A többszörös világ- és Európa-bajnok kötélugró Bánhegyi-lányok léptek fel Zircen, az első alkalommal megszervezett „Újra nyit a nyár” rendezvényen. Járják a világot, így éppen csak villámlátogatást tettek, és megmutatták, hogyan lehet villámgyorsan pörgetni az ugrókötelet.
Itt születtek, itt nőttek fel, alapítói voltak a zirci kötélugrásnak, így először is arról kérdeztük a lányokat, milyen érzés visszatérni arra a helyre, ahonnan elindult fantasztikus sportpályafutásuk.
Adrienn: – Azt gondolom, hogy fontos visszajönni, és meglátogatni az itteni embereket. Ez nekünk is mindig egy kicsit motiváló, illetve talán a gyerekeknek is.
Kata: – Mindig jó visszajönni abba a városba, ahonnan származunk, látni újra azokat az embereket, akikkel elvesztettük a kapcsolatot.
Bánhegyi Adrienn és Bánhegyi Kata visszatért szülővárosába, és elkápráztatta a közönséget produkciójával (Fotó: Szalontay Szilvia, SKB)
Bánhegyi Adrienn sokáig a triplázás világcsúcstartója volt, egy ugrás során háromszor pörgette meg a kötelet maga alatt. A rekord tavaly megdőlt, de azt mondja, lehet, hogy tesz egy kísérletet a visszaszerzésére. Szomorkodni azért nincs oka, mert Európában még mindig ő a leggyorsabb ebben a számban. De minek is köszönhetőek ezek a világraszóló sikerek? – kérdezzük.
– Elsősorban a kitartásnak, de fontos a sport szeretete is, hogy ugyanolyan hozzáállással tudunk a Katával ugrókötelezni, mint amikor húsz évvel ezelőtt elkezdtük.
Édesapjuk, Bánhegyi Attila öt évvel ezelőtt játszott egy gálamérkőzésen Zircen, a „bányász” öregfiúkban. Ő mutatta meg lányainak először az ugrókötelet. – Látott egy filmet a tévében, amelyben egy ugróköteles csapat részese volt a produkcióknak. Úgy gondolta, ez egy jó sportág lehet arra, hogy az iskolában a gyerekeknek a koordinációs, kondicionális és koncentrációs képességeit fejlessze. Azóta működik Szombathelyen egy ugróköteles klub 70-80 taggal, és reméljük, hogy ez egy olyan sport lesz a jövőben, amelyet a gyerekek szívesen próbálnak ki – mondja Adrienn.
A sportág alapjait édesanyjuk, Kaszner Éva rakta le Zircen, aki hosszú időn keresztül tanított a Reguly Antal Általános Iskolában. A kötélugró csoport azóta is működik Borsos-Rottenbücher Anita vezetésével, aki a Bánhegyi-lányokkal együtt egyike volt azoknak, akik elkezdték az ugrókötelezést városunkban. Nagyon megörültek egymásnak, megnézték egymás produkcióját, készültek közös felvételek a zirci kötélugró lányokkal, megörökítették a felejthetetlen találkozás pillanatait.
A Bánhegyi-lányok a Zirci Kötélugró csoport tagjaival és egy apátságot ábrázoló képpel, amelyet ajándékba kaptak
A testvérpár jelenleg egy világhírű artista cirkusz tagja. Arra kértük őket, meséljenek nekünk erről a vándorló életmódról. Kata: – 2005-ben csatlakoztam a társulathoz, tíz évig utaztam a világban mindenfelé. Valamikor havonta, valamikor hetente változtattuk a városokat, illetve az országokat. Olyan artistákat ismerhettem meg a cirkuszban, akiktől nagyon sokat tanultam előadóművészként is, nemcsak ugrókötelesként. A műsorom március elején véget ért, azóta itthon vagyok. Adrival ketten újra összeálltunk, és utazgatunk mindenfelé. Július közepén visszamegyek hozzájuk egy kéthónapos szerződésre Törökországba, úgyhogy még egy kicsit folyatódik majd a cirkuszi élet.
Cirkuszi sminkkel… (Fotó: divany.hu)
Kata után nővére is csatlakozott a cirkuszhoz. New Yorkban, Orlandóban lépett fel a társulattal. Azt mondja, mindez nagyon jó volt arra, hogy színpadi előadásban is fejlődjön, illetve egy olyan kapcsolatrendszert tudtak kialakítani az artista világgal, ami hasznos lehet a jövőre nézve. A cirkusz médiacsapatával is együtt dolgozhatott, televízió- és rádióstúdiókat, újságszerkesztőségeket sikerült bejárnia, egy-egy műsor promócióját készítették elő az adott városba megérkező társulat számára. A legnagyobb élmény azonban az elmúlt hetekben érte Adriennt, amikor felléphetett az orlandói Invictus Játékokon. Olyan katonák vetélkedője ez, akik valamilyen sérüléssel tértek haza a frontról.
Több millióan látták a videó-megosztón azt a produkcióját, amelynek egyik helyszíne a Hősök tere volt. Nemzetünk nagyjai kővé meredve nézték, ahogy ugrókötelezik a zirci születésű lány… – Szeretem az utcai műsorokat, hiszen azok a legközvetlenebbek. Mindenféle világítás, színpad, illetve technikai felkészültség nélkül tudja az ember megmutatni, hogy mi az, amit lehetséges egy ugrókötéllel véghezvinni. Meglepetésként ért az emberek reakciója, hogy ennyien megnézték és ennyire pozitív volt a visszajelzés. A jövőben tervezünk még hasonló projekteket Katával együtt.
Felpörgették a vasárnap délutáni zirci életet…
Pár perces zirci műsoruk nagy sikert aratott, vastapstól, üdvrivalgástól visszhangzott a tornaterem. Adrienn megmutatta, hogy a labdával is igen jól tud bánni, nemcsak az ugrókötéllel. Februárban került fel a youtube-ra egy olyan produkciója, amelyben kötelet pörgetve, s közben labdával dekázva „járja” a Csárdást.
A lányok összeállnak, elválnak egymástól, újra összeállnak. S még mielőtt tovább utaztak volna szülővárosukból a nagyvilágba, arra kértük őket, üzenjenek valamit a Zirci Kötélugró Csoportnak, amelynek valaha ők is a tagjai voltak. Mi az, ami szükséges a hasonló sikerek eléréséhez? – Mindenekelőtt fontos, hogy kitartóak legyenek. Szükség van rengeteg gyakorlásra, és keresni kell a lehetőségeket. Járjanak nyitott szemmel a világban, ehhez kívánunk nekik sok szerencsét!
Kelemen Gábor