Több mint egy milliárd forint összegű támogatásban részesült Zirc Városi Önkormányzat a 2014–2020-as programozási időszak Európai Uniós pályázatain a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program (TOP) keretében. Mindegyik projekt esetében a teljes igényelt összeget nyerte el önkormányzatunk száz százalékos támogatási intenzitással.
Ezt a Városházán megtartott sajtótájékoztatón jelentette be dr. Kovács Zoltánállamtitkár, térségünk országgyűlési képviselője. Hangsúlyozta, Zirc városának már az előző ciklus végén konkrét elképzelései voltak arról, hogy miként lehetne a városban egy komoly fejlesztést végrehajtani a TOP segítségével, és ugyanez igaz a járási települések jelentős részére is. A térségből még Bakonybél, Csetény és Olaszfalu részesült támogatásban, a járás önkormányzatai összességében 1 745 953 424 forintot nyertek el tervezett fejlesztéseik megvalósítására, ebből a városunkra eső rész 1 312 288 306 forint. Kiemelte, hogy Zirc, mint a megye egyik legkisebb városa, tisztességgel pályázott és nyert.
Dr. Kovács Zoltán államtitkár, térségünk országgyűlési képviselőjének sajtótájékoztatója
A nyertes zirci pályázatokról bővebben Ottó Péter polgármester beszélt. Először is örömét fejezte ki a rendkívül nagymértékű pályázati támogatással kapcsolatban, és elmondta, több éves előkészítő munka előzte meg és az Integrált Településfejlesztési Stratégia alapozta meg a most elért eredményeket.
Komplex turisztikai fejlesztésre 418 507 450 forintot nyert el az önkormányzat. Ennek keretében sor kerül a Reguly Antal Múzeum és Népművészeti Alkotóház főépületének és utcai szárnyának belső felújítására, múzeumi kávéház létrehozására – amely a tervek szerint turisztikai információs pontként is működik majd a jövőben –, az állandó kiállítás megújítására. Az Alkotmány utcai rendezvénytéren színpad épül magasabb igényeket is kielégítő hang és fénytechnikával, amely a nagyrendezvények költséghatékonyabb megvalósítását is lehetővé teszi. Az áruház és az általános iskola közötti területen modern parkoló épül a városközpont parkolási lehetőségeinek bővítése céljából. Zirci induló- és célállomással – Tündérmajor-Akli-Lókút-Eplény-Olaszfalu érintésével – pedig egy 25 km-es lovas-kerékpáros túraútvonal kerül kialakításra. Ennél a projektnél cél volt az is, hogy az érintett településeken működő turisztikai szolgáltatók „felfűzésre” kerüljenek erre az útvonalra.
A nyertes zirci pályázatokról, az egyes projektelemekről Ottó Péter polgármester beszélt
A „Zirci Benedek Elek Óvoda és Bölcsőde fejlesztése a munkába állás javításáért” című projekt során 197 740 157 forintos támogatásban részesült önkormányzatunk. Az elnyert pályázati pénzből sor kerül az óvoda nyugati épületszárnyának teljes belső átalakítására, benne a melegítő konyha komplex felújítására, tornaszoba kialakítására. Az épület energetikai fejlesztésének célját szolgálja a homlokzat és padlásfödém hőszigetelése, az elavult nyílászárók cseréje, a fűtési rendszer és a világítás korszerűsítése, napkollektor, napelemes rendszer megvalósítása. Az óvoda megközelítését szolgáló parkoló bővítésére, valamint az udvari játékok cseréjére, fejlesztésére is sor kerül.
A legnagyobb összeget – csaknem fél milliárd forintot – közlekedésfejlesztésre nyert a város. A „Fenntartható közlekedésfejlesztés Zircen” című projekt főbb elemei között szerepel kerékpárút építése Kardosrétre, amely a szakképző iskola tanműhelyének és a város ipari területének gyalogos, kerékpáros megközelítését is biztonságosabbá teszi. Az Alkotmány utca felső részének közlekedés-biztonsági átalakítása projektrész tartalmazza a cukrászdával szemben lévő parkoló fejlesztését, buszöböl és gyalogátkelőhely kialakítását az óvoda körüli szakaszon, a csapadékvíz-elvezetés problémájának kezelését, s a 82-es főútra történő könnyebb kihajtás érdekében jobbra kanyarodó sáv kialakítását. A buszpályaudvar infrastruktúra-fejlesztésének célja az utasok magasabb színvonalú kiszolgálását biztosító létesítmények megvalósítása, dinamikus utastájékoztató-rendszer létrehozása.
