...pedig csak egy vállalkozó szellemű társaság kellene, amely beszerzi az engedélyeket, és felfesti a jelzéseket.
1. Dudar, Valler István kútja
"A dudari erdőtömb közepén található a Valler István kútja forrás. ... Ezt a forrást a múlt század közepén újította fel Valler István helyi erdész. Vízhozama mára már elapadt, csak különösen csapadékos években tapasztalható vízfolyás. VERGA - Honvédelmi Minisztérium"
A február elejei látogatásunkkor szépen csordogált a kút, igaz, ez egy igazán csapadékos tél:
Ahogy látszik is, a forrás mellett meg is lehet pihenni. De ha többen vagyunk, és több helyet szeretnénk, akkor ballagjunk fel néhány száz métert az út mellett, és ott találunk egy pihenőhelyet, amelyet semmilyen térkép nem jelöl, és első pillantásra az sem igazán érthető, milyen megfontolásból létesítették. A tájékoztató tábla ugyanis üresen pillant ránk.
A VERGA honlapján ezt találtuk a forrásról: http://www.vergakozjo.hu/Projektek/Budoskut-Vadalmasi-ret-Valler-Istvan-kutja. A geoládások honlapján a forrás adatai: http://www.geocaching.hu/poi.geo?id=102729
Kiváló fél napos kirándulóprogram
Ahogy a címben is jeleztük, a Valler István kútjához nem vezet jelzett turistaút, mégis könnyen odatalálunk. Szálljunk le a buszról Dudaron a vásártér megállóban, ballagjunk le az orvosi rendelőig, majd forduljunk balra a Telekitó utcába. Ez rövidesen elágazik, mi a jobbra menő ágon haladunk tovább, amelyen kényelmes, murvás út vezet. FIGYELEM! Autóval is be lehet menni, de ehhez engedélyt kell kérni az erdészettől (erre tábla is figyelmeztet).
Az oda vezető út szűk 3 kilométer:
Programjavaslat
Gyalogosoknak turistatérkép és némi terepi tapasztalat mindenképpen javasolt (ha csak nem akarnak ugyanazon az úton visszatérni Dudarra).
Dudarról az előző pontban leírtak szerint induljunk el. Ha figyelmesen haladunk, nagyon szép, igazi bakonyi szurdokvölgyet látunk jobb kéz felől.
A Valler István kútja forrásnál elköltött tízóraink után folytassuk az utat a murvásból lassan erdei úttá váló, jól követhető úton (ennek az útnak a korábbi jelentőségét a még megmaradt kilométerkő és a beton terelőkorlátok igazolják). Az Égett cseres megkerülése - és enyhe emelkedő után - meredeken ereszkedünk le az Ördög-árok aljába, ahol meglátjuk a piros sáv és püspöklila Mária út jelzéseket. Keressünk egy alkalmas átjárót a vízen, majd induljunk tovább Csesznek felé a piros sáv-püspöklila Mária út jelzéseken. Néhány száz méter után találkozunk a szembe jövő zöld Mária út jelzéssel (ez az Ördög-árkot kikerülő Mária út jelzés). Na, itt kell(ene) északra (jobbra) fordulni Bakonyoszlop felé, ha nem látnánk egy olyan táblát, amely megtiltja az áthaladást a bányaterületen. Ezt azonban senki nem veszi komolyan, a szalagok le vannak szaggatva, kényelmes ösvényen érjük el a bányaterület másik határát, ahonnan már mezei úton haladunk Bakonyoszlop felé, remek kilátással a cseszneki várra.
A Valler István kútjától szűk négy kilométeren egy óra alatt kényelmesen beérünk Bakonyoszlopra. A gyalogos túrázók számítsanak arra, hogy Bakonyoszlopról a hét végén csak a déli órákban tudnak busszal tovább utazni.
Azért három szomorú kép: így néz ki ma Békefi Antal szülőháza. Nem kellene Zircnek is részt vállalnia a helyreállításban, ha már olyan büszkék vagyunk egykori szülöttére?
2. Olaszfalu, Vadalmási vadászház
Nem is gondolnánk, ez a kiváló pihenő és piknikező hely csak Eplény felől közelíthető meg hétköznapi járművekkel. Túratársaink fedezték fel, és mivel nem szerepel semmilyen térképen, rákérdeztünk a Vergá-nál. Igen gyors és előzékeny választ kaptunk a Verga magas beosztású vezetőjétől, hogy a ház alapvetően vadászati célokat szolgál, és a ház környéki pihenőt – tűzrakó, padok, asztalok – természetesen az arra járó turisták bármikor használhatják.
Így érkeztünk oda:

És ilyen szép hely:
Programjavaslat
A vadászház autóval kényelmesen elérhető aszfaltos, majd murvás úton a Malom-völgyön keresztül. Azonban itt is FIGYELEM, mert a sípályák után sorompó van. Tehát csak az erdészet engedélyével lehet behajtani.
A gyalogos túrázók Eplénytől a Közép-dunántúli Piros (KDP) túraútvonalon, vagy egyszerűen a 82-es útról az Eplény előtt a sípálya felé vezető aszfaltos úton érkezhetnek, és a sípálya aljától követhetik piros sáv jelzéseket addig, amíg azok a régi bányavasút hídpillérénél el nem térnek élesen jobbra Alsópere felé. Itt ne a turistajelzést kövessék, hanem folytassák az utat a murvás úton egyenesen, és nem egészen fél kilométer után elérnek a vadászházhoz.
Az eplényi buszmegállótól a Malom-völgyön keresztül 5 és fél kilométer után érjük el a vadászházat.
Egy kissé nagyobb kihívást jelentő program, ha a Vadalmási vadászház után tovább megyünk Olaszfalu felé. A Mészmán tető és a Som hegy között elhaladva leérünk a Malom-völgybe (amellyel korábban sípályák alján találkoztunk), majd a Kőkapu mentén felkapaszkodunk az Eperjes tanösvényre, ahonnan besétálunk Olaszfaluba. Itt buszra szállhatunk.
Ha Zircig túrázunk, akkor az olaszfalusi bekötőúton leballagunk a Cuha-hídig. A Cuha bal partjának töltésén megyünk a vasúti hídig, ahol a patak átmegy a vasúti töltés alatt, ott balra fordulva a köves úton jutunk ki a Kossuth utca végébe. Ezen az útvonalon a Vadalmási vadászháztól a Rákóczi térig 8 és fél kilométert kell megtennünk.
Koós Gábor