A képviselő-testület a 60/2015.(III.26.) határozatával fogadta el a 2002-ben készített városi stratégiai
program felülvizsgálatát, új stratégiai fejlesztési dokumentum
kidolgozását 3 millió (+ ÁFA) összegért. A megbízott intézet közel egy éves munkával készítette el a megvitatásra közzé tett dokumentumokat (a fenti cikkben kissé felületesen megadott elérhetőségük: www.zirc.hu/onkormanyzat/telepulesfejlesztes.html, itt az első két sorban szereplő linkeken tölthetők le).
Az első sorban letölthető "Zirc város stratégiai programja
stratégia-javaslat
(Munkaközi anyag)" 30 oldalas. A második sorban letölthető "Zirc város stratégiai programja
felmérő fejezet
(Munkaközi anyag)" 186 oldalas.
Megint csak tisztelettel kérdezem: komolyan gondolja-e bárki is, hogy szakértők sok hónapos munkájával összeállított dokumentumokról a leginkább érintettek (vagyis a helyi közösség) nem egészen két hét alatt képes átgondolt véleményt alkotni? Ha csak arra gondolunk, hogy ha egy civil szervezet meghirdeti a tagjai körében, akkor a tagok átolvassák, összejönnek egy-két alkalommal, vitatkoznak, készítenek egy vélemény-tervezetet, azt néhányszor megint pontosítják, ez minimum heteket vesz igénybe. Amire a helyi közvélemény tizenkét nap időt kapott.
A kormány által elrendelt, európai uniós pénzből fizetett "Zirc város integrált településfejlesztési stratégiája" készítéséhez tavaly 25 állami szervezet, intézmény, hatóság, vagy önkormányzat fűzött (vagy fűzhetett volna) (részben hivatali kötelezettségként) véleményt. Találgassunk, hány zirci szervezet, magánszemély fűzött hozzá véleményt: 3 (három). A nagyszabású beharangozás (zirc.blog.hu/2015/02/25/milyen_legyen_zirc_varos_jovoje), látványos projektindítás (zirc.blog.hu/2015/03/18/egyutt_megtervezni_egy_szeretheto_otthont) ellenére. (Újabb zárójel: a projektet lebonyolító KD-ITS Konzorciumhoz közel álló, megbízható forrás szerint ilyen éles, városon belüli ellentétek, szembenállás, mint Zircen, máshol nemigen tapasztalhatók).
A Zircinfo-n megjelent felhívást én komolyan veszem, és kezdeményeztem a civil szervezetnél, amelynek tagja vagyok, hogy alakítsuk ki a közös véleményünket a dokumentumokról. Ezt azonban nem lehet két hét alatt lebonyolítani. Ha az tanulmányokat megrendelő önkormányzatnak azért fontos ez a szoros (ám életszerűtlen) határidő, hogy fizetni lehessen a vállalkozónak, akkor fizessen előleget. Ha azonban tényleg kíváncsi a helyi közösség véleményére, akkor szólítson meg konkrétan helyi civil szervezeteket, kezdeményezzen fórumokat, piknikeket, hagyjon időt, hogy érlelődjenek az álláspontok.
Koós Gábor