Egy igazán példaértékű helyi civil kezdeményezésről, és annak szintén példaértékű önkormányzati támogatásáról tudósított a Zircinfo egy héttel ezelőtt: "Életet menthet a zászló".
A hvg.hu hírportál tegnap a Magyar Kerékpárosklub szóvivőjének tollából országos áttekintést tett közzé a zebrazászlókról.
"Már 19 település több mint 48 zebrájánál próbálják helyi civilek házilag gyártott zászlókkal felhívni az autóvezetők figyelmét arra, amire nem is kéne: ott egy zebra, ami azt jelenti, hogy a gyalogosokat át kell engedni. A külföldi minta alapján Gödöllőn indult ötletet felkapta a média,...
Magyarországon 2015-ben 882, 2016-ban pedig már 940 embert gázoltak el kijelölt gyalogátkelőhelyen – írta a HVG. Sokan közülük nem élték túl. Budakeszin pár napja az Argo című film egyik főszereplőjét gázolták halálra egy zebrán. A halálesetek épp úgy elkerülhetőek lettek volna, mint a szerencsésebben végződő gázolások. Ha megadták volna a gyalogosnak a neki járó elsőbbséget.
Tévhit ugyanis, hogy a gázolások többsége elkerülhetetlen, vagy a rossz idő, a beláthatatlan zebrák tehetnek azokról. 2015-ben például a KSH adatai szerint az összes gyalogosgázolás 64,6%-át járművezetők okozták, és ezek 61%-a derült időben, 92%-a városban vagy falun, ráadásul 66%-a egyenes úton történt. ...
Mit kéne tenni?
1. Meg kellene adni az elsőbbséget. ...
2. Biztonságos zebrák kellenek. ...
3. Emberközpontú várostervezésre van szükség. ...
4. Be kellene tartani a törvényeket, és hozzá kell igazítani azokat a jelenhez. ...
5. Szemléletváltás kell. ...
A zebrazászló segélykiáltás. Ideje megszüntetni az okokat, amelyek miatt idáig jutottunk.
Hány embernek kell még meghalnia ahhoz, hogy ez megtörténjen?"
Reméljük, hogy Zircen is folytatása következik. Minél előbb, annál jobb. És örüljünk, hogy nem kellett olyan bürokratákkal megküzdeniük a kezdeményezőknek, mint például Szentendrén.
Koós Gábor