Öröm, Játék, Szeretet, Harmónia, Egység, Bizalom. Ezeket a fogalmakat lehet társítani a babaúszás mellé, amely Zircen is elérhető a Tanuszodában.
Mert van, amit nem lehet elég korán elkezdeni. Ilyen a babaúszás, amely már négy hónapos kortól ajánlott, a kisbabák többsége ugyanis otthon érzi magát a simogatóan langyos vízben. Ez szinte természetes nekik, hiszen az anyaméhben hasonló közegben mozoghattak.
A babaúszás egy vidám családi program, ahol a szülők játékos feladatokkal segítik a babák vízben való mozgását. – A foglalkozásainkon nagy hangsúlyt fektetünk a vízhez szoktatásra, a szülő-gyermek közötti kapcsolat elmélyítésére, a vízben való mozgásfejlesztésre. Célunk, hogy a gyerekek élvezzék a vízben töltött idő minden percét és a későbbiekben biztos alapokkal kezdhessék el az úszásnemek tanulását – tudjuk meg a foglalkozás vezetőitől.
A babaúszás egy vidám családi program, ahol a szülők játékos feladatokkal segítik a babák vízben való mozgását
A babaúszás alapja a búvárreflex, ami azt jelenti, hogy merülés közben, amint a baba arcát víz éri, a reflex hatására lezáródnak a légutak. A víz alatt megfigyelhető, hogy mozgásreflexüknek köszönhetően kezükkel és lábukkal egyaránt úgymond „úszó” mozdulatokat végeznek.
Búvárkodok, ismerkedek a víz alatti világgal!
Török Petra és Törökné Szarka Csilla babaúszás-oktatók megismertetik velünk a foglalkozások menetét is. – Az első alkalommal a szülők megtanulják a biztonságos fogásokat, tartásokat, emellett a babák fejére, arcára finoman csurgatjuk a vizet, hogy szokják. Majd csak ezután kezdjük fokozatosan a merülési gyakorlatokat végezni. S ami nagyon fontos: minden gyakorlatot felszólítással kezdünk. A gyermek ezáltal összekapcsolja a hangot a cselekvéssel, s nem éri váratlanul a merülés. Lassan kialakul a „vízbiztonsága”, és körülbelül két-három hónap elteltével már ismeri a jelszavakat, s nem fél lebukni a víz alá. A foglalkozás során rengeteg játékos feladatot végzünk párokban, csoportosan vagy egyénileg.
Remekül érezzük magunkat ezen a kis „hajókiránduláson”!
Az oktatók segítségével végül összeszedtük a foglalkozással kapcsolatos legfontosabb infókat.
Mire jó a babaúszás?
- jótékony hatással van az idegrendszerre, a logikai készségre, a mozgáskoordinációra, a beszédkészség fejlődésére
- megerősödik az immunrendszer
- elmélyíti a szülő-gyermek közötti kapcsolatot
- a vérkeringés felgyorsul, javul a vér oxigénellátása
- nő a tüdő kapacitása, fejlődik a légző rendszer
- erősödnek az izmok és a csontozat
- nyugodtabbá, kiegyensúlyozottabbá válik a baba
- nő az étvágya és jobban alszik
- testük megtanul alkalmazkodni a hőmérsékletváltozáshoz
Mit vigyünk magunkkal?
- szülőknek: papucs, törölköző, fürdőruha, úszósapka
- babáknak: úszópelenka (2db), törölköző, enni-innivaló (úszás után éhes lesz a baba)
További tudnivalók…
- A foglalkozás ideje alatt a medence kizárólag a babaúszás számára van fenntartva!
- FOLYAMATOS A CSATLAKOZÁSI LEHETŐSÉG!
- Vízhőfok: 31°C
A programmal kapcsolatos további információk, elérhetőségek megtalálhatók a MOZGÓ VILÁG adatbázisban.
A „Mozgó Világ” következő számában is maradunk a víznél, de már egy kicsit más vizekre evezünk: bemutatkozik a Zirci Sporthorgász Egyesület.
Kelemen Gábor