük a helyezéseket.
Koós Gábor