Ezüstminősítést szerzett a Zirci Reguly Antal Német Nemzetiségi Nyelvoktató Általános Iskola „Ma, mint Ti” színjátszó csoportja a Magyar Drámapedagógiai Társaság által 25. alkalommal meghirdetett Weöres Sándor Országos Gyermekszínjátszó Találkozó és Fesztivál megyei rendezvényén. Az idén 10. születésnapját ünneplő csoport volt a Kölyökidő következő vendége.
Kicsengettek a hatodik óráról, felszabadultan jönnek-mennek a gyerekek az iskola zsibongóján. A színjátszás időnként médiaszerepléssel is jár, így hát vannak diákok, akik még nem mehetnek haza…
Nyáriné Nagy Angéla tanárnő, a Ma, mint Ti színjátszó csoport vezetője először is a szavak jótékony hatásáról beszél, amikor a szakkör megalakulásának körülményeiről kérdezem. – A 21. században nagyon sokat lehet hallani arról, hogy hogyan lehet bántani a szavakkal. Pedig a kimondott szavakkal nagyszerű dolgokat, örömöt, sikert lehet létrehozni. A színjátszó szakkör neve is egy szójáték révén jött létre a férjem nyelvteremtő fantáziájának segítségével. Lázár Ervin „A négyszögletű kerekerdő” című meséjének az egyik szereplője, Maminti, a zöld kicsi tündér az ötletgazda.
A színjátszó szakkör idén jubilál, 2006-ban alakult, és bölcsője Nyáriné Nagy Angéla akkori osztályában ringott. Jelenleg is az ő tanítványaira épül a csoport, de előfordult már, hogy más osztályokból is jöttek diákok. A tanárnő hangsúlyozza, sohasem válogatja a gyerekeket a szakkörbe, bárki részt vehet ebben a tevékenységben, aki kedvet érez hozzá. Hetente egyszer próbálnak az iskolában.
Nyáriné Nagy Angéla tíz évvel ezelőtt alapította a színjátszó csoportot, és azóta is töretlen lelkesedéssel vezeti
– Pedagógusként az jelent számomra igazi sikert, hogy középiskolás tanulók is visszajárnak a csoporthoz, segítenek a hangosításban, a koreográfiában. Azok a gyerekek pedig, akik valamilyen formában részt vettek a csoportban, úgy gondolom, hogy sokkal bátrabbak, jobb a kifejezőképességük, leleményesebbek, és talán a társas kapcsolataik is jobban alakulnak.
Maminti – Ma, mint Ti – Karinthy…
A csoportvezető számára minden előadás kedves volt az elmúlt tíz évből, hiszen mint mondja, gyerekek kapcsolódtak hozzá. Ha mégis ki kellene emelnie valamit, akkor az Karinthy Frigyes „Az emberke tragédiája” című paródiájának színre vitele lenne. – Nagy sikert hozott, és biztatást a továbbiakra, hogy érdemes csinálni. De ugyanígy említhetném a „Brahms és a macskák” című előadást. Visszanyúltunk egyszer egy 250 éves darabhoz is, amely a zsűrit is meglepte, hiszen nehéz volt a szövegezése, de a gyerekek nagyon jól megoldották. Tavaly a Petőfi Színház is felkért minket, hét középiskola mellett kaptunk teret, gyerekverseket kellett feldolgozni. Átalakítottuk, kicsit kifiguráztuk a mai magyar társadalomnak megfelelően. A „Csőr-döngölő” című előadás forgatókönyvének megírásában Gecsei Judit és a férjem, Nyári Zoltán segített nagyon sokat.
Az ezüstminősítést szerző csoport teljes létszámmal és a reklámokat sugárzó „fekete dobozzal”
A következő tíz év első kedves emléke talán majd a most áprilisban lezajlott XXV. Weöres Sándor Országos Gyermekszínjátszó Találkozó lesz, melyen – annak megyei rendezvényén, Pétfürdőn – ezüstminősítést szerzett a csoport „A reklámokból sosem elég!?” című előadással. Azért is figyelemreméltó eredmény ez, mert egyrészt művészeti iskolákkal versenyeztek, másrészt pedig nem tervezték be a színjátszó-találkozót, a karácsonyi darab ugyanis sok idejüket elvette. A szervezők azonban hiányolták a zirciek nevét a jelentkezési lapról, így végül mégis az indulás mellett döntöttek.
