Múltidéző
A 2010-es évek elején a közmunka még nem volt kikiáltva a munkanélküliség elleni harc csodafegyverének, még tartott a megoldások keresése. Ekkortájt több vezető kormányzati politikustól is hallhattuk, hogy a súlyos munkanélküliséggel küzdő, leszakadó térségek lakói készüljenek fel a természet által ingyen és bőséggel kínált jövedelemforrás kiaknázására: gyógynövények, erdei termékek, csigák gyűjtésére részben saját fogyasztásra, részben értékesítésre. 2012-ben munkaértekezletet is tartottak kormányzati részvétellel arról, hogy ez munkalehetőséget nyújt, megélhetést biztosít.
Nekünk itt a Bakonyban különösen kedvező adottságaink vannak erre, és még ha nem is tartozunk a legszegényebb, leszakadó térségek közé, nem keveseket érinthet a bevezetés előtt álló újítás.
Jövőre 25%x16% adó a vadon gyűjtött termékekre, terményekre
Most példás szigorral csap le a kormányzat azokra, akik eddig sunyi módon elkerülték az adófizetést azzal, hogy a természet anyánk nyújtotta gyümölcsöket begyűjtötték és felvásárlóknak értékesítették. 2016-tól azoknak a személyeknek az esetében, akik nem őstermelőként vagy nem egyéni vállalkozóként gyűjtögetnek és adnak el, a felvásárlótól kapott bevétel 25%-a tekintendő jövedelemnek. Ebből a jövedelemből a felvásárló vonja le, vallja be és fizeti be a 16% személyi jövedelemadót, vagyis a gyűjtött terméket értékesítő magánszemélynek nem lesz dolga az adóbevallással. Az eladott termékek ellenértékét tehát (0,25 x 0,16 =) 4% személyi jövedelemadó fogja terhelni.
A törvényjavaslatot november 17-én fogadta el a parlament kormánypárti többsége, amely a bejegyzés megírásának időpontjában az országgyűlés elnökének aláírására vár. Az elfogadott törvényszöveg az egyes adótörvények módosításáról szóló törvény 62.§-ában olvasható.
(A kép illusztráció, forrása itt)
Erdélyi példák
Kommandó település ("Székelyföld Tibetje") nevét talán többen hallották Magyarországon, mint ahányan eljutottak oda, pedig környezete is, történelme is nagyon izgalmas. Erdély egyik legkeletibb, Háromszék legmagasabban fekvő települése. Megközelítése nem egyszerű: Kovásznától még 20 km-t kell autózni délkelet felé 400 méter szintemelkedéssel, - ha csak azóta nem aszfaltozták - a "legromantikusabb" székelyföldi útviszonyokat idéző burkolatlan úton.
Többszöri látogatásunk során tapasztalhattuk, hogy az egykor virágzó fakitermelő és -feldolgozó ipartelep hová pusztult le, és milyen lassan, küszködve épülget helyette valamiféle helyi gazdaság. A munkaképes lakosság közel 90%-a azonban munkanélküli és főként vadon termő gyümölcsök és gombák gyűjtéséből él (lásd ezt a cikket a Krónika Online-on. A cikk elég régi, a lakosságszám és munkanélküliségi adatok azonban nem sokat változtak).
Elég jellegzetes utcakép Kommandóról, ...
... ahol ilyen gombák teremnek (2003, saját felvételek)
Székelyföld látogatottabb vidékein (pl. Parajd, Korond környéke), vagy pl. Kolozsvár-Bánffyhunyad között az Erdély-látogatók által jól ismert 1-es úton is állandóan ott látjuk az aktuális szezon vadon termő gyümölcseit áruló standokat. A hegyeket átszelő forgalmas útvonalak mellett szinte mindenhol ugyanez van.
