„A reformáció üzenete viszonylag hamar elérte a Bakonyt. A 16. században Enyingi Török Bálint felesége révén nemcsak megismerte a reformáció tanait, hanem Veszprém, Somogy, Komárom és Fejér vármegyei birtokain terjesztette is azokat. Elmondható, hogy a terület protestáns hitre térése szoros összefüggésben volt a Pápai Kollégium szellemi kisugárzásával, melynek elindításában tevékenyen részt vett Török Bálint szolgálatában álló Bálint pap.” (Részlet a kiállítás szövegéből)
A Reformáció 500. évfordulója alkalmából 2017. április 24-én Protestánsok a Bakonyban címmel kiállítás nyílik a Reguly Antal Múzeumban a környékbeli evangélikus és református gyülekezetekről. A tárlat nagyívű áttekintést ad a helyi protestantizmus történetéről és a gyülekezetek mai helyzetéről, melynek segítségével árnyaltabb képet kaphatunk térségünk történelméről is. Hiszen az egyes történetek nyomán egy olyan hálózat sejlik fel előttünk, melynek közös metszéspontjában olyan, mindenkit érintő történeti kérdések és események állnak, mint a török hódoltság időszaka, az uradalmak helyzete és a 18. századi betelepítések, az egyházak és a mindenkori hatalom kapcsolata, a történeti egyházak közötti viszony, az egyházak oktatásban vállalt szerepe vagy éppen a kommunista hatalom államosító tevékenysége.
A múzeum arra kérte a bakonyi protestáns gyülekezeteket, hogy maguk írják meg történetüket, illetve maguk gyűjtsék össze azokat a fotókat, tárgyakat, melyek véleményük szerint leginkább bemutatják saját közösségüket. Így a beérkezett történetek, fotók egyedi hangvételűek, az apró mozaikokból rajzolódik ki a nagy kép.
Az egyházközségek tagjai nagy lelkesedéssel vettek részt a kiállítás létrehozásában, amely június közepéig lesz látogatható Zircen, ezt követően vándorolni fog az egyes gyülekezetek között.
Beküldték:
A Reguly Antal Múzeum munkatársai