A Napló 2017. július 5-i cikke (a Zircinfo egy nappal később hozta) igazi meglepetés volt a zirciek számára. Sorozatunkban az ötlet megszületésétől az uszoda átadásig próbáljuk kideríteni a történéseket és kísérjük figyelemmel az eseményeket.
Az Uszodasztori első részében (2017. szeptember 27.) a tervezett új zirci tanuszoda ötletének keletkezését próbáltuk felderíteni. Arra jutottunk, hogy ezt nem a város kezdeményezte, ilyenre nem pályázott, ráadásul a kormánydöntés egy új uszoda építéséről még azelőtt megszületett, hogy erről a városvezetés, a képviselő-testület és a helyi közvélemény tudomást szerzett volna.
Az Uszodasztori második részében (2017. szeptember 29.) a 444.hu összefoglalóját olvashattuk a Nemzeti Köznevelési Infrastruktúra Fejlesztési Program első ütemébe belekerült 25 település uszodaépítéseinek helyzetéről (Zirc és további 25 település, a megyéből még Várpalota és Tapolca a program második ütemében szerepel). A cikk 2017. szeptember 27-én jelent meg, két nappal az Uszodasztori 1. rész megírása után, az Uszodasztori 1. Zircinfo-ban publikálása napján.
Akkor ez volt a véleményünk: "A kép elborzasztó: a vizes világbajnokság kicsiben."
Az Uszodasztori harmadik részében (2017. október 19.) a 444.hu írását ismertettük, amely folytatta a tanuszoda-projekt első fordulója beruházásainak nagyító alá vételét: "Ehhez képest a tanuszodaépítés lett az új vizesvébé, állandóan újabb és újabb szerződésmódosítások kerülnek elő, amik emelik a költségeket."
Most a Magyar Nemzet október 30-án írt arról, hogy végre átadták a tanuszoda-építés első ütemében szereplő (három hete az Uszodasztori 2. részében még a "Kivitelezés alatt" csoportban szereplő) Derecske új tanuszodáját. Ezt kivételesen nem a tanuszoda-építések bajnoka, a Hanley Service Kft. építette. De így sincs benne sok köszönet. (Az idézetek az MNO cikkéből valók.)
(Kép: A derecskei tanuszoda makettje. Jól látható, hogy az összes tanuszoda ugyanazon típusterv alapján épül. A 2016. áprilisi alapkőletételről - parlamenti képviselő, minisztériumi főasszony, szavaló kisdiák, polgármester, üres első széksorok, ahogy illik - visszafogottan lelkes beszámoló és képek a város honlapján.)
"A Debrecen és Berettyóújfalu között fekvő majd kilencezer lakosú Derecske tanuszodájában ebben a tanévben már gyermekeknek kellene tempózniuk. A járás az ország egyik leghátrányosabb helyzetű térsége, ahol a környező kistelepülésekkel együtt mintegy ezerötszáz gyermekhez kerülhetne elérhető közelségbe fedett tanmedence. Ehelyett azonban legfeljebb kívülről csodálhatják a valóban imponálónak tetsző, ámde zárva lévő létesítményt. ...
A létesítményből két olyan berendezés hiányzik, amely a vizet az elvezetőcsatornába emelné át. A polgármester hozzátette, neki is csak kevés információja van. Ennek oka, hogy az önkormányzatokra csekély szerepet osztottak. Csak annyit, hogy biztosítsák a beruházáshoz a területet, ezen kívül mindent az állam intéz: egyebek között kiválasztotta a kivitelezőt és kifizeti a beruházáshoz szükséges 319 millió forintot."
...
Az NSK a ... derecskei létesítmény megépítésére egy debreceni vállalkozással, a Cívis Épületkarbantartó Kft.-vel szerződött. A cég ügyvezetője, György Zoltán érdeklődésünkre azt mondta, a létesítményből hiányzó berendezés a szerződéses vállalásukon kívül esik. ... A Nemzeti Sportközpontok honlapján elérhető szerződés szerint viszont a kivitelező kulcsrakész műszaki állapotban vállalta a létesítmény átadását. Az ügyben kerestük a beruházó Nemzeti Sportközpontokat, kérdéseinkre azonban nem válaszoltak.
...
"A derecskei tanuszoda esete korántsem egyedülálló az országban, több problémás létesítmény is akad. Ennek oka részben az, hogy a létesítményeket azonos minta alapján tervezték, és több esetben is kiderült, hogy nem teljesen igazodnak a helyi viszonyokhoz."
...
"A felcsúti Pancho Aréna építkezésében is részt vevő Sokon Kft. ügyvezetője, Somogyi Tamás szerint az állam nagyon nyomott áron építteti az uszodákat, ami a tervezéstől az anyaghasználaton át az épületgépészet minőségéig mindent befolyásol. – Az átlagos tanuszodák alapterülete megközelítőleg ezerötszáz négyzetméter, vagyis 200 ezer forint körül alakul egy négyzetméter költsége, ami nem sokkal haladja meg egy átlagos családi ház építési költségét – mondta Somogyi. Az előkészítettségek alapján hozzátette, a tervek fényében „szerencsétlenek a helyszínek” is."
...
A sorozat előző részének végén megjegyeztük: nem ártana, hogy ha a lakosság időnként tájékoztatást kapna arról, hol tart a zirci uszoda építésének előkészítése. Az országos uszodaprogram megvalósításáról a sajtóban eddig megjelent információk alapján azonban az elvárható információigényen túl komolyabb kérdések is megfogalmazódnak:
- Hogyan érvényesíti az önkormányzat a típusterv helyszínre adaptálása során a városi érdekeket, hogy - ahogyan azt a képviselő-testületi előterjesztés is tartalmazza - valóban "színvonalas épülettel gyarapodhasson a település"?
- Milyen garanciákat kap a város arra, hogy 'előre nem látott' tervezési, kivitelezési hibák - amelyekről sorozatban jönnek a hírek - miatt nem járunk úgy, mint Derecske, Sümeg, Törökbálint, Gyál, Abádszalók, és hol van a többi, még át nem adott?
- Mikor lehet megismerni az uszodaépítésre kijelölt - a sportpálya előtti - ingatlan államnak történő ingyenes átadásáról szóló megállapodást/szerződést?
Koós Gábor
(Folytatjuk)
További részek:
Uszodasztori 9. rész - Évfordulót ünneplünk
Uszodasztori 8. rész - Egyre nagyobb csúszások, meredeken emelkedő költségek 2018. október 5.
Uszodasztori 7. rész - És ők építik, majd üzemeltetik a zirci uszodát 2018. szeptember 14.
Uszodasztori 6. rész - A gödöllői választási kamuszoda, és zirci kistestvére 2018. március 24.
Uszodasztori 5. rész - "Nem hiába áztak bőrig a gyerekek Balog miniszter úr alapkőletételénél, alig három év múlva el is készült a tanuszoda" 2017. december 1.
Uszodasztori 4. rész - "Csontvázak dőlnek az öltözőszekrényekből" 2017. november 9.
Uszodasztori 3. rész - "Úgy öntik az állami tanuszodákba a pénzt, mintha azzal akarnák feltölteni a medencéket" 2017. október 19.
Uszodasztori 2. rész - "Egyetlen épülettel sem készült el a tanuszodák építésének bajnoka" 2017. szeptember 29.
Uszodasztori 1. rész - Honnan ered az uszoda ötlete? 2017. szeptember 27.