A Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézet a hét elején tette közzé Fejlődő és leszakadó járások - 2012-2014 című kutatását. Az intézet az általa kialakított Járási Fejlettségi Mutató (JFM) legfrissebb értékei alapján ad képet a 175 magyar járás fejlettségi különbségeiről és arról, hogy milyen változások következtek be ebben az utóbbi két év során.
Zircen tavaly zajlott le a járási székhelyekre kötelezően előírt Integrált Településfejlesztési Stratégia (ITS) kidolgozása, és elkezdődött a 2002-ben elfogadott Zirc város Stratégiai Programjának felülvizsgálata és aktualizálása. A járási székhely jövőképe, fejlesztési tervei nem függetleníthetők a környező településektől, ezeket együttműködésben kell kialakítani, hiszen a kisebb települések aligha alkotnak ilyen részletességű koncepciókat, és a székhely és többi település kölcsönösen függenek egymástól.
A kutatási jelentés két dokumentumból áll (mindkettő letölthető a fenti linken). Az Elemzés tartalmaz egy rövid szöveges összefoglalót és felsorolja a számításokhoz felhasznált 25 elemi mutatót. Az Adatbázis egy Excel-táblasorozat, amelyben a JFM meghatározásához felhasznált részszámításokat találjuk. Az Adatbázisból tetszés szerint készíthetünk saját elemzéseket.
1. A Zirci járás az országos és megyei rangsorban a 2014-re vonatkozó számítás szerint
Az alábbi táblázatban összeállítottuk, hogy a Járási Fejlettségi Mutató (JFM) 2014. évi számításához felhasznált statisztikai mutatókban hol helyezkedik el a Zirci járás az országos és a megyei listán.
A számok tehát rangsort jelentenek: 1 = a legjobb adat, első helyezés; 175 = a legrosszabb adat (országos lista), ill. 10 = legrosszabb adat (Veszprém megyei lista), utolsó helyezés. Az egyes mutatók mögötti évszám azt jelenti, hogy a JFM számításánál arra az évre vonatkozó statisztikai adatok voltak a legfrissebbek.
Az országos rangsorban kifejezetten jók vagyunk pl. a vendégéjszakák számában (30. hely), a kábeltévé-előfizetésekben (39. hely), a szennyvízcsatornázottságban (21. hely), az álláskeresők arányában és a szociális segélyekben részesítettek számában. Nem jól állunk viszont a vállalkozások, a kiskereskedelmi boltok számában (131., 149. hely), a szolgáltatásban foglalkoztatottak arányában (136. hely). A megyei rangsorban a tíz járás közül a 25 szempont közül 12 szerint az első öt hely valamelyikén vagyunk. Kedvezőtlen adat, hogy az internet-előfizetésekben hátul kullogunk, és a vándorlási különbözetünk negatív (8. hely). A két legrosszabbnak tűnő adat (helyi adók, távbeszélő fővonalak) csak értelmezés kérdése: a legkevesebb helyi adó önkormányzati bevétel szempontjából kedvezőtlen, az adófizetők szempontjából viszont kicsit sem az. A telefon-fővonalak alacsony számát ellensúlyozhatják pl. a mobiltelefonok.
2. A Járási Fejlettségi Mutató (JFM) változása 2012 és 2014 között a Zirci járásban
A kutatás eredeti célja a JFM változásának kimutatása az egyes járások esetében.
A kutatók a figyelembe vett 25 elemi statisztikai mutatóból mindkét vizsgálati időpontra meghatározták a JFM-t (a módszertan a kutatási jelentésben elolvasható). A 25 adatból képzett JFM értéke 1 és 5 közé esik. A 2014. évi JFM legalacsonyabb értéke a Kunhegyesi járásra jött ki (1,64), legmagasabb értéke a Győri járásra (4,48).
Idézet a jelentésből:
"A legfejlettebb járások a Budapesti kerületeken és a főváros agglomerációján kívül szinte kizárólag Nyugat-és Közép-Dunántúliak (a győri, mosonmagyaróvári, tatai veszprémi járás) ezeken kívül, csak az egri és a szegedi járás kerül be a legfejlettebb 20 magyarországi járás közé. A legfejletlenebb járások között többnyire észak-magyarországi és észak-alföldi járásokat találhatók.
2012 és 2014 között inkább a fejlettségi különbségek növekedéséről beszélhetünk. A legfejletlenebb 20 járás közül jelentős felzárkózás csak három járás esetében figyelhető meg."
A Zirci járás Járási Fejlettségi Mutatója 2012-ben 3,28, 2014-ben 3,36 volt, azaz két év alatt 0,08 értékkel növekedett. Ez 2012-ben országosan a 67. helyezéshez, 2014-ben a 62-65. helyhez volt elegendő. Ez valamivel az országos rangsor első harmada felett van.
Megyei összehasonlításban a mindkét időpontban a 7. helyen szerepel a Zirci járás, viszont a 2-3. helyen tudtunk javítani a pozíciónkon:
3. A Zirci járás az ország térképén
Az egyik hírportál feldolgozta és térképen ábrázolta a kutatási jelentés néhány mutatóját. A következő képek és megállapítások forrása ez a hírportál.
Áttekintő térkép Magyarország járásairól (a Zirci járás kék keretben):
A további térképeken a Zirci járást kék ponttal jelöljük





Koós Gábor
A bejegyzésben szereplő adatokban és információkban a többszörös ellenőrzés ellenére is lehetnek hibák. A leírtakkal kapcsolatos helyreigazításokat, pontosításokat köszönettel fogadjuk és azoknak helyt adunk.
Kapcsolódó bejegyzés a Zircinfo-n:
http://zirc.blog.hu/2014/11/29/mi_megint_kimaradunk_valamibol