"Négy napig tartó, II. fokú hőségriasztást rendelt el Szentes Tamás országos tisztifőorvos, az Országos Meteorológiai Szolgálat jelentése alapján: szerda éjféltől vasárnap éjfélig (június 22–26. között) tartós kánikulára számíthatunk, és legalább három napon át 27 fok felett alakul a napi középhőmérséklet." (Izzik a levegő: hosszú hőségriadó jön - mno.hu)
Személyes előzmények
Öt évvel ezelőtt, a kerékpáros Fertő-tó kerülésünk podersdorfi állomásán vacsoráztunk egy kerthelyiségben, amelynek napvédő ernyőjét az eszméletlen kánikulában finom vízpermettel hűtötték. Akkoriban itthon nem láttam példát rá, és az ötlet ki is ment a fejemből. Aztán két éve egy barátom szerelt fel a kerítésére egy párakaput, és akkor kiderült, hogy ilyen fúvókák már itthon is kaphatók. A hőség elleni védekezés egyszerű és olcsó módjai érdekelnek (Rejtő Jenő regényeiben a légió legénységi hálótermeiben vizes pokrócot akasztottak az ablakba a gyilkos szaharai nap ellen, manapság mobil és split klímák a menők százezertől a csillagos égig). Tavaly egy ütemezett részleges házfelújítás keretében sor került a kiválasztott megoldáshoz szükséges eszközök beszerzésére, némi építészeti és szerelési munkára, most néhány napja pedig működik a rendszer. Ez a beszámoló az első tapasztalatokat foglalja össze.
0. A teraszhűtés (teraszklíma) fizikája és előnyei (Az Én Kertészem oldalról)
A teraszhűtőrendszer úgy néz ki, hogy van egy víznyomócső, azon bizonyos távolságonként fúvókák, amelyek finom vízpárává porlasztják a vizet.
"A működési elve rendkívül egyszerű: párolgás közben hőleadás történik, tehát lehűl a hűtött felület."
"A ... teraszklíma hálózati víznyomás ... segítségével porlasztja el a vizet, szétpermetezve azt a levegőben és akár 6-9 °C-al hűtve környezetét."
"...előnyei:
- Nem fogyaszt áramot
- Hálózati víznyomással működik (...)
- Akár 6-9 °C-al is képes csökkenteni a környezeti hőmérsékletet
- Megköti a szálló port, polleneket, elriasztja a rovarokat
- Egészséges, víz alapú hűtéstechnológia, növeli a levegő páratartalmát
- Esztétikus megjelenésű, kis helyen elrejthető
- Tartós anyagú, ellenáll a korróziónak és az UV sugaraknak is
- Könnyen és egyszerűen bővíthető...
- ...
- Téliesítve, vizet leengedve nyugodtan kültéren hagyható
- Olcsó"
1. Hobbi megoldás
Mérjük fel, hová akarunk teraszhűtést, ehhez milyen hosszú nyomócső kell, és azon hány fúvókát akarunk elhelyezni. A fúvókák távolsága jellemzően 0,5-1 m. Vásároljuk meg a nyomócsövet, a T-elágazókat és a fúvókákat. szükség lesz még egy locsolótömlőre, amellyel a teraszhűtő nyomóvezetéket rácsatlakoztatjuk a kerti csapra, valamint a nyomóvezeték és a locsolótömlő gyorscsatlakozó közötti csatlakozó elemre.
A nyomóvezetéket az igényelt hosszúságú darabokra vágjuk, és összedugjuk a T-elágazókkal. Ehhez jól jön egy hajszárító, amivel megmelegítjük a csövet, és szappanos oldat, amellyel bekenjük a T szárát, hogy könnyebben rácsússzon a cső. A síkosításra ne használjunk zsírt, csavarlazítót, egyéb vegyi anyagot, mert az a vízpermetben is megjelenik, és a műanyag elemeket is károsíthatja.
A nyomócsövet ütközésig toljuk rá a T vízszintes szárára. Nem kell ragasztani vagy máshogy rögzíteni, ki fogja bírni a hálózati víznyomást. Ráadásul a nyomócsőnek el kell tudni fordulni a T szárán, mert a működés során szükség lehet a vízsugár irányának beállítására, ehhez pedig a csövet és T-t el kell tudni forgatni egymáshoz képest. A T függőleges szárára toljuk rá a fúvókát szorosan, és kész.
Ha összeépítettük a teljes vezetékhosszat, akkor a végét le kell zárnunk. Ennek legegyszerűbb módja, ha megtörjük a nyomócsövet és elszorítjuk egy kábelkötegelővel.
