"Januártól tilos láncra verve kutyát tartani, emlékeztetett a Delmagyar.hu. Már a 2012-es állatvédelmi törvényt módosító kormányrendelettel is jelentősen szigorodtak a kutya- és egyéb állattartás szabályai, a 2016-tól életbe lépő rendelkezések szerint viszont egyáltalán nem lehet tartósan kiláncolni egy kutyát." (az Index híre elolvasható itt).
Hogy a láncon tartott kutyák milyen körülmények között élnek, erről szívszorító és megrázó képek lapozgathatók itt.
Zirc városnak nincs az állattartási rendelete: 2012-ben hatályon kívül helyezte a képviselő-testület, arra hivatkozva, hogy az erre feljogosító törvényhely is hatályon kívül helyeződött. Azóta, tavaly októberben a hivatkozott törvény egészét is hatályon kívül helyezték. Viszont életben van a települési önkormányzat jegyzőjének az állatok védelmével, valamint az állatok nyilvántartásával kapcsolatos egyes feladat- és hatásköreiről szóló kormányrendelet. A jelenlegi jogértelmezés szerint "a helyi önkormányzat rendeletben az ebtartás szabályaival összefüggésben megállapított önkormányzati hatósági hatáskör címzettje kizárólag a képviselő-testület, illetve átruházott hatáskörben annak bizottsága vagy a polgármester lehet. Ennek megfelelően önkormányzati rendelet nem telepíthet hatáskört a jegyzőre, ugyanakkor, ha törvény vagy törvény alapján kormányrendelet a jegyzőnek ad államigazgatási hatósági hatáskört állattartással kapcsolatos kérdésekben, a jegyző hatáskörét önkormányzati hatósági hatáskör címzettje nem vonhatja el".
Ki fogja tehát ellenőrizni, hogy van-e olyan ingatlan, ahol tartósan láncon tartanak kutyát (Zircen számos ilyen ingatlan van)?
Az eb- és macskatartás szabályairól többek között itt lehet hasznos információkat találni: A MÖSZ által összeállított eb- és macskatartás szabályai. A hivatkozott jogszabályokból sejthetően a települési jegyzők, "illetve a járási hivatal" hatáskörébe tartozik az állattartás feltételeinek ellenőrzése. Az ilyen megfogalmazás eleve azt sugallja, hogy nincs egyértelmű felelőse az állattartásnak. Ebből pedig az következik - mint ahogy számos helyi és magasabb rendű jogszabály esetében már megszokhattuk - minden marad változatlan, "illetve" mindenki büntetlenül azt csinál, amit akar; lényeg, hogy legyen róla törvény, kormányrendelet, települési rendelet.
Koós Gábor
„A szabad sajtó nélkülözhetetlen egy egészséges demokráciához. Az újságírásnak célja van, és az nem csak a szórakoztatás. Hanem hogy ne legyen cinkosa a politikai hatalomnak, nagyvállalatoknak és gazdag embereknek. Az újságoknak végső soron alkotmányos feladata, hogy elmondják olvasóiknak az igazat.”