Nagyon népszerűek azok a könyvek, amelyekben titkos, vagy földalatti szervezetek próbálják megszerezni a hatalmat, zűrzavart, pánikot kelteni a társadalomban, manipulálni a közvéleményt, a gazdasági folyamatokat törvénytelen eszközökkel saját hasznukra befolyásolni.
Az ilyen történetek nem csak az írók fantáziájában léteznek, ma ez már hétköznapi valóság. Putyin trollhadseregében ezer alkalmazott az év 365 napján, napi 24 órában manipulálja a közösségi médiát, terjeszti a Kreml propagandáját szerte a világban. A 12 órás műszakban 135 kommentet, 50 tweetet kell gyártania, hat kamu Facebook- és tíz Twitter-felhasználót fenntartania egy alkalmazottnak, orosz viszonyokhoz képest igen jó fizetésért. Már bizonyítottnak tekinthető, hogy az oroszok közvetlenül beavatkoztak a 2016-os amerikai elnökválasztási kampányba Trump megválasztása érdekében, többek között Hillary Clinton lejáratásával is. Észak-Korea már korán kiválasztja az informatika iránt fogékony fiatalokat, akik kiemelt képzés után az állami hackerszervezet kivételes ellátásban részesülő tagjává válnak, amely a sztálinista diktatúra által ellenségnek tartott államok elleni kibertámadásokat végrehajtja.
E hét keddjén a 444 hírportál közölt terjedelmes beszámolót egy "Mély Torok" információi alapján, amelyből kiderül, hogyan működik a Fidesz virtuális hadserege. Az egész országot lefedő Facebook-hálózat a pártközpontban kiadott lejárató mémeket civilnek álcázott csoportokban osztja tovább. A hálózatnak - a Fidesz helyi szervezetein, tisztségviselőin kívül - civilként nyilvántartott, a nyilvánosság előtt így is fellépő, de valójában a párthoz szorosan kötődő szervezetek, továbbá önkéntesek is tagjai. Nekik szigorú, és a Fidesz pártközpont által számon kért teljesítménykövetelmény szerint kell naponta meghatározott számú feladatot végrehajtani. Ilyenek: a pártot fényező, az ellenfelet lejárató, hiteltelenítő hírek megosztása, mémek gyártása és terjesztése, kiadott bejegyzések lájkolása.
Mivel ennek a hálózatnak a tagjai köztünk élnek, helyben is ismert, sokszor köztiszteletben álló személyek, önkormányzati képviselők és egyéb tisztségviselők, nem egy esetben ismerősi, baráti viszonyban állunk velük, talán már kaptunk is tőlük ilyen üzeneteket, vagy számíthatunk rá a jövőben. Olvassuk tehát a 444 írását olyan szemmel, mintha egy jó krimit olvasnánk, és éljük át annak izgalmát, amikor magunk is cselekvő részesei lehetünk egy titkos szervezetnek.
A következőkben szereplő idézetek és képek "A Fidesz egyik Facebook-katonája elmesélte, milyen virtuális hadsereget hozott létre a párt" című írásból valók.
"Miközben Orbán „Hahó, facebookosok” Viktor simán beleáll abba a szerepe, hogy lövése nincs a közösségi médiáról, sőt a közrádióban „a szociális média, vagy hogy hívják ezt az internetvilágot” megjegyzésekkel túl is játssza ezt, a Fidesz egy központi agyra kötött, parancsra egyszerre mozdítható, az egész országot lefedő Facebook-hadsereget állított fel a kampányra. ...
2017 májusában a Fidesz pártközpontjának kérésére a párt minden képviselőjének és képviselőjelöltjének a csapatából le kellett adni egy nevet „virtuális munkatárs” pozícióra. Először azt mondták, hogy nincs jelentősége a posztnak. De alig telt el egy hónap, minden megnevezett munkatársat berendeltek a Fidesz központba. A „virtuális munkatársakat” (VM-ek) maga a Fidesz-kampányok félistene fogadta, az ember, akiről listát is neveztek el. Ez elsőre egy egynapos tanfolyam volt. Egy része Facebook-képzés volt, a fan page kezelését mutatták be, alapszinten. De ami jóval fontosabb volt, a Fidesz saját fejlesztésű rendszerének, a CAP használatának betanítása.
Mi ez a CAP? Egy feladatmegosztó és belső üzenetküldő rendszer. Ezen keresztül van összekötve minden képviselőjelölt, politikai munkatárs, és persze az előbb említett Kubatov-alapkiképzésen átesett összes virtuális munkatárs a nagy központi akarattal. Utóbbiak feladata nemcsak a képviselőjelölt hivatalos Facebook-oldalának a gondozása, hanem a központi utasítások leosztása azok felé az aktivisták felé, akik aztán vagy civilnek álcázott csoportokban vagy saját maguk osztják meg a pártszékházból érkező tartalmakat.
A Fidesz pártközpontból a CAP-on keresztül minden nap legalább egy, de legfeljebb öt feladat érkezik.
Az utasítás végrehajtását igazolni is kell. Minden esetben határidőt adnak a feladat végrehajtására, általában 1,5-2 napot. És valóban ellenőrzik, hogy ki hajtotta végre a feladatot. Ha nem iskerült megoldani, sms-ben jön a figyelmeztetés.
