Az Újévi Sporthíradó vendége a Veszprémi Kézilabda Alapítvány
Régi-új sportág ütötte fel a fejét városunkban az év elején: beindultak a kézilabda-edzések kisgyermekek számára. Juhász Lászlót, az utánpótlás-nevelési programot koordináló Veszprémi Kézilabda Alapítvány elnökét kérdeztük zirci céljaikról, terveikről.
Mérkőzés lesz délután a Veszprém Arénában, ezért velünk egyidőben egy kereskedelmi televíziós sportcsatorna stábja is megérkezik a parkolóba. A klubszoba, ahol az alapítványi vezető fogad minket, telis tele trófeákkal, valamennyi a veszprémi kézilabdacsapaté. A legrégebbi egy 1951-es serleg, de egy kis keresgélés után ráakadunk az EHF-kupagyőztesek Európa-kupájára is.
Juhász Lászlót először is zirci kötődéséről kérdezzük, hiszen 1976 és 1978 között a Reguly Antal Általános Iskolában tanított. – A régmúlt ugyan, de nagyon szívesen és örömmel emlékszem vissza azokra az évekre, amiket Zircen töltöttem. Nagyon segítőkész, tettre kész, tehetséges gyerekekkel találkoztam, és azt hiszem, jó kapcsolatot sikerült kialakítanom a szülőkkel is. Azt gondolom, ha valaki még emlékszik rám, jó szívvel őriz meg az emlékezetében.
Juhász László, a Veszprémi Kézilabda Alapítvány elnöke
– Az alapítványt 1991-ben alakították kézilabdát szerető emberek, de sokáig nem igazán működött. Aztán 2011-ben közhasznúvá formáltuk át, hogy jogot szerezhessünk a kormány által beindított TAO-s pályázatokon történő részvételre. Az MKB Veszprém KC pedig felkért minket, hogy az utánpótlását az alapítványon belül működtethesse. Közös ötletünk volt ifj. Kiss Szilárddal, hogy a szakmákból egyre inkább kiüresedő tetőfedő iskolát kézilabda-centrummá alakítsuk át. A nemzetközi kézilabda-akadémiával együttműködve elkezdtük kiválogatni a tehetségeket negyedik osztályig. Az ő edzéseiket, ellátásukat, versenyeztetésüket bonyolítjuk immár ötödik éve.
Alapvető céljuk, hogy a gyerekek jól érezzék magukat a foglalkozásokon, játszanak egy jót, versenyezzenek is egy kicsit. Fontosnak tartják továbbá, hogy a felnövekvő generáció megfelelő szakmai alapot kapjon, nem utolsósorban egészes életmódot éljen, ami garantált a sport által.
Az alapítvány fontosnak tartja, hogy a gyerekek jól érezzék magukat az edzéseken
Veszprémben négy helyen foglalkoznak utánpótlás-neveléssel, kapcsolatban állnak alsóörsi, tapolcai iskolával, és most városunkban is megkezdték a munkájukat két testnevelő szakmai vezetésével. Nem szerették volna, ha a nagy kézilabdás hagyományokkal rendelkező Zirc kimarad. Sőt az alapítványi elnök szerint tartós együttműködésre lehet számítani, az áprilisban benyújtandó pályázatukba szeretnék beleilleszteni a zirci elképzeléseket is, így például a szabványméretű tornaterem kérdését.
A legifjabb korosztállyal kezdik, és lépésről lépésre szeretnének építkezni. Nem vetik el a felnőtt csapat újraalakításának lehetőségét sem. Az ügyesebbek, tehetségesebbek pedig szóba jöhetnek a veszprémi csapat keretében is, így válik élővé a kapcsolat – mondta el érdeklődésünkre Juhász László.
Kelemen Gábor