A Szín-Vonal Alapfokú Művészeti Iskola tanulóinak válogatott alkotásaiból nyílt kiállítás a Zirci Reguly Antal Német Nemzetiségi Nyelvoktató Általános Iskola Köztársaság utcai épületében.
Nemcsak nagyon sok szép színes alkotás töltötte be a teret, hanem széleskörű érdeklődés is kísérte a művészeti iskola elmúlt négy évének színes világát. A növendékeket és a vendégeket Gurobi Bernadett, a Szín-Vonal Alapfokú Művészeti Iskola zirci telephelyének vezetője köszöntötte, a kiállítást pedig Szeifert György, a III. Béla Gimnázium, Művészeti Szakközépiskola és AMI igazgató-helyettese, művészeti vezetője nyitotta meg, négy idézetre fűzve fel a gondolatait.
Az első Gárdonyi Gézától származott, aki szerint „a műalkotás egy szép rezgésnek a megörökítése, egy lelki mámor feledhetetlenné tevése”. Hozzátette: az alapfokú művészeti oktatás célja nem művészek képzése, ezért műalkotások ritkán születnek. Ennek ellenére mégis öröm látni azokat a munkákat, amelyek egy év lezárásakor, mintegy válogatott merítésként a nézők szeme elé tárulnak. A művésztanár fontosnak tartja annak a lelki mámornak a megélését, amit az író megfogalmazott, és mint elmondta, a gyerekek alkotásaiban tetten is érhető ennek a lenyomata. A művészeti oktatás egyik legfontosabb céljának nevezte, hogy a növendékek sokáig megőrizzék ezt a képességüket.
Szeifert György gondolatait hallgatják a gyerekek, mellette Gurobi Bernadett művészeti vezető
A második idézettel a tehetség és a zsenialitás kérdését firtatta. „A tehetséges és csodagyerek főleg támogató családi légkörből jön, a zseni ellenben sokkal nehezebb körülmények között nevelkedik.” – tolmácsolta a jelenlévők felé. Némi cáfolatként ehhez Picasso példáját hozta fel, aki zseni volt, de élvezte a család támogatását a művészi pályájához. – Nagyon fontos, hogy megtaláljuk azokat a területeket, pályákat, ahol a tehetségek kibontakozhatnak. Ha hozzáértő kezekbe kerülnek, akkor pedig bizonyára nem kallódnak el – mondta a művésztanár.
Hangsúlyozta, nem szabad megfeledkezni azokról sem, akik nem feltétlenül rendelkeznek istenáldotta tehetséggel, és nagyon sok munkával igyekeznek ezeket a hátrányokat ledolgozni. Ehhez a gondolatsorhoz egy ókori görög filozófust, Démokritoszt hívta segítségül, aki úgy fogalmazott: „Többen lesznek kiválóvá gyakorlás, mint pusztán természetes tehetség folytán.” Szeifert György elmondta, nem kell feltétlenül zseninek lenni ahhoz, hogy részesedjünk abból a bizonyos lelki mámorból. Elég, hogyha kitartóan és szorgalmasan műveljük a képzőművészet valamelyik ágát.
„A művészet mágiaként kezdte, és úgy is végzi. Nem arra való, hogy az élet továbbmenjen, hanem hogy megálljon.” – szólt a művésztanár negyedik idézete, s végül őt idézzük: „Álljunk meg mi is e rezgések között, és éljük át a lelki mámor pillanatait, amelyeket Gurobi Bernadett tanítványai örökítettek meg számunkra!”
A gyerekek büszkén nézték, fotózták saját alkotásaikat, portréik is kikerültek a falra
Az iskola emeleti aulájában nyíló tárlat egy hónapig várja az érdeklődőket.
Kelemen Gábor