A zirci judo fennállásának ötvenedik évfordulójához érkezett tavaly. Méltó környezetben, családias hangulatban élhették meg a jubileumot, és az eredményekkel sem maradt adós a klub.
Szerda este hat óra után egy kisvárosi áruházban a nyitvatartási idő végéhez közelednek, vagy már túl vannak a zárórán, az áruház felső szintjén azonban csak most kezdődik az élet: itt tartja ugyanis már több mint egy éve a foglalkozásait a Vincze Judo Club, és a birtokbavétel óta sikerült otthonosan berendezniük a dojót, ahol gyerekek, szülők, a mozgásra, edzésre vágyók megtalálják a számításukat.
Japán vezényszavakkal megtörténik a tiszteletadás, majd az eligazítás. A bemelegítést követően aztán rendelkezésünkre tudnak állni a fél évszázadra visszanyúló „családi vállalkozás” második generációs mesterei, s amíg értékelik az elmúlt esztendőt, fiaik veszik át az irányítást a kék-sárga szőnyegen.
– Az új edzőteremmel együtt egy családias légkör is kialakult, az utánpótlás-nevelés szempontjából is előnyös, hiszen külön edzést tudunk tartani az egyes korosztályoknak, így mindig vannak olyan érdeklődők, akik ha csak hobbiszinten is, de csatlakoznak a kezdőkhöz. Közöttük voltak olyanok, akik egy év során a versenyzői csoportba is át tudtak kerülni. – mondja Vincze Ferenc klubvezető. – Amikor erre az ingatlanra esett a választás, a legnagyobb támogatást a Coop-Áruháztól kaptuk, akik felismerték a judo által képviselt értéket. Semminemű probléma nem merült fel eddig, az épületben dolgozókkal is jó a kapcsolat, ha karbantartási munkára van szükség, abban is segítséget kapunk – teszi hozzá testvére, Vincze Lajos, a klub társvezetője.
A klub aktív taglétszáma 65 fő, ennek mintegy a fele rendszeres versenyrésztvevő. A Vincze-testvérek az új helyen egy új versenyzői gárdát építenek, hiszen azok a sportolóik, akik országos első helyeket produkáltak, a válogatottságig jutottak, középiskolások, főiskolások, egyetemisták lettek, és már csak úgy tudnak visszajárni, ahogy idejük engedi. Az eredmények azonban már most megmutatkoznak, hiszen a tavalyi évben szinte minden korosztályban voltak érmes helyezettek, ahogy arról civil tudósítónk közreműködésével be is számoltunk rendszeresen városunk honlapján. A felnőttek is jól teljesítettek, országos második helyig jutott két versenyző, és a csapatversenyben is szépen szerepelt a klub. Az építkezési stádium miatt a 2016-os évben egy kicsit visszaestek a szakosztályi rangsorban, egy év alatt azonban tizenhat helyet sikerült előrelépniük. A klubvezető-edzők látják a kicsiken az akaratot, és mi is nyomon követhetjük, amilyen elszántan küzdenek az új generációs tanítványok. Az utánpótlás-nevelésbe bevonták fiaikat, Vincze Balázst és Vincze Botondot is, akik edzői továbbképzésre járnak, miközben aktívan részt vesznek a versenyekre való felkészítésben.
Az elmúlt évben ismét megrendezték Hajtós Bertalan olimpiai és világbajnoki ezüstérmes, Európa-bajnok judóssal közösen a judo tábort Zircen, ami ezúttal is nagy népszerűségnek örvendett, mintegy kétszáz judoka készült a versenyszezonra a szakképző iskola tornatermében. Már év elején betelik a létszám, és máris kitűzték az idei tábor időpontját, amely augusztus második hetében veszi kezdetét.
A judósok heti három alkalommal, hétfőn, szerdán és pénteken edzenek csoportbontásban. A gyerekeket öt-hat éves kortól várják a foglalkozásokra. Kedden és csütörtökön erőnléti edzésekre kerül sor, ezen a klubtagokon kívül külső érdeklődőket is szívesen látnak.
A sűrű versenyprogram miatt a jubileum évében elmaradt az ünneplés, de tervezik, hogy bepótolják majd, elsősorban azért, hogy megemlékezzenek édesapjukról, id. Vincze Ferenc 3. danos judo-mesterről, aki lerakta a sportág alapjait az akkor még a bányász sportkör keretei között működő szakosztályban. A zirci judo azóta is folyamatosan él, virágzik, a testvérpár már harminc éve gondozza az apai örökséget. És hogy van jövője a sportágnak, azt bizonyítja a család harmadik generációjának tettrekészsége is, na és persze azok a judo-palánták, akiknek kitartóan egyengetik útját a mesterek.
A zirci tatamin olyan életutakat is megismerhetünk, amelyek az ősmester, Kanó Dzsigoró útján indultak, aztán másfelé ágaztak, és hosszú idő után – új életekkel – visszatértek erre az útra.
Kertai Gábor és Vida Judit három gyermekükkel együtt Veszprémből járnak a zirci judo-edzésekre, mint elmondják, itt találták megfelelőnek az edzések minőségét és mennyiségét. Gyermekeik megtalálták a jó társaságot, az edzőpartnereket, így hát nagyon szeretnek idejárni. Gábor a nyolcvanas években cselgáncsversenyekre járt, tizenkét évig judózott aktívan – innen már ismerték egymást a Vincze-testvérekkel –, most pedig gyermekei után, ahogy fogalmaz, „visszanosztalgiázta” magát. Felesége, Judit – aki rendszeresen tudósít nekünk a zirci judósok vendégszerepléséről – szintén aktív, 24 évesen kezdte, majd a három gyermekvállalás után – immár szeretteivel – visszatért a tatamira.
Sárossy Zsolt is három gyermekével látogatja az edzéseket. Általános iskolás korában, még budapesti lakosként judózott. A családalapítást követően Borzavárra költöztek, és elhatározta, hogy amint a gyerekek elérik a megfelelő életkort, elhozza őket a Vincze Judo Club edzéseire. Így is történt, s itt kiderült számára, hogy felnőtt fejjel újra lehet kezdeni, harminc év után visszatért a tatamira. Mint mondja, a gyerekek nagyon jól érzik magukat, rendszeresen járnak versenyekre. Zsolt mentő-ápolóként dolgozik, s ha nem szólítja el a kötelesség, felölti a judo gí-t a gyermekeivel együtt.
Kelemen Gábor