Gyertyapár ég egy szív alakú tortán, azt jelképezi, mióta hallhatunk tücsökmuzsikát városunkban. A második születésnapját ünneplő Zirci Tücsökzenekar volt a Kölyökidő vendége.
Nem akarjuk megzavarni a próbát, ezért a megbeszélt időpont ellenére is csak halkan nyitunk a terembe. A zeneszám véget ér, és most a hegedűk elnémulnak egy kicsit. Helyettük a zenekar vezetője, Tarcsay Beáta, a III. Béla Gimnázium, Művészeti Szakközépiskola és Alapfokú Művészeti Iskola hegedűtanára szólal meg, akit először is arról kérdezünk, hogyan alakult meg a muzsikus csapat.
– Láttam egy filmet, amelynek az a címe, hogy „A szív dallamai”. A filmben egy hegedűtanárnő azt a felfogást vallotta, hogy minden gyermeket meg lehet tanítani hegedülni, ezért alapított egy hegedűkórust. A kórusban kicsik és nagyok együtt zenéltek. Arra gondoltam, hogy ezt nekem is meg kellene valósítanom – meséli az előzményeket az alapító pedagógus.
Bár a „mozivászonról” jött az ötlet, Tarcsay Beáta mégis valami újat alkotott. Tanulmányai során ugyanis azt tapasztalta, hogy csak azok játszhatnak zenekarban, akik már több éve hegedültek, a Zirci Tücsökzenekarban viszont vannak abszolút kezdő gyerekek. Azt vallja ugyanis, hogy ezen a hangszeren megtanulni közösségben jelent igazán nagy élményt, komolyabb darabokat tanulhatnak a kisebbek, és együtt játszhatnak a nagyobbakkal. Ugyanakkor a nagyobbaknak is fontos ez, hiszen egyrészt példát mutatnak, másrészt megtanulnak alkalmazkodni.
Az indulásnál voltak óvodáskorúak is, akik azóta megnőttek, így jelenleg első osztályos a legfiatalabb „tücsök”, de a vezető úgy véli, lesz majd megint ovis a zenekarban. A legöregebb „tücsök” pedig már egyetemista, visszatérő játékosa a csapatnak, illetve nemrégiben csatlakozott egy anyuka is az ifjú muzsikusokhoz, tehát egyre szélesebb korosztályt érint meg az együttzenélés öröme.
Nem egyszerű művészi mutatvány a különböző szólamokat megtanulni, és egyszerre eljátszani, Tarcsay Beáta hangsúlyozza is, hogy nagyon fontos az egymással szemben tanúsított türelem. Hetente egyszer próbálnak másfél órában, de a gyerekek ezen kívül még külön hegedűórákon is részt vesznek. Mivel kevés, erre a felállásra szabott zeneszám van, a darabokat az együttes vezetője hangszereli meg. Öt művet tanultak meg eddig, melyek közül többet elő is adtak különböző helyeken. A városi rendezvények mellett a tücsökmuzsika már Zirc határain kívül is hallatszik, karácsonykor például megható előadással köszöntötték a bakonyoszlopi nevelőintézet lakóit, májusban pedig harmadik alkalommal vesznek részt a veszprémi Gizella Napok keretében megrendezésre kerülő „Action Art” rendezvényen. A tavalyi sikeres fellépés után a második Bakonyi Vágtára is felkérték a csapatot.
Megnyugvás, kikapcsolódás, összetartó erő, öröm, hobbi, barátságok – ezeket a fogalmakat társítják az egységesen zöld felsőt viselő kicsi gyerekek, amikor arról kérdezzük őket, mit jelent számukra a zene, és milyen érzés a közösség tagjának lenni. Van, akit a tanulásban, van, akit a sportban is segít a hegedű. – Olyan ez, mint egy nagy család – mondja Béres Balázs, aki testvérével együtt zenél a csapatban. A szintén testvérével együtt játszó Pálosfalvi Zsófia a közösség összetartó erejéről beszél, ami akkor is megmutatkozik, ha éppen nem úgy sikerül valami, ahogy szerették volna. Elmondják egymásnak a problémákat, és így könnyebben meg tudják érteni, hogy mi az, amin változtatni kellene.
Adler Anna még csak tizenkét éves, de már hét éve hegedül. Emlékszik, óvodás volt, amikor Mozartot hallgatott otthon a család, és érdeklődött édesanyjától, hogy milyen hangszer szól a zeneműben. Így ismerkedett meg a hegedűvel, majd látogatni kezdte Bea néni óráit. Nagyon szeret a Zirci Tücsökzenekarban zenélni, azt mondja, sok barátra lelt ebben a közösségben.
Csillogó szemekkel meséltek a gyerekek a zene, illetve az együttzenélés jelentette élményről
Balról: Adler Anna, Ábrahám Gábor, Szakács Zille (Fotók: SKB)
Bácsi Kristóf szintén nem kezdőként lépett a csapatba. A hetedik osztályos fiú az idősebb korosztályt képviseli, és azt mondja, sokkal szebben szól a hegedű a kisebbekkel együtt, ők adják az alapot. Kirepül lassan a fészekből, de szeretne a továbbtanulást követően is visszatérni a zenekarba.
Úgy, ahogy azt Tóth Réka is teszi. A Győrben tanuló, tanítónak készülő lány elmeséli, hogy nagyon sok új emberre, barátokra lelt a zene által, sőt a szerelmet is ennek köszönhetően találta meg. Párja zongorázik, így gyakran előfordul, hogy duettet alkotva lépnek fel, vagy otthon zenélnek együtt.
A riportokat követően a zenekar előad néhány zeneszámot – közöttük az évszakhoz illően Vivaldi Tavaszát – majd következhet az ünneplés, hiszen második életévét töltötte be a Zirci Tücsökzenekar. A születésnapi tortát a zenekar vezetője hozza be a gyerekek nagy örömére és boldogságára. Elsötétül a próbaterem, csak két kicsi gyertya ég, megvilágítva az asztalon pihenő hegedűt és a vonóját.
Elhangzik hegedűn a „Happy Birthday To You!”, majd a „tücskök” a torta köré gyűlnek, s elfújják a gyertyákat. A házi készítésű édesség azt bizonyítja, hogy a hegedűtanárnő nemcsak a kottából, hanem a receptekből is igen jól olvas. Stábunk átnyújt egy emléklapot az ünnepi alkalomból, majd a gyerekek lepik meg vezetőjüket egy névjegyükkel ellátott képeslappal, megköszönve eddigi munkáját.
Videó: Wittmann Csaba (SKB)
Riport: Kelemen Gábor