A felzárkóztatást is segítő, minden korosztályt érintő fejlesztés megy végbe a Békefi Antal Városi Könyvtár, Művelődési Ház és Stúdió KB intézményben.
– Nemcsak a külső környezet újul meg Zircen, hanem az ember szellemét gyarapító közösségi tér is. Jelentős fejlesztés megy végbe a városi könyvtárban mintegy 54 millió forintos pályázati támogatással – mondta a könyvtár közművelődési klubtermében megtartott sajtótájékoztatón dr. Kovács Zoltán területi közigazgatásért felelős államtitkár, térségünk országgyűlési képviselője. Hozzátette, a pályázatot komoly előkészítő munka előzte meg, amiért köszönetét fejezte ki a könyvtári és az önkormányzati dolgozóknak. A projektnek mintegy kétharmada a tényleges építési munka, egy új, hatvan négyzetméteres közösségi tér jön létre. A fennmaradó részt informatikai eszközök beszerzése jelenti, hiszen egy interaktív fejlesztésről van szó – mondta térségünk országgyűlési képviselője.
Dr. Kovács Zoltán hangsúlyozta, a kormányzat célja, hogy az élethosszig történő tanulást mindenki számára biztosítsa, különösen fontosnak nevezte a hátrányos helyzetű emberek kompetenciakészségének a fejlesztését. Ez a közösségi tér is elsősorban ezt a célt fogja szolgálni a 21. század igényeihez igazítottan. Az országban több száz ilyen projektről beszélhetünk – tudtuk meg.
Közös sajtótájékoztatón jelentették be a városunkat érintő újabb fejlesztést. Balról: dr. Kovács Zoltán országgyűlési képviselő, Bieberné Réz Ágnes intézményvezető és Ottó Péter polgármester
Ottó Péter polgármester elmondta, a 2014–2020-as európai uniós programozási időszak nyolcadik nyertes zirci pályázatáról van szó, ebből hetet Zirc Városi Önkormányzat nyújtott be, és a Veszprém Megyei Terület- és Településfejlesztési Operatív Program keretei között nyert támogatást, míg a nyolcadik az intézmény által benyújtott pályázat az Emberi Erőforrás Fejlesztési Operatív Program (EFOP) keretein belül történt, és a könyvtár infrastruktúrafejlesztését szolgálja elsősorban.
A projekt részleteit Bieberné Réz Ágnes, a Békefi Antal Városi Könyvtár, Művelődési Ház és Stúdió KB igazgatója ismertette. – A pályázat egyfajta kihívást jelent intézményünk számára, a velejáró munka helytállást kíván minden kollégánktól. Lehetőséget nyújt egyben a szakmai megújulásra, ugyanakkor nagy felelősséggel jár, tétje a jövő könyvtárának a fenntarthatósága. Az utóbbi évtizedekben a könyvtár fogalma, szerepe, társadalmi megítélése jelentős átalakuláson ment át, de az alapvető céljai változatlanok maradtak: a kulturális értékek megismertetése és hozzáférhetővé tétele, a tárgyi és szellemi kulturális örökségünk gondozása, hagyományőrzés, az információhoz és tudásvagyonhoz való szabad hozzáférés biztosítása. Ezen túl meghatározó a közösségteremtő szerepe, kiemelt feladata a közösségi színterek létrehozása, az esélyegyenlőség biztosítása, az élethosszig való tanulás, önképzés feltételeinek megteremtése. Tulajdonképpen csak a használói igények változtak, és ezzel együtt a módszer, az eszköz, amivel az információkat, a tudást átadjuk – mondta az intézményvezető.
A pályázati forrásból létrejön egy új közösségi, oktató, foglalkoztató tér, melyben egy leválasztható multimédia szoba is kialakításra kerül. Lehetőség nyílik kisebb létszámú közösségek, csoportok fogadására, így nem kell majd a könyvtár egyetlen előadótermének a foglaltságához igazodni. A meglévő helyiségek átalakításával létrejön egy tároló helyiség is. Az intézmény vezetője elmondta, a szabadtéri helyszínt eddig nem tudták jól kihasználni, hiszen nem védett semmi az időjárás ellen. Ennek komfortosításával egy újabb közösségi, foglalkoztató tér jön létre, mely akadálymentesen megközelíthető lesz az új közösségi tér felől is.
Átalakításra és felújításra kerülnek a kiszolgáló funkciók, a mosdó és melegítőkonyha. A telek felújítása mellett informatikai és egyéb tárgyi eszközök beszerzését valósítják meg, figyelembe véve a fogyatékkal élők igényeit is. A HunTéka könyvtári szoftver fejlesztése tudásbázis létrehozását eredményezi, használható a könyvtár, helyismereti gyűjtemény, helyi értékek megismertetéséhez, az educatio modul pedig modern és játékos oktatási anyagok összeállítását teszi majd lehetővé.
A pályázat keretében létrehozott és felújított közösségi terekben interaktív fejlesztő foglalkozásokat tartanak, elsősorban az intézményi munkatársak közreműködésével. Elsődleges céljuk, hogy közvetlenül szólítsák meg és vonzzák be intézményükbe a különböző korosztályokat, részükre az egyes korcsoportokra szabottan aktív tanulási, fejlesztő, és egyben kikapcsolódási lehetőséget biztosítsanak. Terveik között szerepel mesedélelőttök, rendhagyó irodalomórák, film- és fotóklubok, médiaszakkör, hagyományőrzéssel, környezettudatos életmóddal, testi-lelki egészséggel, pályaorientációval, számítógép- és internethasználattal kapcsolatos programok, irodalmi kávéház, közönségtalálkozó szervezése. Bieberné Réz Ágnes beszélt arról is, hogy a hatékony megvalósítás érdekében együttműködési megállapodásokat kötöttek a helyi oktatási és nevelési intézményekkel, szociális funkciót ellátó intézményekkel, a helyi természettudományi múzeummal és egy környezetvédelmi egyesülettel.
Várszegi Bernadett főépítészi referens kivetített egy helyszínrajzot, és elmondta, a hatvan négyzetméteres bővítés a pirossal jelölt területen fog megtörténni. Az intézménynek van egy zárt udvara, és ennek irányába egy üvegfelülettel teljesen nyitható tér jön majd létre, így a külső és a belső tér összhangja nagyon jól tud érvényesülni. Átalakításra kerül továbbá a vizesblokk, a meglehetősen rossz állapotban lévő lapos tetős épületszerkezet helyébe egy korszerű, fémlemezes lefedés kerül.
A szemközti részen kerül kialakításra az új közösségi tér, a helyiségekben átalakítások is végbe mennek, a vizesblokkban (balról) a tetőszerkezet cseréjére kerül sor a pályázati fejlesztés eredményeként
A projekt megvalósítása az idei évben veszi kezdetét és a tervek szerint 2020-ig fejeződik be.
Kelemen Gábor