És hogy milyen jól tették, arról az elismerő oklevél árulkodik legjobban. – Olyan témát választottunk, amely az egész életünket behálózza, hiszen a reklámokkal szinte mindenhol találkozhatunk. Megpróbáltuk ezt a darabot is egy kicsit humorosra fogni, célunk az volt, hogy görbe tükröt állítsunk. Egy olyan családot mutattunk be, akiknek a hétköznapjait szinte csak a reklámok töltik ki – meséli Nyáriné Nagy Angéla, aki nemcsak felkészítette a gyerekeket, hanem a darabot is rendezte.
Jelenet az előadásból (A Pétfürdői Közösségi Televízió felvétele alapján.) Jobbról az elismerő oklevél
A csoportvezető kiemeli tanítványai áldozatvállalását, határtalan lelkesedését, hiszen a színjátszás mellett sok minden mással is foglalkoznak. Már azt is szép eredményként értékelte volna, ha csak egy egyszerű dicséretben részesülnek a színjátszó-találkozón. Tervben van, hogy a közeljövőben Zircen is bemutatják a sikeresen debütáló előadást, és már egy nagyobb lélegzetvételű darabon is dolgoznak.
Különböző elfoglaltságok miatt nem mindenkit tudunk mikrofonvégre kapni a színjátszó csoport tagjai közül, de a főbb szereplőket azért sikerül megszólaltatnunk. Az osztályterem most a reklám helye, amelyet Kaufmann Adél testesített meg. A 14 éves diáklány színésznő szeretne lenni, ez a darab azonban kezdetben nem tetszett neki, ennek ellenére nagyon jól megoldotta reklámozó szerepét.
„A reklámok eltorzítják az igazi értékeinket!” – hangzott el az előadás felkonferálásában
És most lássuk azokat, akik nézték Adélt, azaz a reklámot a színpadon… Bíró Marcell (12) alakította az apát a négytagú családban. Azt mondja, nem volt nehéz dolga, hiszen otthonról el tudta kicsit lesni a családfői szerepet. Bevallja azonban töredelmesen, nem tudott példát mutatni a családnak, hiszen egész végig a reklámokat nézte. Szerencsére azonban mindezt csak el kellett játszani, láthatóan a jókedélyű ifjú úr sincs oda túlzottan a „kereskedelmi szünetekért”. A színjátszásért viszont annál inkább, örülne, ha „sűrűbben lenne dráma”, nem csak hetente egyszer próbálnának.
Feleségével jól kijöhetnek, hiszen mint megtudjuk, ő is nézi a darabban a reklámokat. De ennyivel el is intézi az előadás témáját a 13 éves Biber Cintia, inkább arról beszél, hogy számára nagyon fontos a színjátszó csoport, szeret idejárni. Eddig szinte mindig anyukás szerepeket alakított a színpadon.A család, akiknek a reklámokból sosem elég… (Fotó: SKB)
„Egy teljesen új világ jön létre a színpadon.”
– Nagyon jó érzés, amikor ott állsz a színpadon. Egy teljesen új világ jön létre, hiszen mindenki téged néz – meséli élményeit a „reklámfamília” egyik gyermeke, a 12 esztendős Heblinger Zsolt. Színpadi nővére, Varga Noémi (13) a színjátszáshoz szükséges adottságokról beszél, a lámpaláznak például nincs helye a színpadon, a bátorságnak, a szép beszédtechnikának annál inkább.
A diákok nemcsak eljátszották a darabot, hanem ötleteiket is belevitték, volt olyan rész, amit kicsit humorosabbra írtak át, és sikerült is megnevettetniük a közönséget. A bemondó Szücs Barbara volt, aki a kérésünkre most is ad egy rövid tartalmi ismertetőt az előadásból. A szépkiejtési versenyeken kiemelkedően szereplő Moór Bence a hangját kölcsönözte a darabhoz. A nyolcadik osztályos fiú érdeklődésünkre elmondja, nem igazán szereti a reflektorfényt, ezért nem játszik a csoportban.
Végül a színjátszó csoport két legifjabb tagját is megismerhetjük. Dávid Boglárka és Dávid Andrea hét esztendősek. Az óvodás ikerpár ebben az előadásban nem szerepelt, a Petőfi Színházban sikeresen bemutatott „Csőr-döngölő” című darabban viszont Bóbitaként tűntek fel mind a ketten.
A tündérek – akár a mesevilágban – jelen vannak a zirci színjátszó csoport életében is. Gondoljunk csak a névadóra, vagy a két kislányra, akiket szintén lehet a tündéri jelzővel illetni. Az ikrek ősszel kezdik az iskolát, és szeretnének továbbra is a színjátszó szakkörbe járni. A kerek tíz éves múlt után tehát úgy tűnik, jövője is van az iskolai színjátszásnak. Bóbita, Bóbita játszik…
Riport: Kelemen Gábor
Közreműködött: Wittmann Csaba (Stúdió KB)
www.zirc.hu