"Mi itt a kérdés?
Az országos népszavazás akkor érvényes, ha az összes választópolgár több mint fele érvényesen szavazott. Eredményes az országos népszavazás akkor, ha a megfogalmazott kérdésre az érvényesen szavazó állampolgárok több mint fele azonos választ adott.
A szavazólapon a kérdés alatt két kört látunk. Az egyik alatt a NEM, a másik alatt az IGEN szó áll. Érvényes a szavazat, ha vagy az egyik, vagy a másik körbe két, egymást metsző vonalat, azaz ikszet vagy keresztet húzunk, úgy, hogy a metszéspont a kör területén belül legyen. Ha ez teljesült, akkor a szavazólap érvényes.
Nem érvényes viszont a szavazólap, ha valaki az IGEN-t és a NEM-et is beikszeli, ha valaki egyik körbe sem helyezi el az ikszet vagy keresztet, vagy ha valaki nem iksszel vagy kereszttel jelöli a NEM-et vagy az IGEN-t, hanem besatírozza, bekarikázza, pipával vagy bármely más módon jelöli.
Mi itt a kérdés? Elmenni, vagy nem elmenni?”
(Klubrádió, hirdetés)
A szavazólap
(444.hu)
Teszt: Találja ki, melyik szavazólap érvénytelen!
Tudja-e, hogyan kell igennel, nemmel, vagy érvénytelenül szavazni az október 2-i népszavazáson? Töltse ki a tesztet ezen a linken!
(hvg.hu)
A kormánynak nagyon fontos ez a népszavazás
Soha nem volt még ilyen drága szavazás.
„Azt lehetett tudni, hogy több mint 5 milliárdot forintot elköltöttek már bevándorlásellenes propagandára. Most viszont kiderült, hogy a kampányfinisre megszavaztak további 4 milliárdot, és a végösszeg meghaladhatja a 10-et is.”
(444.hu)
„Ez a népszavazás nem a menekültkérdésről szól, hanem egy egyszerű belpolitikai játszma. … a valódi választóvonal nem az IGEN és a NEM szavazatok között húzódik, hanem az érvényes szavazatok és az érvénytelen szavazatok között.”
Az országot és az médiát elárasztó kormányzati hirdetés- és plakátrengetegen túl közhivatalokban dolgozókat és közmunkásokat is köteleztek, hogy telefonos agitációt folytassanak a választók körében.
A Fidesz helyi vezetőin nagy a nyomás, hogy a saját területükön érvényes legyen a szavazás.
A szavazatszámláló bizottságok tagjait a települési képviselő-testületek választják meg. Zircen a két évvel ezelőtti választásokra megválasztott szavazatszámláló bizottságok állnak fel most vasárnap is, kivéve ott, ahol jogszabályi vagy egyéb személyi okok miatt változás következett be. Az ő pótlásukra az utolsó pillanatban, ezen a héten került sor (erről a város honlapján egyelőre nem érhető el információ).
A helyi szavazatszámláló bizottságokban elvétve lesz ellenzéki tag. „Bár a pártok érdeke, hogy saját delegáltakkal őrködjenek a népszavazás tisztaságán, a bizottságok többségében egyetlen ellenzéki tag sem lesz. A Fidesz 13 122, az MSZP 3811 delegáltat küld.”
(hvg.hu)
A Nemzeti Választási Iroda ez alkalommal is elkészítette a szavazatszámláló bizottságok számára a részletes eljárási útmutatót tartalmazó Kézikönyvet. Ennek a 37-38. oldalán összesen 12 ábrán mutatják be az érvényes és érvénytelen szavazatokat tartalmazó szavazólapokat.
A Kézikönyv 37. oldala
Megnéztük a 2014-es választásokra kiadott Kézikönyveket, ezek közül egyedül az Európai Parlament képviselőinek választására kiadott Kézikönyv tartalmaz hasonló képi ábrázolást, sem a hazai parlamenti, sem a települési önkormányzati választásokra kiadott kézikönyvek nem.
Mit tegyen tehát, aki elmegy szavazni?
Aki elmegy szavazni, és érvényes szavazatot akar leadni, nagyon pontosan tegye az ikszet vagy a keresztet az IGEN vagy a NEM feletti körbe. Ezen kívül bármit írhat, rajzolhat a szavazólapra, de csak az fog számítani, hogy vagy az egyik, vagy a másik körben van-e iksz vagy kereszt.
Aki érvénytelen szavazatot akar leadni, az mindenfélét írhat, rajzolhat a szavazólapra, akár egyszerre mindkét körbe tehet ikszet vagy keresztet, csak arra ügyeljen, hogy ne egy, hanem kettő legyen. A szavazólapot összetépheti, vagy haza is viheti, de ez utóbbi nem javasolható, mert akkor a névjegyzékben lesz egy megjelent választópolgár, viszont az urnában nem lesz hozzá szavazólap.
A szavazáson megjelent állampolgár természetesen nem tudja ellenőrizni, hogy a szavazatát érvényesnek vagy nem érvényesnek értékeli a szavazatszámláló bizottság, hiszen a szavazólap utólag nem azonosítható, de erre jogi lehetőség sincs.
Mit tegyen az, aki nem megy el szavazni?
Aki nem megy el szavazni, az távolmaradásával a szavazás érvénytelenségéhez járul hozzá. Neki azonban van lehetősége ellenőrizni, hogy a személyével nem éltek-e vissza.
„Ha felmerül a gyanúnk, hogy helyettünk más szavazott, akkor alanyi jogunk van arra, hogy a ellenőrizhessük saját aláírásunkat a választók névjegyzékében.”
Hogy ezt hogyan tehetjük meg, olvassuk el itt.
Koós Gábor
A bejegyzésben szereplő információk forrása minden esetben megtalálható a hivatkozásban. Kérünk visszajelzéseket, ha valamelyik hivatkozott forrás téves információkat közöl, és helyreigazítjuk.