Nemcsak a pártot fényező posztokat kell megosztani, hanem az ellenzéket lejáratókat is. Az ellenfelek hiteltelenítésére minden képviselőjelölt virtuális munkatársának létre kellett hozni egy úgynevezett „szembesítő oldalt”, amely helyi szinten ontja a trolltartalmakat. Meglehetősen egyszerű megtalálni ezeket. A központból legtöbbször az ELÉG nevű Facebook-csoport posztját küldik ki kötelező terjesztésre...
A hiteltelenítéshez egyébként a Fidesz még olyan, hihetetlenül részletes leírással is ellátja a VM-eket, hogy hogyan kell mémeket gyártani. ...
És van is, aki használja:
A VM-eknek létre kell hozni a helyi aktivistákból titkos csoportot is, akiknek tovább kell osztani a központból jövő feladatokat, milyen posztokat kell megosztani, lájkolni vagy kommentelni. Előírás volt, hogy ezeknek a csoportoknak a létszáma most januárra már legalább 60 fős legyen, képviselő-jelöltenként. A központi ellenőrzés annyira alapos, hogy a CAP-ot irányító vezető mindegyik titkos csoportban tag egy kamu profillal, hogy monitorozhassa az ott folyó tevékenységet. „Volt olyan, hogy egy élelmesebb idős bácsi létrehozott egy profilt csak azért, hogy osztogassa a 0 ismerősös hírfolyamába a fideszposztokat, de a központban rájöttek, hogy van egy valódi profilja 700 ismerőssel. Rá lett szólva, hogy azzal osszon”.
A VM-ek a feladatokon túl minden nap 3 üzenetet kapnak, egy reggeli, egy délutáni és esti „szemle” nevű excel fájlt, amiben a kötelező központi üzenet és az ajánlott kommunikálható tartalom van. És még ezen felül is minden nap van érkezik egy „jó példák” nevű üzenet is, amelyben a CAP-főnök kiemeli és véleményezi a képviselőjelöltek Facebook-posztjait. ...
A rendszert helyi szinten működtető VM-ek forrásunk szerint nagyjából három csoportra oszthatók:
- „Kezdő HÖK-ös egyetemista vagy friss diplomás, jellemzően lányok, akik életük nagy lehetőségének érzik ezt, jellemzően pontosak és precízek, de saját ötletet ne várjunk tőlük. Izgulva jegyzetelnek, ha az előadó kérdéseknek enged teret, bátran kérdeznek.”
- „Idős nénik jellemzően vidékről, akik valamilyen személyi asszisztens pozíciót töltenek be, már vagy 98 óta, s bár az összes választást végiggürcölték eddig, most nem teljesen értik, hogy mit keresnek ott.”
- „A dörzsölt öltönyös/kosztümös, NER-be vágyó fiatal törtetők. Ők azok, akik valamilyen politikus sleppjéhez tartoznak, fontoskodóak, és a személyes előrejutásuk kulcsát látják a dologban. Képben vannak a szosölmédiiával, értik a dolgukat, de a szemellenzőség odabasz.”
...
A forrásunk szerint 2002-ben a polgári körök létrehozásával összeállt politikai erők és a köréjük épülő civil szervezetek olyan aktivistahálózatot hoztak létre, amelyek majdnem 15 évig nagyon erős kötelékek voltak. A legkisebb körök az önkormányzati képviselők körüliek, nekik fejenként legalább 10-15 aktivistájuk van, csúcsidőben, így például a 2010-es kormányváltáskor akár 50 embert is tudtak mozgósítani. Az országgyűlési képviselő-jelöltek kampányába is ők dolgoznak be. Ahogy a forrásunk fogalmaz, zömmel a legelvakultabb Orbán-hívekről van szó, „olyan szintű a személyi kultusz, hogy ismerek olyan 60 éves nénikét, aki ha meghallja Viktor nevét, feláll és tapsol”."
Koós Gábor
Utóirat: A jó példa ragadós. Egy teljesen friss hír:
Központi utasításra heti két pozitív kicsengésű médiamegjelenést kell prezentálniuk kórházukról az igazgatóknak – értesült a Népszava. Ha ezt esetleg elmulasztják, akkor figyelmeztetik őket kórházfenntartó hivatalból.
A lap szerint már van olyan intézmény, ahol sajtófigyelést is megrendeltek, hogy teljesíteni tudják az újabb fenntartói kérést. Van ahol a kormányközeli médiafigyelő céget, a Nézőpont csoporthoz tartozó Médianézőt bízta meg a kórházáról szóló hírek gyűjtésével.
A Népszava által felhívott intézményvezetők elismerték, hogy van ilyen feladat, de nyilatkozni egyikük sem akart. Azt azért elmondták, hogy nincsenek meglepve, "van gyakorlatuk az elhallgatásban", és a "hülye feladatok" teljesítésében. Most annyi könnyebbségük van, hogy a kampány miatt szinte naponta fordul meg fideszes képviselő a kórházakban, hogy ígérjen valamit. ..." (Kép: innen)