Egy napra pontosan két hónappal ezelőtt számoltunk be arról, hogy kerítéssel zárták le a Magas-Bakony egyik kedvelt turistaútját Pénzesgyőrnél.
Most egy újabb lezárásról kell tudósítanunk, amely azonban egy több megyén keresztül húzódó, regionális jelentőségű túramozgalom, a Közép-Dunántúli Piros (KDP) útvonalát érinti: a KDP Hárskút térségében az Öreg-folyás és Gyenespuszta között kb. 1200 méteren NEM JÁRHATÓ.
Illetve járható, mert mindkét végén van kapu is az elektromos kerítésen, továbbá a villanypásztor átléphető, de az áthaladás hordoz magában kockázatokat (lásd lentebb).
A terület a turistautak.openstreetmap.hu térképén. A bordó színnel jelölt köröknél zárja el kerítés a KDP útvonalát.
A kerítésépítés március második felében kezdődött, és a napokban a KDP útvonalát elmetsző két pont között készen van.
A KDP szakaszát lezáró kerítések nyomvonalai a MapSource (OMP Hungary 3D) térképén. A délkeleti sarokban kék színnel jelzett kerítés eddig is megvolt, mellette érkezik a KDP Hárskút felől. Ennek a kerítésnek a sarkánál kanyarodik el a jelzett turistaút délnyugat felé, majd a távvezeték mellé fordulva halad Gyenespuszta irányába. A korábban meglévő kerítés folytatásában most egy kapu van (Kapu1), amely lezárja a turistautat. Innen folytatódik az új elektromos kerítés (bíbor színnel jelölve) az Öreg-folyás völgyében az úttal párhuzamosan ÉNY felé, majd egy derékszögű töréssel délnyugatnak fordul és kapaszkodik fel a hegyre, amíg elérné a jelzett turistautat. A kerítés itt egy kapuval (Kapu2) metszi a KDP-t, átmegy az út másik oldalára, azonban azonnal csatlakozik hozzá egy egysoros villanypásztor (sárga színnel jelölve) ismét ÉNY felé. A KDP végig a kerítésen és a villanypásztoron belül bezárva marad, közvetlenül Gyenespuszta épülete előttig, ahol a villanypásztor is elmetszi a turistautat és délkeletnek fordul. A puszta épületei már nincsenek a bekerített területen.
Szemből fényképezzük az Öreg-folyás menti kaput (Kapu1), amelyen egy autó jött ki, és a vezető éppen visszaakasztotta. A korábban már meglévő kerítés balról jön Hárskút felől, mellette a KDP. A turistaút itt befordul a fűzfák közé, majd a jobbra hátul a domboldalban látható távvezeték mellé tér, és azt követi. Ezt zárja most el a kapu, és annak folytatásában jobbra a földút mellett az új elektromos kerítés.
Az új kerítés által közrefogott terület belül további kerítésekkel szektorokra van osztva. Itt egy szürkemarha-bivaly vegyescsorda.
Egy másik szektorban birkanyáj pásztorral,...
... és ilyen kutyákkal. A kerítésen nem próbáltak kijönni.
Az új elektromos kerítés felső kapujának (Kapu2) környéke. A kerítés mögött a turistautunk.
Az elektromos kerítés befelé tér el, azonban a külső folytatásában ott a villanypásztor.
Jellemző állapot a villanypásztor mentén.
Milyen jelzett útvonalon lehet kikerülni a KDP lezárt szakaszát?
Ebben a pillanatban nincs ilyen útvonal.
Mit tegyen a túrázó?
1. Akik Közép-Dunántúli Piros túramozgalom teljesítésében már benne vannak, vagy tervezik:
Egyelőre hagyják ki a KDP Odvaskő-Hárskút szakaszát (ez a két pont érhető el közösségi közlekedéssel), és időről-időre tájékozódjanak az OSM-adatokat használó online térképekről (OpenMaps, Turistautak, Waymarked Trails: Turistautak), milyen megoldás születik.
2. Aki már úton van, és menet közben ütközik bele:
- Ha van tapasztalata és kockázatvállalási hajlandósága, esetleg helyismerete, lépje át a villanypásztort, akassza ki-be az elektromos kerítés kapuját, és kövesse a jelenleg élő turistajelzéseket a lezárt területen belül. Legyen azonban tisztában azzal, hogy magánterületen halad, engedély nélkül, csordák, nyájak, ménesek, kutyák között, és nem biztos, hogy lesz hallótávolságban valaki, aki adott esetben segítséget tud nyújtani.
