Akár egy nap alatt képesek lerágni az összes levelet a tömegesen kikelő hernyók a növényekről. Évente háromszor rajzik a lepkéje.
A selyemfényű puszpángmolyok 2011. körül jelentek meg Németországban, valószínűleg gyökeres (konténeres) növényszállítmánnyal érkeztek.
Hazánkban Sopron környékén figyelték meg első ízben 2011 őszén. 2012-ben Szombathelyen pusztított, 2013-ban Zalaegerszegen rágták tarrá a dísznövényeket. Balaton melletti kertekben és Budapesten is károsította a kártevő a puszpángokat.
Az idén Zircen ítéltek halálra a bokrokat.

Selyemfényű puszpángmoly (Fotó: Dr. Némethy Zsuzsanna)
Általában a levelek hátoldalán élnek, oda tapadva, rejtőzködve. Bábozódáshoz vonuló lárvák több levelet összeszőnek, abban húzódnak meg, azokból fejlődnek ki az kirepülő lepkék.
A kárt a hernyók rágásukkal okozzák: a fiatal hernyók csak hámozgatják a fiatal leveleket (csak egyik oldalról rágják le a levélszövet felszínét), ezek a levelek kisárgulnak.
A kifejlett példányok képesek pár óra alatt elpusztítani a teljes levélzetet.

Fotó: Kovács Eszter
Erős fertőzésnél tipikus, hogy csak a csupasz hajtás és levélnyél marad vissza, melyen a lárvák szövedéke is látható zöld ürülékükkel.
Védekezés
Észlelésük esetén minél előbb el kell távolítani a kártevővel fertőzött hajtásokat, és megsemmisíteni. Házi kertben ez a védekezési mód általában elegendő. Később folyamatosan figyelni kell a bokrokon jelenlétüket, mert őszig károsításukkal számolni kell.
Súlyos fertőzésénél a deltametrin hatóanyagú Decis, a cipermetrin hatóanyagú Ciperkill, az acetamiprid hatóanyagú Mospilan, Gazelle, Spilan, a metoxifenoxid hatóanyagú Runner és a diflubenzuron hataónyagú Dimilin rovarölő szerek hatásosak a rágó szájszervű hernyók ellen. A rovarölő szerek ölő hatása elsősorban a fiatal lárvák ellen kifejezett. (Forrás: Dr. Némethy Zsuzsanna www.novenydoktor.hu)
A természetes ellenségeik, a madarakat hatékonyságát illetően H. Dr. Harmat Beátát, a Bakonyi Természettudományi Múzeum múzeumpedagógusát kérdeztem. Elmondása szerint a madarak számára ugyan táplálékként szolgálnak, de a a hernyók meglehetősen jól álcázzák magukat, és a levelek alatt nehezen észrevehetők.
A cinegék házhoz szoktatásával - odú kihelyezésével- nagyobb esély van arra, hogy a madarak észrevegyék a nemkívánatos vendégeinket -helyben lévő táplálékot- , segítve ezzel növényeink egészségét, szépségét.
Az odú készítése nem mellesleg kiváló családi/apukás program is, mellyel a barkácsolás fortélyainak átadása mellett a természet megismerésében, megszerettetésében is segíthetjük a gyerekeket.
Odú készítéséről itt olvashattok:
http://www.mme.hu/oduk_es_koltoladak
egy kis kedvcsináló pedig itt: http://www.nlcafe.hu/kert_hazikedvenc/cikk/madar-kert-odu/