Függesszük fel az összeszerelt vezetéket az előre elkészített helyekre. Észre fogjuk venni, hogy a fúvókák még össze-vissza irányba mutatnak. Rögzítsük a nyomócsövet a függesztési pontokon (pl. kábelkötegelővel, de vigyázva, hogy ne szorítsuk el a nyomócsövet), és állítsuk be a fúvókákat. Ehhez két kéz kell, egyikkel megfogjuk a T vízszintes szárán a nyomócsövet, a másikkal elforgatjuk a T függőleges szárát a fúvókával. A szokásos irány lefelé, de ha a fúvóka alatt vagy közelében olyan dolog van, amire közvetlenül nem akarunk vizet (a vízpermettől amúgy is nedves lesz), akkor a fúvókát kifelé irányíthatjuk.
Itt a teraszklíma felfüggesztési pontjai a terasz fölé nyúló előtető ("csüngő") szarufa-végeibe hajtott kampós csavarok, amelyek nyáridőben virágcserepeket is hordoznak (karácsonykor pedig a lámpafüzért). A fúvókák a szarufák közötti távolság felénél vannak elhelyezve, ami 80-100 cm fúvókatávolságot jelent.
Ezen az oldalon ereszcsatorna is van, ami kívülről teljesen eltakarja a nyomóvezetéket (ami egyébként sem lenne zavaró látvány).
Beszerzési források
A bejegyzés végén több hivatkozás is található olyan szolgáltatókra, amelyek többek között kész megoldásokat kínálnak. Azt javasoljuk - még azoknak is, akik igényesebb megoldásra vágynak -, hogy először próbálják ki olcsó megoldásokkal, mi lenne a tényleges igényük, melyik megoldás felelne meg legjobban.
Egy mai ajánlat az ebay-ről: Kínából vagy Hong-Kongból 5000 forint alatt, akár szállítási költség nélkül is kaphatunk 10-25 m-es, 10-25 fúvókás csomagot minden szükséges tartozékkal és csatlakozó elemmel (a locsolótömlő természetesen nem része). Általában 3-4 hét szállítási időt jeleznek, de egy tavalyi rendelés pl. hat nap alatt ért ide.
Ugyanezeket a termékeket nyugat-európai szállítóktól is megkapjuk, kicsit gyorsabb határidővel, viszont a vételárhoz képest igen magas szállítási költséggel.
Itthon, megfelelő kínálat hiányában, nem érdemes próbálkozni.
2. Bővített hobbi megoldás
A konkrét példában az előző pontban leírt építőelemekből négy önálló nyomóvezetéket építettünk ki. Ennek az volt az indoka, hogy az épület benapozott oldalainak tagoltsága miatt a nap folyamán nem egyszerre ér minden homlokzati oldalt a napsugárzás. A felesleges vízfogyasztás elkerülése érdekében külön-külön lehet működtetni azokat az oldalakat, amelyek az adott időpontban a legtöbb napsütést kapják.
A négy közül 3 ágon - a szarufák számának és kiosztásának megfelelően - áganként 9-11 fúvókát szereltünk fel.
A teraszhűtő rendszert csak ivóvíz minőségű vízzel (hálózati víz) szabad működtetni. Aki esetleg felhasználná a tartályban gyűjtött esővizét, gondoljon arra, hogy az esővíz a leesés pillanatában ugyan iható, de ahogy földet ér, elvezetjük és tároljuk, már nem csíramentes. Esővízzel tehát csak olyan helyen, ahol emberi szervezetben nem juthat.
Csekély fogyasztású hűtőrendszer (erkélyhűtés, mobil párakapu) esetleg még elmehet a főmérő vízóráról üzemeltetve, de komolyabb, sok fúvókás rendszert, költség okok miatt, már csak almérővel (locsolómérővel) ellátott kerti csapról érdemes működtetni.
Itt a kerti csapra külön leágazás és elzáró készült a teraszhűtés számára (zöld tömlő). Így a kerti csap továbbra is önállóan használható marad. A teraszhűtés tömlőjét menetes csatlakozóval szereltük, mert nyár elején egyszer feltesszük, nyár végén levesszük.
Az épület átalakítás során a teraszburkolat alá és a falba süllyesztettük a kerti csapról jövő 3/4"-os nyomóvezetéket. A falban egy szerelvényfülkét alakítottunk ki, amelyben egy polifoszfát töltetes szűrőház, egy 5 mikronos szűrőbetétes ház és a négy vízkör elzárója kapott helyet. A négy vízkör az előtető alatti 1/2"-os kiállásokhoz csatlakozik locsoló gyorscsatlakozókkal (ezek benne vannak a megrendelt szerelvénycsomagban).
