...természetesen a Közép-Magyarország régió (Budapest és Pest megye) után. "Az Európai Unió hétfőn közölte a régiók versenyképességi statisztikáit. Utoljára három éve készült hasonló felmérés."
A versenyképesség egy olyan közgazdasági fogalom, ami összehasonlíthatóvá teszi a vállalkozásoknak, vállalkozások csoportjainak, vagy nemzetgazdaságoknak azt a képességét, hogy egy adott piacon termékeket vagy szolgáltatásokat értékesítsenek. (Forrás: itt)
A 263 régióból ezeket a helyezéseket érték el (zárójelben a 2013-as helyezés):
- Közép-Dunántúl: 205. (192)
- Nyugat-Dunántúl: 207. (189)
- Dél-Alföld: 224. (220)
- Dél-Dunántúl: 227. (219)
- Észak-Magyarország 231. (218)
- Észak-Alföld: 232. (231)"
Forrás: "Magyarország nagyon gyengén teljesít" (444.hu)
Zirc városa Veszprém megyében van, Veszprém megye pedig a Közép-Dunántúl régió (Komárom-Esztergom, Fejér, Veszprém) része. A Közép-Dunántúl régió három év alatt 13 helyet veszített az EU versenyképességi rangsorában, és még mi jártunk a legjobban a magyarországi régiók közül (a fővárost és környékét kivéve, de ők is buktak: lásd Közép-Magyarország régió)
Ennek a friss "eredménynek" már voltak baljós előjelei. 2016. szeptember 28., tehát nem egészen fél évvel ezelőtt: "Brutálisan bezuhant a magyar versenyképesség"
Idézetek a cikkből:
"Nagyon látványos viszont, hogy Magyarország mennyire nem fejlődik. A felmérést három évente készítik el, és az 5 százalékpontnál nagyobb változásokat külön táblázatban jelzik. Magyarország esetében annyi a változás, hogy 2013-hoz képest Észak-Magyarország versenyképessége érdemben gyengült. A többi magyar régió saját korábbi teljesítményéhez képest inkább stagnált, bár az összesített listán mindegyik rosszabb helyezést ért el, mint 3 éve....
...Viszont az egykori kommunista blokk országaiban hanyatlás nem érzékelhető. A 2013-as eredményekhez képest:
- Bulgáriában 1 régió erősödött, 5 stagnált,
- Csehországban 1 erősödött, 7 stagnált,
- Litvánia erősödött,
- Lettország erősödött,
- Észtország stagnált,
- Lengyelországban 3 erősödött és 13 stagnált,
- Romániában mind a 8 stagnált,
- Szlovéniában mind a 2 stagnált,
- Szlovákiában mind a 4 stagnált.
Vagyis Kelet-Közép-Európa régiói közül kizárólag Észak-Magyarország helyzete romlott érdemben."
Nem csak itt
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss adatai szerint "Közel negyedével, 24 százalékkal csökkentek a beruházások tavaly az utolsó negyedévben. Éves szinten sem jobb a helyzet." (Forrás: itt).
Ráadásul a jogállamiság is romlik: "Lassan, de biztosan rohad a magyar jogállam" (Forrás : itt).
Belülről ez nem így látszik
"2017-ben és 2018-ban meg kell védeni azt a lehetőséget, hogy a gazdasági növekedés a 3-5 százalék közötti sávban legyen – jelentette ki kedden Orbán Viktor a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) Gazdasági Évadnyitó rendezvényén. A kormányfő szerint az a cél, hogy 2020 után 5 százaléknál is gyorsabban növekedjen a gazdaság. Matolcsy György jegybankelnök szerint versenyképességi fordulatra van szükség." (Forrás: itt).
Lényeg, hogy jó helyre menjen a pénz
Ezen a helyen is többször szóvá tettük/megkérdőjeleztük, hogy vajon tényleg a legjobb helyre mennek-e a közösségi pénzek, amelyek legnagyobb részét az Európai Unió támogatásai teszik ki. Sajnos, egyre inkább úgy látszik, hogy az előző és a mostani EU-támogatási ciklus ezermilliárdjai inkább szolgáltak egyfajta közérzetjavító/látvány-/sikerpropaganda célokat, semmint az ország gazdasági felzárkóztatását. Az utóbbi napokban megint sorra jönnek a mellbevágó kormánydöntések. Jó hír viszont, hogy a nemzetközi hitelminősítésünket múlt pénteken megerősítette a Standard & Poor's.
Koós Gábor