Új buszöblök épülnek a Deák Ferenc utca felső részén, ugyanitt, valamint a Rákóczi téren, a Szabadság utcában és Kardosréten új buszvárók kerülnek elhelyezésre. Szintén a biztonságosabb közlekedést szolgálja majd a 82-es főút belterületi szakaszán három új gyalogátkelőhely kialakítása: a Kossuth utcában két helyen – a benzinkút környékén és a Bakonybéli utca kereszteződésénél –, valamint a Köztársaság utcában, amely az iskolákhoz való biztonságosabb átjárást teszi lehetővé. Ottó Péter polgármester elmondta, a pályázatban szerepelt az Egészségház előtti buszöböl megépítése is, amely fejlesztés a 82-es főút rekonstrukciójához kapcsolódóan, az önkormányzat költségviselésével időközben megvalósult, de ez is elszámolható a pályázat által.
A pályázat keretében közlekedésbiztonsági fejlesztések is megvalósulnak Zircen
Az óvoda mellett két további intézményben is megvalósulnak beruházások a pályázat eredményeként. A Zirci Reguly Antal Német Nemzetiségi Nyelvoktató Általános Iskola épületenergetikai fejlesztésére 133 212 210 forintos támogatást kapott Zirc Városi Önkormányzat. A fejlesztés az iskola Rákóczi téri épületeit érinti. A komplex energetikai felújítások keretében sor kerül a homlokzati hőszigetelés kialakítására, a nyílászárók cseréjére, a fűtés- és világítás korszerűsítésére. A projekt részét képezi ezen felül a „B” épület vizesblokkjának akadálymentes átépítése is.
A szociális alapszolgáltatások infrastruktúrájának fejlesztését célzó pályázaton az elnyert támogatási összeg 65 078 928 forint. A projekt keretében sor kerül az Idősek Napközi-otthona épületének felújítására, tetőtér beépítésére, napelemes rendszer kialakítására szintén ezen az épületen, valamint a Segítő Kezek Háza épületén. Az intézmény feladatellátásához pedig egy kisbusz is beszerzésre kerül.
Városunk vezetője elmondta, az elnyert támogatási összeg olyan feladatok elé állítja az önkormányzatot, amelyre talán még soha nem volt példa, hiszen egyszerre érkezik a pályázati forrás és a projekteket egy időben kell megvalósítani. Ugyanakkor hangsúlyozta: a hivatal felkészült szakemberekkel rendelkezik, akik a pályázatok eredményességéhez is hozzájárultak a munkájukkal. Köszönetét fejezte ki a pályázatok elkészítésében közreműködőknek, a pályázatok benyújtását megalapozó sok éves programalkotási, tervezési időszak feladataiban résztvevőknek, a Veszprém Megyei Önkormányzatnak a területi szereplőkkel kialakított konstruktív, partneri együttműködésért és térségünk országgyűlési képviselőjének, aki kellő érzékenységgel figyel a város és a térség fejlesztési elképzeléseire, azok megalapozását gyakran építő jellegű kritikáival is segíti.
Dr. Kovács Zoltán államtitkár mindezt hivatali kötelességének nevezte, majd ismertette a projekt további menetét: a következő lépés a támogatási szerződések megkötése, majd a közbeszerzési eljárások indítása lesz, amely mintegy félévet ölel fel, így a gyakorlati megvalósítás eredményeit jobbára 2018-ban lehet majd látni. Mint elmondta,dolgoznak azon is, hogy a Tanuszoda Program is megvalósuljon városunkban, és igen jó úton haladnak afelé, hogy az egyik helyszín Zirc legyen. Végül felhívta a figyelmet az újabb TOP-pályázati felhívások megjelenésére, melyeket alább ismertetünk.
Az újabb TOP-pályázati felhívások a következők:
· Ipari parkok, iparterületek fejlesztése
· Inkubátorházak fejlesztése
· Társadalmi és környezeti szempontból fenntartható turizmusfejlesztés
· A foglalkoztatás és az életminőség javítása családbarát, munkába állást segítő intézmények, közszolgáltatások fejlesztésével
· Zöld város kialakítása
· Települési környezetvédelmi infrastruktúra-fejlesztések
· Fenntartható települési közlekedésfejlesztés
· Önkormányzati épületek energetikai korszerűsítése
· Egészségügyi alapellátás infrastrukturális fejlesztése
· Szociális alapszolgáltatások infrastruktúrájának bővítése, fejlesztése
· Leromlott városi területek rehabilitációja
· A társadalmi együttműködés erősítését szolgáló helyi szintű komplex programok
· helyi közösségi programok megvalósítása
Kelemen Gábor
Forrás: zirc.hu