Az aprópénz is pénz
Ez az új adóztatási konstrukció hasonlít a hulladékfelvásárlókéhoz, vagyis ha egy ellenőrzés a felvásárlónál nagyobb mennyiséget talál valamiből, aminek a forrását az illető nem tudja igazolni, akkor jön a kemény büntetés. Tehát ne felejtse el két példányban kiállítani a vételi jegyet, azon "feltüntetni a magánszemély nevét, adóazonosító jelét (ennek hiányában természetes személyazonosító adatait és lakcímét), a felvásárolt termék, termény megnevezését, mennyiségét, ellenértékét, a levont adót", majd az egyik példány átadni a magánszemélynek, a másik példányt pedig megőrizni.
Ez így is helyes, hiszen a közterhek viseléséből mindenkinek ki kell venni a részét. Többek között azoknak is, akik, vagy engedve a politikusi látomásoknak elhivatottságból, kevésbé szerencsés esetekben a mindennapi betevő keserves megteremtése érdekében kényszerből foglalkoznak gomba-, bogyó-, gyógynövénygyűjtéssel és -eladással. Meg hát ideje volt gátat vetni a közismerten kiugró jövedelmeket termelő bogyópiacon uralkodó maffiának is.
Egyes hírek szerint az ebből az új adóból várt bevétel hatmilliárd forint, nagyjából az éves költségvetés bevételeinek 0,3 ezreléke, "... amely összeg nélkülözhetetlenségét mi sem jellemzi jobban, mint hogy ebből a pénzből legalább két fűtött edzőpályához lehet művészi kivitelezésű, Makovecz-féle kazánházat építeni a Váli-völgyben" (az idézet egy időszaki lap 2015. november 11-i számából való, egyelőre csak nyomtatva olvasható; az online kiadásban várhatóan később jelenik meg, az írás eredeti címe Gombák, csigák, tobozok).
Adóbevallás söralátéten
"A program elsődleges célja a betarthatatlanul bonyolult és olykor önkényesen működtetett adórendszer egyszerűsítése,..." (FIDESZ kormányprogram 2010).
A Fidesz 34 központi adónemmel vette át a kormányzást, ez 2014-ig 41 adófajtára nőtt (lásd itt). A bogyóadóval megint eggyel szaporodik a számuk (ez nem igaz; most csak az SZJA-körbe bevont tevékenységek száma növekedett eggyel; a füstadó még pl. hátra van, de az várhatóan önkormányzati hatáskör lesz). Az adórendszer nem hogy egyszerűsödött volna, de sokkal bonyolultabbá vált (hol van már a miniszterelnöki ígéret a "söralátéten" elférő SZJA-bevallásról?) Ezzel párhuzamosan elképesztő mértékben, az inflációt messze meghaladóan nőtt a költségvetés pénzéhsége, a bevételnövekedés fő terheit a lakosságra hárítva. Így érthető, ha a kicsi morzsákért is le kell hajolni, tekintet nélkül annak előzményeire és következményeire.
Kinek kell és kinek nem kell adózni a bogyógyűjtésért?
Akik egyéni vállalkozóként vagy mezőgazdasági őstermelőként foglalkoznak vadon termő termékekkel, azok a rájuk vonatkozó szabályok szerint adóznak. A magánszemélyek az állami erdőkben saját fogyasztásra napi 2 kg terméket gyűjthetnek adómentesen. Viszont a magántulajdonban lévő területek termékei, terményei a terület tulajdonosának a tulajdonát képezik, tehát ne csodálkozzunk azon, ha gombázás, gyűjtögetés közben elhajtanak minket az egyre növekvő számú és méretű magánerdőkből, -legelőkről.
Koós Gábor
A gombaszedőknek - akár eladásra, akár saját fogyasztásra - itt egy nagyon-nagyon részletes leírás, mikor, mit, hogyan kell, szabad: A gombagyűjtés lehetőségei és szabályai
„A szabad sajtó nélkülözhetetlen egy egészséges demokráciához. Az újságírásnak célja van, és az nem csak a szórakoztatás. Hanem hogy ne legyen cinkosa a politikai hatalomnak, nagyvállalatoknak és gazdag embereknek. Az újságoknak végső soron alkotmányos feladata, hogy elmondják olvasóiknak az igazat.”