A szerelvényház közelről (ha már falat bontottunk, behoztuk az áramot is, egyelőre funkció nélkül, de sohase lehet tudni, hogy a klímaváltozás nem teszi-e később szükségessé a programozott vezérlést is).
A vízkörök csatlakozása. Nyár végén, amikor leszedjük a teraszklímát, érdemes ledugózni a nyitott végeket, nehogy beleköltözzön valamilyen rovar, amelyik a következő évben meglepetést okozhat.
A negyedik vízkör nem teraszt hűt, hanem a legforróbb napszakban a legtöbb napsugárzást kapó utcai homlokzatot. Itt sűrűbben, fél méterenként vannak elhelyezve a fúvókák, a homlokzati faszerkezetre függesztve. A látvány nem zavaróbb, mint a karácsonyi girlandok.
Profi megoldások
Igényes, esetleg kulcsrakész megoldásokat igénylők külföldi és hazai szolgáltatók és eszközök közül válogathatnak. A magasabb minőség a rendszer elemeinek a minőségében jelentkezik. pl.:
- a fúvókák anyagában és kialakításában (élettartam, porlasztási finomság, vízfelhasználás, tisztítási igény, szerelhetőség, cserélhetőség, stb.),
- a víznyomásban (a hálózati nyomást megnövelő eszközök, akár 100 bar-ig is),
- kiegészítő elemek (vezérlő automatikák, szűrő és vízkőmentesítő eszközök, ürítő szelepek, stb.)
A kulcsrakész megoldások kedvelői gondoljanak arra, hogy a család igényeinek, szokásainak megváltozását sokkal könnyebb követni egy rugalmasan alakítható rendszerrel, mint egy talán elegánsabb, de rugalmatlan megoldással.
Néhány hazai cím:
Ajánlott kereső kifejezések:
teraszhűtés, teraszklíma, párásítás, ködhűtés
Nebelkühlung, Terrassenkühlung, Nebelanlage
mist cooling system, misting system, outdoor cooling
3. Költségek
A beszámolóban szereplő kialakításhoz 4 csomag 20 m-es, 30 fúvókás teraszhűtőt rendeltünk Hong-Kongból, ez 76 USD (kb. 22 ezer forint) volt. Az épületbe beépített vízszerelvények (néhány méter 16-os és 20-as ötrétegű cső, kulcsos idomok, elzárók, szűrőházak, webshopban nagyon olcsón megvehetők), ugyancsak kb. 20 ezer. A többi saját munka.
Összehasonlításul: egy 44 fúvókára, 45 m nyomócsőre adott legjobb magyar árajánlat 115 ezer forint volt, ráadásul oldhatatlan préskötésekkel, vagyis utólag nem lehetett volna alakítgatni.
A működtetési költségek egyetlen tétele a vízfogyasztás. A hobbi megoldásban használt fúvókák az első mérések szerint 4-6 liter/óra fogyasztásúak (10 fúvókás ágon, teljes hálózati víznyomás mellett). A profi fúvókák fogyasztása 2 l/óra alatt van.
4. A működtetés első tapasztalatai
Ha a hobbi teraszhűtést optimálisan akarjuk üzemeltetni, vagyis jó közérzetet elérni takarékos vízfogyasztással, akkor oda kell figyelni. Akkor kapcsoljuk be, amikor tényleg szükség van rá, és amikor a terasz járófelülete már összefüggően nedves, zárjuk el. A vízcseppek egy része már a levegőben elpárolog, de egy része lehullik. A napsütés tovább párologtatja a lehullott nedvességet, és ez hűti a környezetet. Utána megint kinyithatjuk. Ne hagyjuk, hogy a pára kis patakokká álljon össze.
Ha egy fúvókából már nem porlasztva jön a víz, egyszerűen cseréljük ki egy másikra, ezt pedig szedjük szét és a fúvókabetétet tisztítsuk meg. Ugyanígy, ha elvízkövesedik, egy kis ecetes áztatással vízkőmentesíthetjük.
A pára nagyon jót tesz a környezetében elhelyezkedő növényeknek, akár egy-egy locsolást is pótolhat.
A gyerekek imádják!
Ha egy fúvókából már nem porlasztva jön a víz, egyszerűen cseréljük ki egy másikra, ezt pedig szedjük szét és a fúvókabetétet tisztítsuk meg. Ugyanígy, ha elvízkövesedik, egy kis ecetes áztatással vízkőmentesíthetjük.
Koós Gábor
Korábban ebben a rovatban a Zircinfo-n: Papírtégla - házilag