Megyénkben megnőtt a fertőzött kullancsok száma, így az ezzel összefüggő fertőző megbetegedések előfordulásának gyakorisága is.
A VEMKH Veszprémi Járási Hivatal Népegészségügyi Osztályának tájékoztatója
LAKOSSÁGI TÁJÉKOZTATÓ A KULLANCSOKRÓL
A kullancsok változatos klimatikus feltételek között, világszerte előforduló vérszívó ízeltlábúak. Human szempontból legfontosabb fajaik különféle kórokozókat (vírusok, baktériumok, protozonok) közvetítenek hazánkban többek között a kullancs okozta Agyvelőgyulladás és a Lyme kór terjesztői. Az emberre kapaszkodott kullancs a ruhán vagy a bőrön továbbmászik és akár több 10 percen keresztül keresi a bőrön a megfelelő beszúrási helyet. Nagy számban különösen tavasszal április-június között és ősszel, szeptemberben fordul elő.
Az emberre esős, nyirkos, de meleg időben is akár többnyire a kerti munka során vagy kirándulás közben kapaszkodik fel. Kertjeinkbe a háziállatok, a földön fészkelő madarak és a vadon élő kisemlősök „potyautasaként” kerül be. Vérszívása szinte teljesen fájdalmatlan, így észrevétlen marad. A fertőzött kullancs nyálmirigyéből a kórokozók csak a beszúrást követő 4-6 óra múlva, a felesleges vér visszaöklendezésekor kerülnek az emberbe.
Védekezés a kullancsártalom ellen:
Az irtásra korábban alkalmazott permetezés jelenleg nem alkalmazható, mivel nincs engedélyezett készítmény. Legfontosabb a megelőzés egyéni védekezési módszerekkel.
- Bőrbe fúródott kullancs mielőbbi felderítése és eltávolítása un. kullancsvizit
- Kullancsriasztó szerek használata
- Kullancs okozta agyvelő gyulladás elleni védőoltás. Mivel a betegség kórokozója nyers tej közvetítésével is szervezetbe juthat, elengedhetetlen a frissen fejt tej forralása
- Társállatok kullancscsípés elleni védelme
Kullancsvizit: Kerüljük a kullancsokban gazdag sűrű aljnövényzetet bozótost, az erdőkben a kijelölt gyalogutakon haladjunk. Ha a bőrünkbe fúródott kullancsot időben eltávolítjuk, akkor nem kerülhetnek a kórokozók a szervezetbe, az állat jellemzően csak a beszúrást követő néhány óra múlva juttatja a kórokozókkal fertőzött nyálát az emberbe. A természetben járva a nap során többször is érdemes ruházatunkat (különösen a cipő, zokni és a nadrágszárat) figyelmesen átvizsgálni, mert a kullancsok az aljnövényzetről ránk kapaszkodva elsőként itt keresnek beszúrásra alkalmas helyet. A kirándulóruházat megválasztásakor szempont lehet, hogy a világosabb színű ruhaneműn könnyebb észrevenni a sötét színű kullancsokat. Zárt ruházat viselése nagyon fontos, az inget tűrjük a nadrágba, a nadrág szárát pedig a zokniba vagy a bakancsba.
Eltávolításhoz legalkalmasabb egy vékony hegyű csipesz, amellyel a kullancsot a bőrhöz legközelebb foghatjuk meg anélkül, hogy az utótestét összenyomnánk. Eltávolításhoz speciális eszköz un. Dr. Kapiller-féle kullancs –eltávolító kanál is beszerezhető (gyógyszertár), de szükség esetén a két körmünk közé fogva is kihúzható a kullancs. Eltávolításkor leszakadhat a kullancs szájszerve és a bőrben idegen anyagként viselkedik, a szálkához hasonlóan gennyedést okozhat. Ennek kezelése orvos feladata lehet. A beszúrás helye a kullancs eltávolítása után is néha még napokig vörös és viszket.
Kullancsriasztó szerek: a kullancsokat a kezelt bőrfelülettől távol tartják, így csípésüket megakadályozzák. A készítmények hatásának időtartama a felvitt mennyiségtől függ. A rovarriasztó szerekkel a szabadon hagyott bőrfelületeket kell bekenni, de az aeroszol palackkal a ruházat is kezelhető.
A kullancs okozta agyvelőgyulladás leghatékonyabb megelőzési módja a védőoltás, amely 3 oltásos alapimmunizálásból áll. Az oltást a megfelelő védelem érdekében ajánlott a hideg évszakban elkezdeni. A hosszantartó védettség biztosítása érdekében 3 évenként emlékeztető oltás szükséges.
A B vitamin (akár tapasz formájában, akár tablettaként szedve) a vérszívó ízeltlábúak, így a kullancsok riasztására alkalmatlan!
Amennyiben a kullancscsípést követően bőrelváltozás, láz, fejfájás, influenza szerű tünetek jelentkeznének, haladéktalanul orvoshoz kell fordulni.
A települések parkjaiba, illetve a kertekbe a természetbe kijáró vagy ott sétáltatott kutyák, macskák jelentős mennyiségű kullancsot hurcolhatnak be. Különösen az ebek kullancscsípéssel szembeni védelme fontos.
Beküldte: Kelemen Gábor - sajtóreferens