A hulladékszállítás egyszerűen nem tud lekerülni a napirendről, egyik botrány követi a másikat. A Zircinfo-n több mint fél évtizede próbáljuk meg nyomon követni a hulladékkezelési társulások, szervezeti átalakulások, állami beavatkozások eseményeit. Nincs ember, aki hiteles képet tudna felrajzolni, mi minden, mikor és miért történt szemétszállítási ügyben.
Öt évvel ezelőtt még a rengeteg uniós milliárdokért megépített regionális hulladékkezelő rendszer következményeivel szembesültünk. Két éve már az államosított szemétszállítás következményeit nyögjük.
Most pedig arról értesülünk, hogy a "Közép-Európa legmodernebb hulladékkezelőjének ígért/mondott" királyszentistváni hulladéklerakó telep, amely több mint százötven település (köztük Zirc) hulladékát fogadja be, elviselhetetlen bűzt áraszt. Idézetek a 444.hu friss írásából:
"Évek óta elviselhetetlen bűzre panaszkodnak a balatonfűzfőiek és a szomszédos települések lakói. Ők hamar beazonosították a forrását, a 2011-ben átadott, uniós források bevonásával nyolcmilliárd forintból épült telepet Királyszentistvánon. Eredetileg olyan hulladékfeldolgozót ígértek ide, amiben nem tárolják, hanem valóban feldolgozzák a szemetet, korszerű technológiával, szagtalanul. Ehhez képest olyan orrfacsaró az erjedő szemét szaga, különösen, ha a telepről fúj a szél, hogy nem lehet a szabadban megmaradni. ..."
"A parlamentben tegnap a jobbikos Kepli Lajos kérdésére Bitay Márton Örs, a Földművelésügyi Minisztérium állami földekért felelős államtitkára elmondta, hogy hozzájuk is nagyon sok bejelentés érkezett a hulladéklerakó miatt és valóban "nem stimmelnek dolgok". Elmondta, a Veszprém megyei kormányhivatal külön eljárásban foglalkozott a hulladéklerakó állapotával, és az ellenőrzés eredményeként több mint 8 millió forint bíráságot szabott ki. A bírság miatt a hulladéklerakót működtető cég fellebbezett - közölte."
A portál már egy éve is írt a témáról, de úgy látszik, azóta nem történt semmi. A képek és az idézet a 2016-os írásból valók ("Rettenetes bűz csap le nyaranta Balatonfűzfőre"):
"Mit tehet egy Balaton-parti város, ha éppen akkor úszik orrfacsaró bűzben, amikor a leginkább nem kéne? Amúgy is kellemetlen, de melegebb időben pláne, a hely tele van turistával, nyaralókkal:
Augusztus 8.
„Túl későn csuktam be az ablakokat. Az egész házban terjeng a bűz.”
Augusztus 24.
„Ismét rothadó bűz terjeng!”
Augusztus 30.
„Jelenleg is kibirhatatlan a bűz füzfőgyártelepen!!!”
Szeptember 3.
„Jánoshegy utcába Megérkezett a napi dózis!!! �”
Szeptember 8.
„Szép napot!!!Ma fent voltunk Gyártelepen délelött.A gyerekek a bölcsibe(gondolom oviban is)kint voltak az udvaron.Borzongtam a szagtól ami körbeveszi szeretett településünket!!!Kérdem én mint Édesanya,hogy ezt gyermekeinknek el kell viselni,igy felnőni hogy szarszag veszi őket körül???Valamit lépni kelle az illetékesnek!!!”
Szeptember 9.
„Egy kedves nyaraló vendég kérdezte épp az imént :ne haragudj,nem tudod mi az a borzalmas dögszag?!”
Szeptember 18.
„Jánoshegy utcában a maximumon a szag!”
Szeptember 21.
„Papkeszi 7.00 óra környéke. Indulás az iskolába. Ajtó kinyit. Orrfacsaró bűűűűűz. Az ember majdnem összehányja magát. Sosem lesz vége?????????”"
∇ ∇ ∇
*Kiegészítés:
Ebben a sztoriban ismét találkozhatunk - mint szinte minden olyan esetben, ahol valami bűzlik, átvitt értelemben is - a hatalmi pozícióban lévők jellemző reagálásával. Czaun János, a 444.hu cikkében is említett, a királyszentistváni telepet működtető hulladékkezelési társulás elnöke (jeles közéleti ember, életrajzi adatai itt, a hírekben itt is), azon akadt ki, hogy a királyszentistváni állapotoknak nagyobb nyilvánosságot adó képviselőtársa illetéktelenül ment be a telepre. Felháborodásának akkoriban a megyei lapban is hangot adott. Tehát nem arról beszél, hogy van-e bűz vagy nincs, ha van, miért van, miért nem úgy működik a rendszer, ahogy azt a beruházás során ígérték, hanem maszatol: "az elmúlt tíz évben semmiféle szabálytalanságot nem találtak a hatóságok", meg hogy "nem kizárható, hogy a deponiába, vagyis a szabadba kerülő, már nem hasznosítható hulladékba időnként le nem bomlott, szerves hulladék kerül." Közben persze állításait a napi valóság cáfolja.
Koós Gábor