December utolsó napjaiban jelentették be, hogy január 1-től igényelhető díjmentesen az új "szuperszemélyi".
"Az e-kártyaként emlegetett, chippel ellátott igazolvány több jelenlegi okmány funkcióját is kiváltja. Így az adókártyáét és a taj-kártyáét is, bár ezeket nem vonják ki a forgalomból, viszont az új okmányban benne lesznek az ezeken lévő adatok is, jelentősen gyorsítva ezzel az ügyintézést. Ha valaki például elmegy a kórházba, az átadhatja a taj-kártyát és a személyit, de választhatja azt is, hogy az új személyazonosítót használja, és egy – a bankkártyáknál is alkalmazotthoz hasonló – PIN-kód megadásával „azonosítja magát". Ezután a kórházban a kártyán lévő személyi adatokat és taj-számot egyszerűen átemelik az ottani rendszerbe, azaz nem kell adatokat egyeztetni és nem kerülnek rossz számok a kórházi adatbázisba – magyarázta a szóvivő. Az új okmány ugyanakkor nem váltja ki a vezetői engedélyt és a lakcímkártyát. Az útlevél sem lesz felesleges, csak helyettesíthető. Az e-kártyát ugyanis az útlevél biztonsági szintjére emelik, ezzel lehetővé válik, hogy valaki az új azonosítóval könnyebben áthaladjon a repterek, kikötők, pályaudvarok zsilipkapus beléptető rendszerén. Ezt 36 európai országban tudja használni az e-kártya tulajdonosa, azaz szinte mindenhol Európában."
Az első napok tapasztalatai alapján a lelkes állampolgárok azzal szembesültek, hogy "az új okmányt egyelőre nem tudják leolvasni az illetékes hivatalok, mert ehhez hiányoznak a technikai feltételek."
Aztán sorra derülnek ki olyan részletek, amelyekkel az előző évi látványos beharangozások során nem szembesült az állampolgár. Pl. hogy az adó- és tajkártyát is helyettesítő okmány mellett megmaradnak ez utóbbiak is. Az ujjlenyomat csak akkor rögzíthető, ha ahhoz az állampolgár hozzájárul. Ha valaki mégis ezt teszi, ennek nincs gyakorlati haszna, mert nincs olyan szolgáltatás, amelyhez ujjlenyomat kellene, ráadásul a felvett ujjlenyomatot a kártya kiadásakor törölni kell, tehát nem lesz országos ujjlenyomat-nyilvántartás. A kártyán rögzített digitális aláírás használatához az állampolgárnak otthon rendelkeznie kellene kártyaolvasóval, amely a számítógépéhez csatlakoztatva igazolja kilétét az elektronikus hatósági ügyintézéshez.
A meglepetés azonban csak ma érkezett: az egyik hírportál szerint a szuperszemélyivel nem utazhatunk külföldre.
"Az elektronikus személyi igazolvány új adatként tárolja, hogy a felmutatója utazhat-e vele külföldre. Korábban ilyen adat nem szerepelt a személyi igazolványon, azonban az ázsiai, afrikai menekültek jelentős száma felveti ezt a kérdést. A menekültek az európai uniós szabályok szerint nem utazhatnak el másik tagállamba, amíg nem rendeződik a kérelmük. Ez után már el lehet látni őket olyan igazolvánnyal, amely határátlépésre nem jogosít fel. A külföldre utazási korlátozás alatt álló magyar állampolgárok is ilyen személyi igazolványt kaphatnak. Ezt az adatot a repülőtereken, határállomásokon ki tudják olvasni az igazolványból, és kizárják az utazásból a korlátozás alatt állókat." (Forrás: tisztessegesadatkezeles.hu. Itt minden naprakészen olvasható a szuperszemélyiről!)
Néhány további elgondolkodtató vagy fontos tulajdonsága a kártyának:
- Távolról is lehet érvényteleníteni. Ehhez nem kell fizikailag leadni a kártyát, az online rendszer (bármelyik leolvasó) jelzi, ha a kártya érvénytelen, lopott, manipulált, vagy körözött.
- A kártya érvényességi ideje a felnőtteknél tízről hat évre, 18 év alattiaknál 3 évre csökken.
- A kártya nem tartalmazza a lakcímkártya adatait.
- A használatához PIN-kódra van szükség, így annak elvesztése, ellopása esetén sem tudnak visszaélni vele (?, ezt azért még várjuk meg).
- Az egyes hatóságok, szolgáltatók (NAV, orvos, stb.) állítólag csak a számukra szükséges adatokat látják. Ez az egyik védelmi mechanizmus annak az alkotmánybírósági álláspontnak a biztosítására, hogy a személyi adatokat tartalmazó különböző állami adatbázisok nem kapcsolhatók össze. A kártyán tárolt sok adat együttes nyilvántartása azonban továbbra is kényes pontja az új személyinek.
- Az új kártya ingyenes.
Mit tegyen az, aki már az életét megkönnyítő szuperszemélyiben gondolkozik?
- Először is ne siesse el. Várjon néhány hónapot, amíg letisztul a rendszer, rendelkezésre állnak a tapasztalatok, megszűnnek a gyerekbetegségek.
- Ha feltétlenül új személyire lenne szüksége, akkor ehelyett használja egyelőre a kártya formátumú gépjárművezetői engedélyét, külföldre utazáshoz a biometrikus adatait is tartalmazó útlevelét. (Ez a két okmány belföldön is alkalmas a személyazonosság teljes értékű igazolására. A lakcímkártya nem alkalmas a személyazonosság igazolására, és az az igazoláshoz nem is követelhető.)
- Ha biztos akar lenni abban, hogy bármilyen okból ("tévedés, rosszindulat, világnézet, stb.") ne tilthassák le a külföldre utazását, akkor maradjon a jelenlegi kártyás személyi igazolványánál.
- Ha már van szuperszemélyije, ne dobja el a régi adó- és tajkártyáját, soha nem lehet tudni, mikor lesz rá szükség.
Koós Gábor