- Ha bízik abban, hogy a kerítés visszavezeti a járható, jelzett útra, induljon el a kerítés mentén. Vissza fogja vezetni, azonban nehezen járható, helyenként bokatörő terepen, tüskés bozótoson keresztül.
- Ha bízik a tájékozódási képességében, és van térképe, induljon el viszonylag járható utakon a legközelebbi jelzett turistaút irányába.
Egy átmeneti megoldás
Azt egyelőre nem lehet tudni, hogy mi lesz a KDP lezárt szakasza kiváltásának a végső megoldása. Azonban addig is, amíg ez megszületik (a Veszprém, Fejér és Komárom-Esztergom megyei Természetbarát Szövetségek, mint a túramozgalom működtetőinek döntése alapján), a következő megoldást javasoljuk:
Az új kerítés kezdetétől (Kapu1) tovább haladni a földúton az új kerítés mentén az itt kezdődő piros négyzet (P4) jelzett útvonalon Némettanyáig (kb. 1,2 km). Itt egy, az út mellett álló nagy fánál balra térni egy jelzetlen földútra, amely később távvezeték alatt, majd erdőben halad tovább kb. 1,3 km hosszban, és közvetlenül Gyenespuszta alatt csatlakozik vissza a KDP-be. Sajnos a nyomtatott turistatérkép ezt nem tartalmazza, viszont az OSM-alapú térképek (lásd fentebb) hozzák:
A térképen piros pontokkal kiemelt útvonalon, majd Némettanyától már a jelzett piros négyzeten kerülhetjük ki a lezárt útszakaszt. Sajnos, a piros pontos szakasz nem jelzett, viszont letölthető GPS-eszközbe.
Reméljük, hogy mielőbb megoldás születik erre a helyzetre is, mint ahogy két hónap egyeztetés után az érintettek együttműködésének eredményeként a pénzesgyőri zöld sáv és piros kereszt útvonalak esetében is várható.
Kérjük azokat a természetjárókat, akik útjaik során hasonló helyzeteket tapasztalnak, írják meg tapasztalataikat a legközelebbi természetjáró, környezetvédelmi egyesületnek, vagy a megyei természetbarát szövetségnek (vmtsz@citromail.hu). Továbbá, ha meg akarják óvni természetjáró ismerőseiket a kellemetlen meglepetéstől, amit a lezárt turistaút jelent, küldjék tovább nekik a hírt.
Koós Gábor
Rossz ízű, de szükséges megjegyzés
Most megint azzal kénytelen szembesülni a turisták közössége, hogy minden előzetes jelzés, figyelmeztetés nélkül zárta le a tulajdonos a térség egyik legforgalmasabb turistaútját.
Senki nem vonhatja kétségbe az ingatlantulajdonosok jogát, hogy a tulajdonukat megvédjék. Azonban elvárható, hogy ha ez korábban keletkezett érdekeket (jelen esetben közösségi érdekeket) sért, akkor figyelmeztesse azokat, akiknek az érdekeit a terület lezárása sérti, és hagyjon elegendő időt arra, hogy az érintettek felkészüljenek a változásra.
A mostani eset azt jelenti, hogy a nyilvánosság elől elzárja a Közép-Dunántúli Piros túramozgalom útvonalának egy szakaszát, a Pangea tanösvény útvonalának egy szakaszát, két védett természeti értéket, a Kisharaszti zsombolyt és a Gyenespusztai víznyelőt (legalább is ennyi látható most, mert a teljes körbezárt területet nem ismerjük).
A helyi körülményeket jól ismerő forrás szerint a bekerített terület tulajdonosa az ország egyik leggazdagabb embere, sok éven keresztül a politika egyik első számú kedvezményezettje, pénzügyi hátországának bázisa, Hárskút környékén óriási területek birtokosa ("Hárskúton minden az övé" - így a forrás). A jelenleg kegyvesztett, és a napi politika célpontjaként szereplő oligarcha vagyonának döntő része számolatlan állami megrendelésből - hazai és uniós adófizetői pénzekből - ered. A társadalom erőfeszítéseinek eredményeként kivételezett helyzetbe került állampolgároktól különösen elvárható lenne egy, a helyzetükkel arányos, közösség iránti felelősségtudat. Nem kellene folyosót építeni a saját területén keresztül, hogy a turisták a megszokott úton haladhassanak, de annyit megtehetett volna, hogy néhány hónappal előtte tájékoztatja a szakmai szövetségeket és közösségeket, nem is szólva arról, hogy pl. anyagilag támogassa a lezárás miatt szükséges új útvonal kialakítását.